Ses sistemi önerisi

Başlatan Gökhan BEKEN, 17 Şubat 2014, 17:14:01

एक होना

eh sadece kulaklık bölümünü tutturmuşum.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: BRL - 11 Temmuz 2014, 01:34:16
eh sadece kulaklık bölümünü tutturmuşum.
Tutturamadın adamım  ;D
Normal kulaklık uygulaması için, master çıkışlarından ayrı olarak 2 ayrı monitör ve PFL (Pre Fader Listening) çıkışları bulunur. Bu çıkışlara kulaklık bağlanarak senin bahsetmiş olduğun olay halledilir.
Halbu ki AUX listening olayı farklıdır.
40 adet çalgı ve bir ses sanatçısı var. hepsi bir yerde çalıp söylüyorlar. Eğer mixer çıkışını sanatçıya verirsen sanatçının yüksek duymak istediği enstruman seviyesini ayarlayamazsın. Daha doğrusu ayarlarsın da kayda da bu enstruman sesi yüksek olarak girecektir.
Halbuki kayıt tekniğinde tonmaisterin takdiri olan sazlar arası balans denilen birşey vardır.
Ben öyle gıcık sanatçılar tanıyorum ki;
Ben sadece kemanı duymak istiyorum arkadaş, diğer sazların seslerini duymak istemiyorum diye feryat ederlerdi  ;D
İşte bu olayı sağlamak için AUX fonksiyonu kullanılmaktadır.
Her bir kanala bağlı AUX PRE potları kapatıp sadece keman sesini sanatçının kulağına gönderirsek kavga olmuyor  ;)
Bu olayın aynısını efekt aygıtı olarak düşünelim.
Bir kenarda tımbır tımbır çalan bir bağlamaya EKO vermek istersek bağlamanın aktif mikrofonunu AUX- EKO ya yönlendirmemiz kafi olacaktır. Ama aynı anda başka bir efekt daha vermek istersek aynı AUX kanalında iki efekt aygıtı kavga edebilirler  :D

एक होना

sonuçta kulaklık tuttu  :) hocam monitör çıkışına kulaklık takılamıyor mu ? istenen kanalı dinlemek için ?

yoksa ben yanlış mı görmüşüm ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: BRL - 11 Temmuz 2014, 01:57:00
sonuçta kulaklık tuttu  :) hocam monitör çıkışına kulaklık takılamıyor mu ? istenen kanalı dinlemek için ?

yoksa ben yanlış mı görmüşüm ?
İstediğin kanalı dinleyemezsin.
Monitör çıkışı sadece MASTER kanala (Kayıt çıkışı) bağlanmaktadır.
Bazı pahalı mixerlerde monitör selectable yani seçilebilir yapılmaktadır ve bir PPM (Peak Programm Meter) seviye ölçüm sistemi (basitçe VU metre) bulunmaktadır.
Seçilebilir bu sistem ile,
Sadece PFL dinleme ölçme ve izleme yapılabilir.
REC-OUT seçilebilir ve ölçülebilir.
External yani harici seslendirme yapılıyorsa o bölgenin monitörlerine (aktif hoparlörlerine) giden ses seviyesi izlenir ve ölçümlenir.
Kontrol odası monitör seviyesi ölçülüp izlenebilir.
Her bir AUX master çıkışları ölçülüp izlenilebilir.
Bu saydıklarım profesyonel sistemlerde geçerli olup arkadaşımız için pek te gerekli değildir.

एक होना

bir şey daha öğrendim. ama kulaklık olayını tutturdum :)

Mr_YAMYAM

Taktın kulağa kuyruğa  ;D
Tamam tamam ben öldürdüm suçumu itiraf ediyorum :D
Tutturdun tam isabet.
Başka her türlü sorulara itina ile yanıt verilir. ;)

एक होना

:) sanırım inatçıyım

hocam işin şakası bir yana meftun un alacağı mikser işini görür peki mikrafon olarak ne tavsiye edersin ? pahalı olmayan ? yanlış hatırlamıyorsam carol diye bir marka vardı işini görür mü? shure mikrafon mu alsın ?

