Resetlenebilir Sigorta

Başlatan robomaster, 29 Aralık 2013, 21:36:32

robomaster

Arkadaşlar şöyle bir malzeme ile karşılaştım, mantığı nedir?
Bilen, duyan , gören
http://www.uctronics.com/10pcs-resettable-fuse-30v-4a-uf400-ru500-p-1530.html
Selamlar

skara1214

Alıntı yapılan: robomaster - 29 Aralık 2013, 21:36:32
Arkadaşlar şöyle bir malzeme ile karşılaştım, mantığı nedir?
Bilen, duyan , gören
http://www.uctronics.com/10pcs-resettable-fuse-30v-4a-uf400-ru500-p-1530.html
Selamlar
yüksek akım geçince üstünden ısınıyor ısınınca direnci yükseliyor devreyi kesiyor soğuyunca direnci azalıyor ama ne kadar hızlı tepki verdiğini bilmiyorum.

Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: Klein - 08 Ocak 2013, 18:50:59
Bu aletler sıradan PTC değil.  Resettable fuse. 
12V giriş için kullandığım model bu.
http://tr.farnell.com/multicomp/mc36212/resettable-fuse-smd-0-35a/dp/1861180RL
Kısadevre gerçekleştikten çok kısa bir süre sonra (ölçmedim ama 200-300mS civarı) Akım 30-40mA civarına düşüyor.
Kısadevre devam ettiği sürece akım bu değerin üzerine çıkmıyor.
Kısadevre kalkınca, kendisi Resetlenmiyor enerjiyi kesip tekrar vermek gerekiyor.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

skara1214

A polymeric positive temperature coefficient device (PPTC, commonly known as a resettable fuse, polyfuse or polyswitch) is a passive electronic component used to protect against overcurrent faults in electronic circuits. They are similar in function to PTC thermistors in certain situations but operate on mechanical changes instead of charge carrier effects in semiconductors. They reach a high resistance with a low holding current under fault conditions and cycle back to a conductive state after the current is removed
buradan benim anladığım current  durumu ortadan kalkınca düzeliyor olması

Klein

Kısadevre kalkınca kendiliğinden resetlenmiyor. Aslında bu PTC'nin suçu değil. 
Resetlenmeme sebebi şu:
Diyelim ki  PTC trip akımı 300mA .  Bu akıma geldiğinde  PTC direnci yükseliyor ve akımı belirli bir seviyede tutuyor (Benim kullandığım üründe 40mA civarı). eğer kısadevre ortadan kalktığında, cihazınız halen bu akımı (40mA) çekmeye devam ediyorsa, doğal olarak PTC resetlenmiyor. Ama kısadevre kalktığında  akımınız tutma akımının altına düşüyorsa o zaman kendiliğinden resetlenir.

XX_CİHAN_XX

Öyle gözüküyor...
Burada da resetlendiğinden bahsetmiş.
http://www.littelfuse.com/products/resettable-ptcs
Alıntı Yap
Designed to limit unsafe currents while allowing constant safe current levels, resistance will "reset" automatically when the fault is removed and temperature returns to a safe levels
@Klein hocamın kullandığı başka bir model mi acaba  :o :o

Edit:
Aynı anda göndermişiz hocam. Bahsettiğiniz durum anlaşıldı :)
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

Klein

Yukarıda resetlenmeme sebebinden bahsettim. 
Şunu da unutmamak gerek. 
Eğer 300mA PTC kullanıyorsanız, nominal akımınız 150- 200mA civarında olacaktır. Bu durumda aşırı akım  ortadan kalksa bile devreniz  40mA'den fazla çekecek ve PTC'niz otomatik resetlenmeyecek.
Bu durum benim işime geldiği için müdahale etmiyorum. Ama otomatik resetlensin istiyorsanız , belirli bir akımın altında güç kaynağınızın veya davrenizin off durumuna geçmesini sağlamanız gerek.

