27 Mayıs 2020, 14:09:16

Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME


Basküldeki veriyi wifi ile bilgisayara göndermek.!!

Başlatan legolas924687, 03 Şubat 2014, 02:41:55

legolas924687

Merhaba, ben sizlerden bir konuda fikrinizi almak istemiştim. Ben ev baskülüne wifi bağlayıp evdeki aynı ağ üzerindeki bir bilgisayarda yaptığım istatistik porgramına bilgi aktarımı yapmak istiyorum.  Öncelikle elimizde bir baskül var ve baskül e ait lcd ekrana giden verileri araya yaptığım devreden geçirerek üzeirnde bulunan wifi adaptörle evdeki modeme aktarıp oradan bilgisayarda görmek istiyorum. durum bu. daha açıklayıcı olabilirmiyim bilmiyorum. fakat araştımama göre bayağı bir deteylı işmiş. sizde bunun olabilitesi nedir nasıl bir yol izlemem lazım. biliyorum hibirşey imkansız değil :) şöyle düşünün baskül üzerinde bir şey var ve zamanla ağırlaşıyor yada ağırlığı düşüyor. bunu bilgisayarda yaptığım istatistik programında izlemem lazım.  bir de bu baskül saatte bir aktif olmalı ve bana veri göndermeli sonra kapanmalı. pic programlamada sıkıntı yok ama bunu ağ üzerinden aktarmak hakkında neredeyse hiçbir bilgim yok. Lütfen fikirlerinizi esirgemeyin. Çok Teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim hepinize.

Mucit23

Yapman gereken bir tane baskül alıp loadcell' ler dışında bütün elektroniği çöp atmak.  Ardından kendin loadcell leri okumak icin bir kart yapacaksın.  Kendi kartından birşey elde edemezsin

CoşkuN

Üzerinde bluetooth bağlantısı olan basküller var, onları araştırabilirsiniz belki, daha kolay olabilir.

polleme

İşin wifi veya kablosuz tarafını bir kenara bırakıp öncelikle baskülden veriyi nasıl ve hangi arayüzle alacağınıza karar verip bunu sağlıyor olmanız lazım. Veriyi seri veya farklı bir yöntemle aldıktan sonra onu iletmek nispeten daha kolaydır, uygulanmış çok örnek te bulabilirsiniz.

MrDarK

Alıntı yapılan: Mucit23 - 03 Şubat 2014, 11:48:10
Yapman gereken bir tane baskül alıp loadcell' ler dışında bütün elektroniği çöp atmak.  Ardından kendin loadcell leri okumak icin bir kart yapacaksın.  Kendi kartından birşey elde edemezsin


En doğru çözüm bu ; veriyi sürekli okuyacaksan tartı gibi elektronik lcd'den veriler almak çok daha işini zorlaştırır. Hemde sana veriler anlık olarak gerek , bluetooth özellikli cihazlar bu şekilde anlık olarak çalışmazlar. Loadcellerin fiyatları tartacağın yükle doğru orantılı :)

Ama tartılarda öyle ucuz şeyler sayılmaz hem sadece 180 kilo vb ağırlıklar ölçerler. Eğer load kullanırsan kendi masaüstü programınıda kendin yazabilirsin

Saygılar
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

Ümit COŞKUN


LukeSkywalker

Alıntı yapılan: umitco - 03 Şubat 2014, 16:40:50
LCD bağlantısından veriyi okuma yolu yokmu ?

Var. Tabi protokolü çözebilirsen.

legolas924687

çok teşekkür ederim arkadaşlar ilgilenip cevap verdiğinize sevindimki bunlar benim için çok değerli bilgiler. evet dediğiniz gibi loadceller dışında devreye ait hiçbir parça kalmayacak ayrıca araya koyduğumuz devre çok basit ve veriyi rahatlıkla ölçebiliyoruz. tek sorun bu aradaki devrede okuduğumuz bilgiyi wifi kullanarak bilgisayara aktarmak. bilgisayar üzerinden programı yapmak da kolay ama iki konu var ki ben wifi cihazını usb yada nasıl bir wifi cihazı olursa olsun bu cihazdan bilgisayara nasıl gönderebilirim bilmiyorum. yani bunun programlanması konusunda fikrim yok. bir de bilgisayarda bu wifi nasıl görünecek yani sadece 5v bağlanmış wifi adapter i bilgisayar nasıl görücek yani bunun için tasarladığım devreye nasıl bu parçayı ekleyip bilgisayarda bir wifi cihazı olarak tanımlatabilirim ve yazılımı yaparken bilginin hangi protokolden nasıl alındığı hakkında bir fikrim yok arkadaşlar. durum karışık yani çözemedim. daha fazla araştırmalıyım ama bazı arkadaşlar buna benzer birşeyler yapmış fakat öyle şeylerden bahsediyorlar ki benim 4 sene o konularda araştırma yapıp öğrenmem gerek sanırım. bir de zaten bunun yapılabilitesi hakkında da bir fikrim yok.  :-X