sanırım ney üfleyecek daha farklı bir şey mi tavsiye edersiniz ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: BRL - 11 Temmuz 2014, 02:31:41
:) sanırım inatçıyım

hocam işin şakası bir yana meftun un alacağı mikser işini görür peki mikrafon olarak ne tavsiye edersin ? pahalı olmayan ? yanlış hatırlamıyorsam carol diye bir marka vardı işini görür mü? shure mikrafon mu alsın ?

sanırım ney üfleyecek daha farklı bir şey mi tavsiye edersiniz ?
Ben de gıcığımdır :D İnatçılara inat.
CAROL denilen aletler aslında mikrofon sınıfında değildir. Onları konumuza hiç katmayalım. Ancak iyi modelleri varsa (ki ben görmedim) belki iş görebilir.
Benim buradaki tavsiyelerim mikrofondan ziyade KAYIT TEKNİĞİ olacaktır.
Çoğu kişiler tek bir enstrumanın önüne bir mikrofon koyarak kaliteli kayıt yapabileceklerini sanmaktadırlar. Bunu yapamadıkları için de en pahalı mikrofonları almaktadırlar.
Halbu ki kayıt tekniğinde bazı kurallar vardır.
Öncelikli kural AKUSTİK'tir. Ne kadar önemli olduğu elbette tartışılmaz.
Sonra mikrofonları ele almak gereklidir. Ama mikrofon denilip geçmemek lazımdır Servet değerinde mikrofonlar bulunmaktadır. Bu gibi pahalı mikrofonları önermektense arkadaşımız için araştırma inceleme yaparken uygun fiyatı ile şu mikrofonlar dikkatimi çekmişti.
http://www.electromiles.com/U29080,45,behringer-c-1-condenser-studyo-kayit-mikrofonu.htm
Her ne kadar bahsedildiği gibi profesyonel stütyo kayıt mikrofonu olmasa da bu mikrofonlar ile önermiş olduğum mixer uygun bir şekilde kullanılırsa iyi kayıt elde edebileceğini düşünüyorum.
Meftun arkadaşımızın bana söylediğine göre elinde eskiden kalma bir SHURE mikrofon varmış. Eğer C1 lerden 2 adet daha alırsa 3 mikrofon ile M-S kayıt tekniğini kullanarak iyi bir kayıt yapabileceğime eminim.

एक होना

hocam trompet yada saksafon gibi üflemeli çalgılarda küçük mandallı mikrafon gördüm onlar iş görmez mi ? pahalı mıdır ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: BRL - 11 Temmuz 2014, 02:49:57
hocam trompet yada saksafon gibi üflemeli çalgılarda küçük mandallı mikrafon gördüm onlar iş görmez mi ? pahalı mıdır ?
Orada bulunan çoğu mikrofonlar 48V phantom power için uygun değiller.
Eğer böyle bir sistem yapıyorsak ileriyi de düşünmeliyiz.
Diğer phantom özellikli mikrofonlar ise daha pahalı.
Bütçe sözkonusu olunca en ideal seçeneği bulmak ta gereklidir.

Yoksa şöyle bir mikrofon seti önerirdim  ;D
http://www.electromiles.com/U33296,45,akg-c414-xlii-studyo-kayit-mikrofon-seti.htm

एक होना

hocam 48 volt olduklarını görmemiştim.

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mr_YAMYAM

Konu sahibi arkadaşımız Meftun nerelerde acaba.
Cihazları alabildi mi? Ayarları falan yapabildimi?
Merakla bekliyoruz.
Sanırım BRL arkadaşımız da konu ile ilgili. O da birşeyler peşinde olsa gerek :D

Gökhan BEKEN

Karar verdiğim mikseri, bayramdan sonra sipariş edeceğim hocam. Şu an memleketteyim.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: meftun - 27 Temmuz 2014, 19:55:15
Karar verdiğim mikseri, bayramdan sonra sipariş edeceğim hocam. Şu an memleketteyim.
Mixeri aldıktan sonra, kurulumu, kalibrasyonları ve temel uygulamaları hakkında da sohbet edeceğiz muhtemelen.
Özellikle mikrofon yerleşimi ve kayıt teknikleri konusunda bazı önerilerim olacak.
Ama eldeki tüm malzemeleri bildirmen gereklidir.