DVD nin fırçasız motorunu(plakayı tutan başlığı) sallayınca "tıngırtı" sesi..?

Başlatan Andromeda, 20 Ocak 2014, 12:35:48

Andromeda

Motorun içinde, daha doğrusu dvd plakayı tutan başlığın içinde küçük boncuklar var sanki, nedir bu?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Mucit23

z

Resim yada foto varmı?

Merkezkaç kuvvetle bir şeyler yapılmaya çalışılmış olabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

vedo35

Bende onlarin icin actim 6 -7 tane kadar kucu demir bilyeler var. Tahminimce spin den olusan sarsinti azaltmak icin.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

Bayramsumbul

Bir Elektronik Meraklısının Serüveni...

vedo35

Rulmanin ne ise yaradigi belli bunda iki parca icine saklanmis bilyeler var. rulman fonksiyonu yok.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

Andromeda

Motora bağlı "siyah başlık" içinde boncuklar, arkadaşların dediği gibi balansla ilgili sanırım,
başka bir dvd de böyle bir ses yok örneğin, demek ki her DVD  motora koyulmuyor
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Bayramsumbul

@elek hepsinde var diye biliyorum.Eğer bir arıza var ise ses çıkartır.Mesela 12 bilyeden 2'si düşmüştür arada boşluk kalır ses çıkar.
Birde kusuruma bakmayın balans der iken ne kasıt ediliyor,Yani dönme esnasında sarsıntıyı önlemek için mi?
Bir Elektronik Meraklısının Serüveni...

vedo35

Yok hepsinde olmuyor bazilarinda var ozellikle eski tip cd/dvd suruculerinde daha siklikla karsilasirsiniz.  Ben konu ile ilgili daha genis bir bilgi buldum  :) ;) Bu metal toplari icine koymalarinin sebebini disk cok yuksek hizda spin (santrufuj yada donme yada sarsiniti her ne ise artik) yaptiginda kafanin cevresindeki vinil ile ustte cd yi kavrayan miknatistan kurtulupta cd ye zarar vermemesi icin daha iyi bir kvrama saglamak icin ekstradan bu toplardan koyuyorlarmis tercumeden ben oyle anladim.  :o :o link burada:

http://en.wikipedia.org/wiki/Optical_disc_drive

Loading mechanisms   basligina git

These sometimes have the advantage of using spring-loaded ball bearings to hold the disc in place, minimizing damage to the disc if the drive is moved while it is spun up.

z

Bana balans alma isi mantikli gelmedi. Neden derseniz balansi nasil alacak on a cevap verilmesi lazim.

Aklima gelen bir baska aciklama ise;

CD yerine takildiginda cok kolayca gecer. Motor donmeye basladiginda bilyalar disari savrulup ve CD yi sikistirir. Bir nevi kavrama islevi gorur.

vedo35

Aynen hocam ben bu santrifuj un olusturdugu yuksek sarsintiyi azaltma amacina donuk olarak dusundum degilmis  :)

MC_Skywalker

Daha çok Laptop optik sürücülerinin motorlarında olur.  CD/DVD/Bray medyayı sabitlemek içindir.  Masa üstü PC sürcülerinde yada STB playelerde motorun tam üsütünde döner bir sıkıştırma mekanizması vardır.
Medya yükleyici içeri girip kapandığında motorun bunuduğu kısım mekanik olarak yukarı kalkıp medyayı üstteki sabit bölüme sıkıştırı ve yüksek devirden kaynaklanan olumsuzlukları giderir.
Laptop için olan sürücülerde ve/veya portatif çalıcılarda böyle bir sistem olmadığı için medya motor üstündeki bu bilyeler ile kavranır.

Mucit23

Genelde DVD player gibi cihazlarda cd yüksek hızlarda çalışmaz. Bu yüzden balans pek problem olmaz.Fakat PC ler için kullanılan DVD okuyucular oldukça yüksek devirlere çıktığı için balans problem olur. Hepsinde görmüyorum ama bazı modellerde motorun hemen üstüne içi boncuk dolu bir halka yerleştiriyorlar. Yüksek hızda balansı alıyor.

fatih6761

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 20 Ocak 2014, 21:38:13
Daha çok Laptop optik sürücülerinin motorlarında olur.  CD/DVD/Bray medyayı sabitlemek içindir.  Masa üstü PC sürcülerinde yada STB playelerde motorun tam üsütünde döner bir sıkıştırma mekanizması vardır.
Medya yükleyici içeri girip kapandığında motorun bunuduğu kısım mekanik olarak yukarı kalkıp medyayı üstteki sabit bölüme sıkıştırı ve yüksek devirden kaynaklanan olumsuzlukları giderir.
Laptop için olan sürücülerde ve/veya portatif çalıcılarda böyle bir sistem olmadığı için medya motor üstündeki bu bilyeler ile kavranır.
Hocam ben de birkaç defa gördüm ama bunlar farklı. Siz kavrama için kullanılan bir nevi 'tırnak' mekanizmasından bahsediyorsunuz. Bahsi geçen bilyeler daha çok masaüstü kasalarına göre olan cd-dvd lerde bulunuyor. Parçaladığım birkaç tanesini bilyesine kadar ayırdım. Biri 7 diğeri 8 bilyeliydi. Ama düşen kaybolan yok eminim. Yaklaşık 3-4 mm çapında küçük metal bilyeler. Diskin oturduğu plastik parçanın altındaki metal kısımda özel bir raylı yer ayrılmış bağımsız hareket ediyorlar. Balans alma vs. olabilir...

z

Alıntı yapılan: Mucit23 - 20 Ocak 2014, 22:43:13
Genelde DVD player gibi cihazlarda cd yüksek hızlarda çalışmaz. Bu yüzden balans pek problem olmaz.Fakat PC ler için kullanılan DVD okuyucular oldukça yüksek devirlere çıktığı için balans problem olur. Hepsinde görmüyorum ama bazı modellerde motorun hemen üstüne içi boncuk dolu bir halka yerleştiriyorlar. Yüksek hızda balansı alıyor.

Nasil aliyor?