Laptop adaptörünü ayarlı gerilim kaynağına çevirmek

Başlatan pisayisi, 27 Şubat 2014, 21:40:34

pisayisi

Herkesin elinin altında kullanmadığı bir laptop adaptörü vardır. Bu adaptörler genelde 20v 4-5 amper civarında çıkış verebilen sıklıkla uc3843 benzeri smps kontrol entegresi gerilim kontrolü yapan şemalara sahiptirler. Bu adaptörleri tl431 geribesleme şönt regülatör entegresinin aşağıdaki şemada R9  olarak görülen ref gerilim üretecinin çarpım katsayısı olarak kullandığı direnci açık devre yapıp araya uygun değerde bir potans ekleyerek daha düşük gerilimlerde çalıştırma imkanı vardır. Bu potansın değeri sıklıkla şemanıza ve çıkış gerilimindeki değişim gösterecektir. Şemaya göre çıkış gerilimi

Vo=2.5x(1+(r12+r10)/r9)) olacağından benim devremde r12+r10=24k tek direnç, ve r9=3.6 k olduğundan orijinal devrede anma gerilimi=19.5 volt civarında. R9 direncine 10k lık bir potansı seri bağladığımda çıkış gerilimi 10volt ile 19.5 volt arasında 4 amperler civarında akım alınabilcek şekilde sürülebilmekte. 8 voltun altındaki gerilimlerde regülasyon ve akım kapasitesi zayıflamakta. Bana sadece 10-18volt 4 amperler  yettiğinden R12+R10 üzerinde değişiklik yaparak çıkışı izleme gereği duymadım.R9 direncini düşürerek üst voltaj sınırını 24 volta kadar öteleyebilirsiniz, ancak çıkıştaki kapasitelerin anma gerilimi değerlerine dikkat edin. Bu şemeda 25 voltluk kondansatörler kullanıldığından sıkıntı yok...
Not:lütfen yüksek gerilimin olduğu izolesiz güç katı üzerinde bağlantı ve modifikasyon yapmayınız, acemi iseniz bu işlere bulaşmayınız ;)

Murat

Icarus

Yanlız böyle bir devrede R9-R10 sadece gerilim bölmüyor. Eğer R9'u değiştirirseniz
R7, C11 ve C6, (R10 + R12), R14'ü bile değiştirmeniz gerekir. Optocoupler'in çevresinde transfer fonksiyonunu yazarsak 2 pole ve 1 zero olacaktır. Bu elemanlar o pole'lerin yerini ayarlıyor.

muhendisbey

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

vedo35

Benim elimdede 12v tan 24 volta kadar cikisi degisitrilen universal laptop adaptor var. Cikis gerilimini degistirmek icin iki uclu  kucuk bir parcayi adaptorun kenarindaki yere takinca cikis gerilimi degisiyor. Hangi cikisi almak istiyorsaniz o nolu parcayi degistirince oluyordu. Galiba boyle bir mantik var. O kuck parcalara dikkat ettim icinde kuck smd direnc vardi.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

FxDev

Çıkış gerilimi yükseltilebilir denmiş ama bu oldukça tehlikeli bir duruma yol açabilir.
Giriş mosfeti üzerindeki gerilim kabaca şöyle hesaplanır: Vinrms*sqrt(2) + Vout*n + Vsnubber
Mosfet üzerindeki gerilim zıplaması her ne kadar clump devresi ile limitlendirilmiş olsa da çıkış gerilimi yükseldiğinde mosfet zorlanacaktır. Buna dikkat etmek gerekir..
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!