Milli mikro işlemci

Başlatan t600, 27 Ocak 2014, 18:44:35

muhittin_kaplan

Tamam Ben Olayı Çözdüm.

t600

restore

elimde 486 dx2 olacaktı bir tane 66 mhz.

Okan AKÇA

Kimi zaman bir kişi öyle delice bir iş yapar ki birçok akıllı kimseler bir araya gelerekdüşünür, çalışırlar da durumu düzeltemezler.

komplement üretmektense cihaz üretelim adamlar yapmış  bizde onların yapmadıklarını yapalım.

t600

bende bunlar var   8086 80186 80286 80386 ....

mesaj birleştirme:: 29 Ocak 2014, 20:31:36

Birde bunlar var ki defalarca okudum , hele birtanesi 8086 komut kümesi kullanımını p4 e kadar anlatıyor ,
Kılavye iterapları , seri port iterapt ları , hd ile haberleşme , cd ile haberleşme PCI  slot ve adresleri vga kullanımı aman Allahım , bu kitapları mutlaka edinin .Bu kitaplar sayesinde bir pc ye sadece msdos yükleyerek debug ile RAM a girip ASSSEMBLEY ile yazıyorsun , PC nin belleği içinde geziyorsun , Şunu düşünün bi pc vebcam in remde durduğu yeri görebiliyorsunuz :) 

MC_Skywalker

x86 (8086) komut kümesi halen kullanılmakta 32bit işlemci dediğimiz işlemciler kullanmakta olup ayrıca zamman içinde eklene MMX komutları ile gelişmiştir ve reigter sayısı armıştır. 64bit işlemciler ise AMD tarafından duyurulmuş olup x86 ya benzer bir komut kumesi kullanır.  intel IA64 komut kümeli itanium işlemciler ise suncularda kullanılmaktadır.   Core Duo yu geliştiren İsrailli ekip 80 core li bir çalışma da yapmıştır. İnrtel buna ilişklin patent vb. elinde bulundurmaktadır.

Hep silikon üretiminden yok waffer den bahsedilmiş, öncelikle elimizde bir tasarım var mı ki silikon üretimine geldik. VHDL (Very High Speed Integrated Circuit Hardware Description Language) veya Verilog ile önce bir tasarımı yapıp öyle silkondan bahsetmeli. ve bu işler öyle 3-5 kişi ile olmuyor.

abey; bende bunlar var abey.
abey; adamlar ben doğduktan 1 yıl sonra P8085AH-2 yapmışlar.

t600

zilog  ya ATARİ   , ADAMLAR 8 MHZ işlemci ile 64 kb bellek ile ne oyunlar yaptılar , 8mhz  işlemciyi küçümsemek hatadır  , birgün birtanesi ile santranç oynadım çok fena hakladı beni , hafife almamak gerek :) .
Evet dediğin gibi yapalım , Bu arada ben silisyum u almak istiyorum , bir süre bekleyecem ve daha iyi birşey bulamazsam alacam , neden bunu yapaçam , elime alıp 3 5 transistörlü birşey yaparsam bu işe daha çok saldırırım , şu an benim işin de biraz fulu görünüyor .

LukeSkywalker

Üstad azmini takdir ettim, ama sadece o kadar.

aliveli

biraz daha gerçekçi ol milli plc falan yapalım de  bi derece tartışılsın

mikroişlemci işi kimyacıların işi

zerog26

Elimde 1 adet kitap var bu isle ilgili tasarim icin ama bulgarca :D ben zamaninda bulgaristanda okudum o donmden kalma hatirliyorumda bayagi terletmisti bu ders beni ..... yapilan tasarimlari katmansal olark goruyorduk program ile ve baktigimizda sekil itibari ile hic biseye benzemiyolardi bu katmanlar teoride trasistorlerden ibaret ama o islemcinin icine o kadar taransistoru gommek gomuncede onlara sekil vermeek kolay degil... kucuk denemelerimiz oldu bu isle ilgili fakat programdan ote gecemedik.. :D

ogy

@aliveli
Alıntı Yapbiraz daha gerçekçi ol milli plc falan yapalım de  bi derece tartışılsın

hocam milli plc yapıldı :) http://mikrodev.com/mikrodev-plc.html

trgtylcnky

Jeri Ellsworth abla evinde transistör falan yapıyormuş ona bakabilirsiniz.

Erol YILMAZ

Jeri mutfakta, N kanal Mosfeti yapımını anlatıyor,

https://www.youtube.com/watch?v=rYAk7rIaQb8&list=PL5DCEA197C1C07A2D

ne kadar sio2 kapladım diye ölçmeye çalışmayın  rengine bakın diye de bi tablo vermiş :)

http://www.htelabs.com/appnotes/sio2_color_chart_thermal_silicon_dioxide.htm

Nerde takıldın şimdi t600 ?

serdararikan

bence mikroişlemci yapmakla uğraşmak yerine eğer yarıiletkenleri işleyebileceğini gözün kesiyorsa(bence biraz zor ama)  güneş paneli yap.para kazanırsın.isdihtam yaratırsın.mikroişlemci üretmekten daha çok hayrın olur

speak48

bence vlsi üretimi yapan makinaları yapmak işlemciden daha hayırlı olur.
illa nanomete olmasın isterse mikro metre olsun üretim aşamalarını gerçeklicek otomasyonlar yapmak daha milli olacaktır.