DVD nin fırçasız motorunu(plakayı tutan başlığı) sallayınca "tıngırtı" sesi..?

Başlatan Andromeda, 20 Ocak 2014, 12:35:48

Mucit23

Alıntı yapılan: z - 21 Ocak 2014, 03:11:42
Nasil aliyor?

Fizikçi sensin :) Benim okadar fiziğim iyi değil.

Ama eğer @vedo'nun dediği gibi birşeyse nasıl işlediğini çok merak ediyorum. Çünkü benim gördüğüm kadarıyla boncuklar kapalı bir halka içerisinde hapsedilmiş. Yani yukarıdaki CD'yi tutup sıkıştıran mekanizmayla bir ilgisi yok. Ayrıca halka içerisinde çok fazla boncuk var. Ben balans alması için koyuyorlar diye biliyorum.

Veya farklı şeylerden bahsediyoruz.

Gidip hurdalığa bi bakıp aynı motordan bulmaya çalışayım.

z

Bir mil dusun. Capi 10mm.

Fakat donmeye baslayinca capi 10.1 mm oluyor. Oyle bir durum olabilir. CD yi ustten sikistirma degil gobekdeki delikten sikistirmak icin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mucit23

Evet az önce bir tane DVD rom içini açıp baktım. Tutucu kafayı parçalamadım ama galiba bahsettiğiniz gibi bir mekanizma var. Tahminimce fazla boncuk kullanmalarının sebebi ise yüksek hızda dönerken boncukların tutucu kafanın iç çemberine eşit bir şekilde dağılmasını sağlamak.

Yanlış biliyormuşum.

fatih6761

Alıntı yapılan: Mucit23 - 21 Ocak 2014, 10:31:44
Evet az önce bir tane DVD rom içini açıp baktım. Tutucu kafayı parçalamadım ama galiba bahsettiğiniz gibi bir mekanizma var. Tahminimce fazla boncuk kullanmalarının sebebi ise yüksek hızda dönerken boncukların tutucu kafanın iç çemberine eşit bir şekilde dağılmasını sağlamak.

Yanlış biliyormuşum.
Hocam siz öyle deyince hurdalığımda (:D) detaylı bir araştırma yapıp motorun parçalarının bir kısmını buldum. Elimde net çekebilen bir fotoğraf makinesi yok ama tekrar tekrar inceledim. Benim gördüğüm bilyelerin sıkıştırma mekanizması ile ilgisi yok. @z hocamın bahsettiği sistem ayrı olarak var olabilir ancak bu bilyeler bağımsız bir noktada. Yalnızca halkasal bir yol içinde serbest olarak dönebiliyorlar.

Elle ancak bu kadar çizebildim.