robomaster

Biraz kullanım ve çalışma mantığını açabilirmisiniz hocam

skara1214

Alıntı yapılan: Klein - 29 Aralık 2013, 23:00:28
Yukarıda resetlenmeme sebebinden bahsettim. 
Şunu da unutmamak gerek. 
Eğer 300mA PTC kullanıyorsanız, nominal akımınız 150- 200mA civarında olacaktır. Bu durumda aşırı akım  ortadan kalksa bile devreniz  40mA'den fazla çekecek ve PTC'niz otomatik resetlenmeyecek.
Bu durum benim işime geldiği için müdahale etmiyorum. Ama otomatik resetlensin istiyorsanız , belirli bir akımın altında güç kaynağınızın veya davrenizin off durumuna geçmesini sağlamanız gerek.
peki klein hocam 300 ms uzun bir zaman değilmi devre uçmuyormu o zamana kadar?Kesin deneme yapmışsınızdır izlenimlerinizi merak ediyorum

Klein

Zaten ortada bir kısadevre varsa, devrenin bir yeleri gitmiş demektir.  Eğer aynı güç katından beslenen başka devreleriniz varsa, en azından bunlar çalışmasına devam eder.  Ayrıca güç katını korumuş olursunuz.  Eğer amaç yüksek gerilimden korumaksa, tek başına yeterli değil. Varistör veya transzorb kullanıp, sigortayı bundan önce bağlarsanız, Yüksek gerilimde varistör aşırı akım geçirmeye başlar, bir süre sonra da sigorta açar. Bu esnada genellikle varistör dayanır.
Bu sigortaları güç katı haricinde, RS485 hattında herhangi bir nedenle DC offset olması durumunda, RS485 çipini korumak için de kullanıyorum. Test için hatta 30V civarı gerilim uyguluyorum. Varistörleri 12-15V civarı kullanırım.  Saatlerce gerilim altında kalsa da bozulduğunu görmedim.   

Teğmen

@ Klein
Bu malzemeyi kullanmaya yeni başlayacağım genel çalışma prensibi hakkında bilgi verir misiniz?
Yani mesela 300 mA lik kullandım mesela;
Devreden 200mA çekiyorum ama sorun oldu değeri geçtik diyelim resetleme olayı burda nasıl oluyor tam bir açıklama yapar mısınız?
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

ipek

@Teğmen
diğer mesajlara göz atarsan, yeterince bilgi verilmiş, kimsede kesin net olarak değinmemiş, www.littelfuse.com ve Dale firmalarının patentinde olan bu ürünü en iyi kendi sayfalarında araştırmak lazım,bilgisayar bordlarında bunların metal olanları var kısa devre ettim,açık devre oldu yani görevini yaptı,soğuyunca kendiliğinden devreye girdi,fakat ben bunun koruma amaçlı olduğuna inanmıyorum,çünki tepki geç geliyor,olsa olsa yangın çıkmasındır diye düşünüyorum,ayrıca ne devreler gördüm köprü diyot IGBT'ler akım sınırlama dirençleri MOV'lar PTC'ler infilak etmiş,ama 10A'lık sigorta aslanlar gibi dimdik ayakta,muharebeden sağlam çıkmış..

Klein

Alıntı yapılan: Teğmen - 18 Ocak 2017, 10:28:28
@ Klein
Bu malzemeyi kullanmaya yeni başlayacağım genel çalışma prensibi hakkında bilgi verir misiniz?
Yani mesela 300 mA lik kullandım mesela;
Devreden 200mA çekiyorum ama sorun oldu değeri geçtik diyelim resetleme olayı burda nasıl oluyor tam bir açıklama yapar mısınız?
Bu tip sigortalarda 2 akım değeri görürsünüz.
1- Holding current
2- Trip Current.

Trip current adından da anlaşılacağı gibi hata akımı. Bu akım geçildiğinde sigortanın direnci hızla yükselmeye başlar. Ta ki üzerinden geçen akım Holding akımına eşit olana kadar. Akım bu değere geldiğinde burada kalır.
Devreden akım çekilmeye devam edildiği sürece akım bu değerde kalır.  Kısadevre ortadan kalksa bile, eğer devrenizin akımı holding akımından yukarıda ise, sigorta kendiliğinden resetlenmez. Devrenin enerjisini kesip vermeniz gerekir. 

Teğmen

"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.