Aynı anda hem hoperlorden hemde kulaklıktan ses alma

Başlatan Mucit23, 22 Şubat 2014, 23:58:02

Mucit23

Normalde bilgisayara kulaklık jakı takıldığında konnektör içerisindeki kontaklar sayesinde bilgisayar jak takıldığını anlayıp hoperlorlerden sesi kesip kulaklığa veriyor. Windows kulaklık takıldığını anlıyor. Peki hoperlorlerdeki sesi yazılımsal olarakmı kesiyor yoksa jak üzerindeki kontaklar vasıtasıyla donanımsal olarakmı kesiyor? Ben yazılımsal diye tahmin ediyorum.

Eğer tahminim doğruysa bilgisayarın aynı anda hem kulaklıktan hemde hoperlorden ses vermesini sağlayabilirmiyiz?

mistek

Realtek diye bir yazılım var oradan kulaklıktan veya ana hoparlörden ses gelsin diye seçiliyor ikiside tikleniyor. Ses kartının yazılımı olması lazım.

Eski bilgisayarımda kulaklık takıyorum hem kulaklıktan hem hoparlörden ses geliyor. Yeni bilgisayarımda sadece 1 tanesi tikleniyor hangi aygıtı taktınız diye soruyormuş.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Mucit23

Ses kartının donanım kimliği HDAUDIO\FUNC_01&VEN_8086&DEV_2804&SUBSYS_80860101&REV_1000

Çipseti İntelmiş. High Definition Audio diye geçiyor.

Ama kesinlikle yazılımsal, çünkü kulaklığı taktığımda biraz gecikmeli olarak ses kulaklığa geliyor.

İntelin kendi arayüzünü bulamadım. Şuanda Conexant Smart Audio yüklü. Bundada böyle bir özellik yok.

Mucit23

Uygun arayüz programı bulamadım. Soketle ilgisi yok belliki pc yapsa yapacak ama yaptırtacak bir program lazım. Olacak gibi değil.

Mucit23

Benzer bi konuda yine bir ihtiyaç oldu. Aynı anda hem kulaklık hem hoparlorden nasıl ses alırım diye konu açacakken arama yapayım dedim ve kendi açtığım konuya denk geldim. 3 sene geçmiş aradan.

Şuan kullandığım bilgisayarda bu işi yapmam gerekiyor. Windows 10 kullanıyorum. Yazılım olarak Realtek high Definition Audio Yazılımı yüklü.

Bu bilgisayardada hem kulaklık hemde hoperlordan ses alamadım. Ses kartı sürücüsü buna uygun olmalı sanırım. Bunun için önerebileceğiniz bir yazılım driver vs varmıdır?

derbeder

laptoplarda  nasıl olur  bilemem  ama ben eski masa üstü bilgisayarımda  çiftli streo jack kullanıyordum gerektiğinde sesi  hem hoparlörden hemde kulaklıktan alabiliyordum ..

Mucit23

Alıntı yapılan: xoom - 29 Mayıs 2017, 18:52:43
https://www.youtube.com/watch?v=I8QvAa9PZPo
Denediniz mi?

Denedim evet ama bende Dijital çıkış seçeneği yok. Hat girişi, Mikrofon kulaklık hoparlör gibi seçenekler var ama onlarlada adamın bahsettiği menüler gelmiyor.

RaMu

Bir alternatif olarak:Elinde boşta kulaklık jakı varsa,
en uç kısmını kırıp yani
jakı kısaltıp ikili hale getirip deneyebilirsin, belki olur,
kulaklık mono olur ama yeterse artık.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Mucit23

Konuyu tekrar gündeme getirmek istiyorum. Aynı şeye tekrar ihtiyacım var.

Şimdi Laptop'un hem kulaklığından hemde hoparlöründen aynı anda çıkış almak istiyorum. Daha önce bu konuyu açtığımda herhangi bir çözüm bulamamıştım. Bugünbenzer bir ihtiyacım var. Bilgisayarım ayarlarını baya karıştırdım. DTS Audio Driver denen bir uygulama var. Bu uygulamadaki bir özellik ile bilgisayarımdaki farklı ses kaynaklarını farklı çıkışlara yönlendirebildiğimi farkettim. Örnek veriyorum Aynı anda youtube'dan müzik dinlerken, Bilgisayarda kulaklık ile telefon görüşmesi yapılabiliyor. Veya Chrome ve Youtube ile hoparlörden bir ses alınırken aynı anda Opera Tarayıcıdan ve yine youtubedan farklı bir ses alınabiliyor. Bunu denedim ve çalışıyor. Demek ki ses kartım bunu yapabiliyor. 

Bilgisayarımdaki DTS Audio driver farklı ses kaynaklarını farklı çıkışlara verirken tek bir ses kaynağını farklı çıkışlara vermeme engel oluyor. Burda tıkandım.

Bunu yapabilecek bir uygulama arıyorum. Varmıdır böyle bir uygulama? Yada c# da kendim basit bir uygulama yapabilirmiyim?

power20

1. çözüm
2 adet kulaklık alınır. Kabloları bir yerden kesilerek paralel hale getirilir. Tek jakı olacak.
Birinin uçlarına 2 adet 4 ohm hoprarlör takılır. Bu çirkin aparatı laptopa taktığınızda hem hoparlör hem kulaklık çalışır.

2. çözüm
Üzerinde kulaklık çıkışı olan harici hoparlör kullanılarak kolayca yapılır.
Kulaklık çıkışı yoksa, bir  harici hoparlör alarak içine jak monte edebilirsiniz.
Bunu harici hoparlör olarak laptopa taktığınızda aynı anda üzerindeki kulaklık çıkışı da çıkış verir.
Ses seviyesi yeterli olur mu? Direnç ile ayarlanabilir.
İyi kulaklık 8.. 32 ohm  hoparlör ise 4..8 ohm civarı. Yani bunları paralel çalıştırırsanız hoparlörden çok, kulaklıktan az ses gelir. Hoparlöre seri direnç bağlanabilir.

Daha kaliteli bir çözüm gerekiyorsa, lm386 gibi harici amplifikatör ile ayrı ayarlanabilen kulaklık ve hoparlör çıkışı yapılabilir.

Mucit23

Harici hoparlör bağlayarak zaten zorunu çözebiliyorum. Kulaklık çıkışını çoğaltabileceğim aparatlar mevcut. Bende eldeki donanım üzerinde bunu yapmaya çalışıyorum.