Bluetooth 4.0 modül önerisi

Başlatan yamak, 04 Ocak 2014, 13:28:41

yamak

Alıntı yapılan: leblebitozu - 04 Ocak 2014, 18:59:16
@yamak

Hayır HM-10 sadece Bluetooth LE destekliyor geriye dönük uyumlu değil.
Yani karşı tarafta da bu modülden ya da 4.0 BLE destekli bi modül olması gerekiyor.

leblebitozu

@yamak

Karşısında Bluetooth LE modül
Iphone
Ipad
Android 4.3 ve üstü bir cihaz olabilir

kantirici

Bu modüller kesin olarak bilgisayarla (bt 3.0) haberleşemezmi ?  Iphone bt 3.0 ile bilgi alıp göndermiyormu ? Yoksa bu modülle alakalı bir şey mi?

leblebitozu

@kantirici

Bu modüller kesin olarak bluetooth 3.0 ile haberleşemezler, Bluetooth LE teknolojisi geriye dönük uyumlu değil, kullanım amacı da farklı. Bu cihazlar single mode diye tabir edilen cihazlar, Bluetooth 4.0 dual mode olduğunda ise hem klasik bluetooth (1.1-3.0) hem de Bluetooth LE desteği oluyor. Tablet ve telefonlar,PC'ler hep dual mode.

Erhan YILMAZ

Hava ile de çalışıyorlar.

http://www.direnc.net/BLUETOOTH-40-Low-Energy-modul-Android-ve-iPhone-uyumlu,PR-15555.html

Stokta kalmamış şimdi gördüm.

Mucit23

SpeedyX

Yani 4.0 BLE bir modül her cihazla haberleşebilir öyle mi?

olemiss

Alıntı yapılan: SpeedyX - 05 Ocak 2014, 13:04:11
Yani 4.0 BLE bir modül her cihazla haberleşebilir öyle mi?
Hayır! BLE ve artık klasik Bluetooth denilen eski Bluetooth tamamen farklı.

Durum çok karışık, Bluetooth standardları kurumu yeni uygulama olarak cihazları üç kategoriye ayırmış: 

Bluetooth: Bildiğimiz eski, klasik Bluetooth (1, 2 ve 3'üncü sürümlerinin hepsi).

Bluetooth Smart: Düşük enerji radyo kullanan yeni Bluetooth standardı.  Diğer ismiyle Bluetooth LE (Low Energy).

Bluetooth Smart Ready: Hem eski hem yeni Bluetooth radyo teknolojisi içeren cihazlar.  Bunlar var olan tüm Bluetooth cihazlarla konuşabiliyor.  iPhone 4S, bu tür bir cihaz.

Bluetooth Smart (düşük enerji) cihazlar, Bluetooth Smart Ready cihazlarla uyumlu. 

Fakat eski Bluetooth (üzerinde ne Smart ne de Smart Ready yazmayan) cihazlar, yeni Smart (düşük enerji) cihazlarla uyumlu değil.  Eski Bluetooth cihazlar sadece yeni Smart Ready cihazlarla uyumlu.

Şurada bir uyumluluk tablosu bulunuyor:

http://www.engadget.com/2011/10/25/bluetooth-sig-unveils-smart-marks-explains-v4-0-compatibility-w/
Yazılım Mühendisi, Çevirmen.

yamak

Şimdi benim sorum şu:
Yaptığım cihazın hem yapacak olduğum kumanda ile haberleşmesini hem de Android 4.3 ve üstü bi cihazla haberleşmesini istiyorum.Bu durum yapacağım cihazda ve kumandada "HM-10 Bluetooth LE Modül" kullansam olur mu? Eğer olursa bu modüllerden direkt sipariş verecem.

olemiss

Alıntı yapılan: yamak - 05 Ocak 2014, 22:25:44
Şimdi benim sorum şu:
Yaptığım cihazın hem yapacak olduğum kumanda ile haberleşmesini hem de Android 4.3 ve üstü bi cihazla haberleşmesini istiyorum.Bu durum yapacağım cihazda ve kumandada "HM-10 Bluetooth LE Modül" kullansam olur mu? Eğer olursa bu modüllerden direkt sipariş verecem.
Cevabın Android 4.3 ve üstü ile ilgisi yok: Siz cihazınızda Bluetooth LE (yani Bluetooth Smart) kullanacaksınız.  Diğer cihaz (yani donanım) Bluetooth Smart ya da Smart Ready ise, cihazlar birbirleriyle konuşabilirler.  Eğer diğer cihazda basit (eski, klasik) Bluetooth varsa, konuşamazlar.

yamak

Teşekkürler.
Android 4.3 ve üstü LE yi desteklediği için ve biz de android 4.3 yüklü bi tablet kullanacağımız için söyledim.

olemiss

Anlıyorum, fakat örneğin, bazı Samsung Nexus tabletlerde, Android olmalarına rağmen, Bluetooth LE desteği bulunmuyormuş.

leblebitozu

@yamak

Mesele  şöyle Android 4.3'e kadar android Bluetooth LE için destek barındırmıyordu, Samsung ve Motorola'nın kendilerine özgü bir takım SDK'ları vardı ama Android 4.3'ten itibaren Bluetooth LE için yazılım desteği (stack) standart olarak geldi, örneğin bende Samsung Galaxy Tab 3 var şu an versiyonu 4.2.2 ve Bluetooth donanımı 4.0 , 4.3 ya da 4.4 güncellemesi çıktığı anda Bluetooth LE kullanma şansım olacak. Yani Android cihazlar için konuşacak olursak Bluetooth donanımı 4.0 olacak ve Android versiyonu 4.3 ya da daha üst bir versiyon olacak.

Alıntı yapılan: yamak - 05 Ocak 2014, 22:25:44
Şimdi benim sorum şu:

Evet bu mümkün.

SpeedyX

Arkadaşlar,

HuaMao marka HM-10 Modülü için 5.5$ / adet fiyat aldım.

Bu modül hem Iphone hem de android ile haberleşebilecek değil mi? Peki HC-05 modüllerle de HM-10 arasında haberleşme kurulabilir mi?