ZIOS şamataları

Başlatan oyaz, 26 Aralık 2013, 18:09:37

z

İlk program parçacığına ait proje klasörünü yayınladığımda zaten ZIOS klasörden çıkacak. Bugün bilemediniz yarın konu anlatımına başlayacağım. Yalnız zaten sizler ARM programlama yapabiliyorsunuz. ZIOS'a da ihtiyacınız yok.

ZIOS ilk acemilik döneminde registerler ve CMSIS arasına sıkışıp kalmış, umudunu yitirmiş arkadaşlar için ilaç görevi görüyor.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

diot

Olsun basit uygulamalar için rahatlıkla kullanabileceğimi düşünüyorum.

picusta

Arduino 2 geliyor : Zduino.
Amaci ayni gibi görünüyor.
Ilk uygulama led yakip söndürme olacak herhalde.
Sonra karasimsek için Led(x,...)  fonksyonu güzel olur.

z

Bir arkadaş havya kullanimi icin 5 dakika gibi kisa bir video  hazirlayip youtube'a koyup linkini de bizlerle paylasabilirmi?

Video'da;

Bir kablonun ucunu bir kac mm siyirip telin ucunu lehimle kaplasa.

Bu teli herhangi bir pinheaderin pinine lehimlese.

Hayatinda ilk kez havya kullanacaklar icin kisa bir aciklama yapsa....

Ben usendim.

z

Geçen dönem olduğu gibi bu seferki anlatimlarla soru cevap mesajlarının iç içe olmaması taraftarıyım.

ZIOS şamatalarını burada yapalım.

Mod arkadaslar https://www.picproje.org/index.php/topic,50595.0.html linkindeki konu anlatimi haricindeki mesajlari buraya tasiyabilirler mi? Eger uyeler icin sakincasi yoksa 20 kadar mesaji silebilirim de.

pisayisi

ZIOS projesi güzel yerlere varacak gibi görünüyor, öncelikle register larla , firmware tanımlamalarıyla dar bir ezber kalıbına girmeden kod yazabilmenin keyfini getirirken başlangıç aşamasındakiler stm32f4 gibi piyasadaki ucuz ama çok yetenekli olan bu bord için kod yazabilmenin kolaylığına varabilecekler sanıyorum.

Tabi burda mevcut donanımlari tüm özellikleri ile kullanabilme konusunda sınırlamalar olcak, ileriye dönük olarak bu sınırlar azalacak gibime geliyor.

Lehimleme konusunda ise bence, borda solder bridge ler üzerinden bir modifikasyon yapılmayacaksa havya ile müdahale edilmemeli. En güzeli dupont tipi kablolarla pin header üzerinden doğrudan bord çıkışlarını kullanabilme imkanı var. Crimp pin soket ler de ucuz şekilde temin edilip isteğe göre kablolama da yapılabilir...
Murat

z

ZIOS derslerini uygulamali olarak yapan var mi?

Daha once STM32F4 Discovery icin kod yazmismiydiniz? Simdiki program yazim sekli nasil pratik geldimi?

pisayisi

Hocam Zios sayfasında verdiğiniz dersler paylaştığınız kodlar, videolar herşey için teşekkürler ederim. Ben esasen ST nin firmware library lerini kullanarak kod yazmaya aşinalık epeyce kazandım. Ancak sizin burda gerçekleştirmeye çalıştığınız belki bir picbasic hamlesi gibi arm tabanlı işlemciler için kolay kod yazabilmenin kapısını açmakta. Verilen pin led örneklerini derleme çalıştırma fırsatım oldu port lara ulaşılan komutlar ve mod lar çok anlaşılır ve basit, tanımlamalar fevkalade. Ancak bir pin adı, portu tamam sorun  yok , mod kısmında ilaveler olcak mı . Örneğin bir pin de pwm üretebilmek , kesme kullanmak bunları adc ye bağlamak gibi yetenekleri de olcak mı merak ediyorum. Bir de gecikme rutininde atıyorum  Delayms(30) yazdığımızda 30ms gecikme üretse döngülerle uğraşılmasa daha kullanışlı olmaz mı.

Çinlilere ait forum sitelerinde visual studio ile yazılmış çeşitli arabirimler görmüştüm. Adamlar firmware library deki komutları listbox larda o donanımla ilgili yapılabilcek tüm ihtimalleri seçenekli olarak sunmuş. siz o porta ne yapmak istediğinizi görsel olarak seçiyorsunuz. İnit kod ve fonksiyonel kodu size üretiveriyor. Burda tabi her donanımın özellikle kesmelerin çok iyi düşünülmesi gerekiyor.
Murat

X-Fi

Z hocam ZIOS dersleri muhteşem olmuş meraklı sayısı artarak gider diye umut ediyorum.

Belkide yapmışsınızdır ama ben göremedim pinmod(); kısmına pin input konumu için pull up-down fonksiyonuda eklerseniz pin okumalarında lehim yapma ihtiyacı azalır.

Ben bu arm ile bu kadar şevkli çalışmıyorum typedef structure'larda kaybolduk başarılar dilerim.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

z

Delay gereken kisimda Delay'e ait while dongusu icine gene kodlama yapabiliyoruz diye ayrica delay fonksiyonu yazmadim.  Delay(10) gibi calisan fonksiyon yazim islerini kullanicilara biraktim. Su anki hali cok esnek.

pinmod komutu parametre olarak moder registerindeki 0,1,2,3 parametrelerini kabul ediyor. Simdilik input ve output ornekleri yaptik.

Dediginiz gibi ZIOS aslinda BASIC gibi kullanim sagliyor.

Alternatif fonksiyonlari devreye almak icin daha zamanimiz var.

muhittin_kaplan

Kervanı Yolda mı Dizeceksin ?

z

Aynen oyle kervan yolda duzelecek. Mecut kutuphanede seri port, pwm, I2C, SPI ile ilgili herhangi komut yok.

Bir de ZIOS'dan her seyi beklememeliyiz. ZIOS acemilik donemini atlatincaya kadar kullanilabilecek ara bir cozum olmali. Cunku cipin tum ozelliklerini kullandirmaya kalkarsak ZIOS CMSIS gibi bir sey olur ve kullanmasi karmasiklasir. Karmasik olmasini kesinlikle istemiyorum.

serdararikan

@z  hocam konuyla alakasız biraz ama, sizin üniversal bir projeniz vardı.usart üzerinden lcd keypad vs vs yi az kod ile sisteme ekelem projeniz.o projedeki son durum nedir?

z

Cok ilgi olmadi. Bir de kullandigim az bacakli cipe LCD ve SD kart baglamanin yolunu bulunca benim de ilgim kalmadi. SD kart yuksek iletisim hizi istiyor.
PPJ hiz konusunda yetersiz kaldi.

Sonuc olarak vazgectim. PPJ sitandartinda calisan bir sema ve acik kodlar yayinlandi ornek yaptik isteyen kullanabilir.

serdararikan

Alıntı yapılan: z - 30 Aralık 2013, 00:02:34
Cok ilgi olmadi. Bir de kullandigim az bacakli cipe LCD ve SD kart baglamanin yolunu bulunca benim de ilgim kalmadi. SD kart yuksek iletisim hizi istiyor.
PPJ hiz konusunda yetersiz kaldi.

Sonuc olarak vazgectim. PPJ sitandartinda calisan bir sema ve acik kodlar yayinlandi ornek yaptik isteyen kullanabilir.

bence mantık güzeldi ama platform yanlıştı.SPI kullansaydınız hız konusunda çok iyi perfonmans alabilirdiniz.