MrDarK

Aslında mevcut yapmak istediklerin 1 ayı geçmeyecek işler;

Buyur yemeğin tarifini vereyim sana :)

1- Load Cell satın alıp okuma çalışması yap. LCD üzerinde bu değeri göster. Çok zor olmasa gerek :)
2- Bluetooth modül satın alıp (wifi ile uğraşmana gerek yok) UART üzerinden loadcellden okuduğun dataları bilgisayara yolla
3- Bilgisayarın bluetooth modülünden eşleştirdiğin analiz cihazı ile seri port bağlantısını kullanarak istatistik programını çalıştır.

Fiyat ve ortalama zaman aralığı yazıyorum ; maksimum değerler kullanılmıştır.
1- 1 hafta - tartacağın yüke göre fiyat değişir ama ortalama 100 TL
2- 2 hafta - 40 TL
3- 1 hafta - Beleş :D Tabi istersen C# lisansı satın alabilrsin.

Eğer bu işi yapmak istiyorsan gözünde büyütme öyle imkansız birşey de değil. Yapabilecek kişi bu işi 1 haftada da bitirir :)
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

LukeSkywalker

İlla wifi ile yapacağım diyorsan
Buna bak. Popüler bir wifi modülü..

legolas924687

Arkadaşlar dediklerinizi inceledim. cc3000 adlı cihazdan hiçbirsey anlamadım ama anlayacak birisini tanıyorum sanırım. denemek lazım. ama bu işi kesinlikle wireless adapter kullanarak yapmalıyım, çünkü okunan değerler 75 metre ötede bulunan bir acces pointten geçecek ve bilgisayara gelecek. eğer aramızda bu cc3000 wifi network proccesor ünden anlayan varsa bunun nasıl takıldığı nasıl programlandığı hakkında bana bilgi verebilirler mi?  :-[ türkiyede satılan birkaç tane de ben buldum aslında ve çin sitelerinde buna benzer birsürü wifi module var onlardan da alabilirim aslında nasıl kullanıldığını öğrendikten sonrası kolay yani. hem orda 15 20 tl ye wifi modülü var. aslında bizim laptoplardan söksem bunu da taksam olmaz mı ki?

erkamcankaya

30 Ağustos 2019, 16:24:01 #11 Son düzenlenme: 30 Ağustos 2019, 21:00:47 erkamcankaya Sebep: Yanlış anlaşılabilecek açıklama vardı.
Alıntı yapılan: legolas924687 - 04 Şubat 2014, 16:02:19Arkadaşlar dediklerinizi inceledim. cc3000 adlı cihazdan hiçbirsey anlamadım ama anlayacak birisini tanıyorum sanırım. denemek lazım. ama bu işi kesinlikle wireless adapter kullanarak yapmalıyım, çünkü okunan değerler 75 metre ötede bulunan bir acces pointten geçecek ve bilgisayara gelecek. eğer aramızda bu cc3000 wifi network proccesor ünden anlayan varsa bunun nasıl takıldığı nasıl programlandığı hakkında bana bilgi verebilirler mi?  :-[ türkiyede satılan birkaç tane de ben buldum aslında ve çin sitelerinde buna benzer birsürü wifi module var onlardan da alabilirim aslında nasıl kullanıldığını öğrendikten sonrası kolay yani. hem orda 15 20 tl ye wifi modülü var. aslında bizim laptoplardan söksem bunu da taksam olmaz mı ki?

Konu açılalı üzerinden yıllar geçmiş. benim de aynı problemim var. 3 tonluk bir baskülüm var ve bu baskülü wifi ile ağa bağladım. Basküle de hercules adında bir programla bağlandım. Bu program sadece ping atmaya yarıyor yani bağlanıp bağlanmadığını görüyorsun. Fakat wifi ile tartım sonucunu gösterecek yazılım bulamadım. Kime sorsam rs232 ile yaparsın diyorlar ama benim de mesafem çok fazla. Bu nedenle işi wifi ile halletmem gerekiyor. Legolas siz çözüm bulabilmiş miydiniz?

mehmet


SpeedyX

31 Ağustos 2019, 22:58:34 #13 Son düzenlenme: 31 Ağustos 2019, 23:01:42 SpeedyX
@erkamcankaya Wi-Fi kısmında yardımcı olurum sana, ben de tartıdan istatistik tutmak istiyorum. Fakat benim istediğim tartı normal ev için olanlardan.
Onlardan veriyi nasıl okuruz, güncel bir kolaylık bulunur mu yoksa komple yine loadcell mi okumalıyız?