3.2" TFT LCD Dokunmatik yardım

Başlatan sayzer, 01 Şubat 2014, 00:43:36

sayzer

S.a. arkadaşlar

Arduino mega ile sıcaklık ölçüp bunu tft lcd de gösteriyorum ama dokunmatik kısmında bir hata yapıyorum istiyorum ki döngüde hesapA kod blogu çalışırken belirlediyim buton yerine bastığımda hesapB kod bloğu çalışsın. Bir türlü beceremedim ekrana dokunduğumda sadece ekran HesapB çıkıyor ve kayboluyor tekrar hesapA ya geçiyor sebebi nedir acaba ??????

void loop()

{
  hesapA();
  delay(500);
  {
    while (true)
    {
     if (myTouch.dataAvailable())
      {
        x = myTouch.getX();
        y = myTouch.getY();
        myTouch.read();
          if ((y>=1) && (y<=180) && (x>=1) && (x<=180))
                {
                  myGLCD.clrScr();
                  AnaEkran();
                  hesapB();
                }
        }
      }
    }
  }
}

sayzer

void loop()
{
  hesapA();
   if (myTouch.dataAvailable())
    {
      x = myTouch.getX();
      y = myTouch.getY();
      myTouch.read();
      if (((y>=35) && (y<=75)) && ((x>=45 && x<=265)))
                {
                  hesapB();
                  delay(5000);
                }
    }
}

Arladaşlar merhaba hesapA ve hesapB kod kümlerinde sıcaklık ve nem bilgileri var hesapA da bu santigrad cinsinden hesapB de ise Fahrenhayt cinsinden eger ben ben ekrena dokunmassam bu santigrad cinsinden veriler her bir saniyede değişiyor ama belirlediğim yere dokununca fahrenhayt cinsinden gözüküyor ama sensörden gelen bilgiler değişmiyor neden böyle oluyor yardım edin çıldırıcam

arm-beginner

Hayat copy&paste ile biraz zor ilerliyor, değilmi?
Eminim burda yayınladığın kodun tek bir satırı bile sana ait değil.
İletişim kurduğun dilde (Türkçe) tek bir noktalama işaret kuralına uymiyacaksin, ve ondan sonra gideceksin C dilinde tüm işaret kuralarına uyacaksın.

Kopyaladığın kodu birazcık incelemiş ve anlamış olsaydın, farkına varırdınki myTouch.getX() ve myTouch.getY() anlamlı bir değer verebilmeleri için ilkönce myTouch.read() tetiklenmesi lazım.

Ramiz

Alıntı yapılan: arm-beginner - 02 Şubat 2014, 19:01:47

Hayat copy&paste ile biraz zor ilerliyor, değilmi?
Eminim burda yayınladığın kodun tek bir satırı bile sana ait değil.
İletişim kurduğun dilde (Türkçe) tek bir noktalama işaret kuralına uymiyacaksin, ve ondan sonra gideceksin C dilinde tüm işaret kuralarına uyacaksın.

Kopyaladığın kodu birazcık incelemiş ve anlamış olsaydın, farkına varırdınki myTouch.getX() ve myTouch.getY() anlamlı bir değer verebilmeleri için ilkönce myTouch.read() tetiklenmesi lazım.

Ben sizin Türkçe bildiğinizden şüpheliyim.. :)
Electrical & Electronics Engineering -> Step one

arm-beginner

Alıntı yapılan: Ramiz - 02 Şubat 2014, 19:20:12
Ben sizin Türkçe bildiğinizden şüpheliyim.. :)
Eh, Türkiye'ye geldiğinde kem küm Türkçe konuşan ("ben şimdi gitmek var yemek" gibi) ve Türkiye'de hiç okula gitmeyen birisi için idare eder :)

Mr.Java

Vay be arduino işi büyütmüş.Biz TFT için 50 takla açıyoruz adamlar metotları sunmuşlar direk.Vallahi ne desem ki helal olsun adamlara.

arm-beginner

Alıntı yapılan: Fkarizmatik - 02 Şubat 2014, 22:46:57
... 50 takla açıyoruz ...

... ve bir sorun olduğunda bu attığın 50 takla sayesinde sorunu çözebiliyorsun.
Diğerleri forum'dan forum'a koşuyorlar ve "Hocam, bir küçük sorum olacaktı ..." diye kıvranıyorlar.

sayzer

Nereden çıkıyor karşıma bilmiyorum ama bu ön yargılı düşünen insanlardan nefret ediyorum ama formun geneline incelediğimde sana hak veriyorum. Eğer cevap vermek istemiyorsan seni zorlamıyorum ama nerden biliyorsun bir satırının bile bana ait olmadığını vahi mi vuku bulunuyor yoksa sana. Bende kendimi biliyorum kod yazamadığımı merak etme. Onun için arduino ile uğraşıyorum.