GSM GPRS modem problem

Başlatan erayurtseven, 04 Mart 2014, 12:15:19

erayurtseven

kullandığım modem bu linkte. http://gsmkontrol.blogspot.com.tr/

hyper terminal ile arama yapmak istiyorum. Ancak board gönderdiğim komutlarının aynısı bana gönderiyor.

sizce problem nerededir?

saygılar

rakkoc

sonuna \r (0x0D) eklemen lazim yolladiign kodun CL RF yollamasini aktif edersen

erayurtseven

kusura bakmayın. Adanced seri port terminal programını kulanıyorum.Yukarıda yanlış yazmışım.
Dediğinizi orada denedim olmadı.

CL RF yollamak tam olarak ne demek.

vale9

geri dönmesi kontrol için. bunu iptal etmek için: ATEQ komutu göndermeniz lazım
Hayat 1'ler ve 0'lardan ibarettir.

MrDarK

Alıntı yapılan: erayurtseven - 04 Mart 2014, 17:36:33
kusura bakmayın. Adanced seri port terminal programını kulanıyorum.Yukarıda yanlış yazmışım.
Dediğinizi orada denedim olmadı.

CL RF yollamak tam olarak ne demek.

Öncelikle CR LF dir onun doğrusu bunu belirtmekte yarar var. Anlamları Carrier Return ve Line Feed 'dir.

C gibi dillerde printf fonksiyonlarında "\r\n" diye ifade edilir. Ascii formdaki yazılış şekilleride CR LF 'dir. Hex karşılıkları ise 0x0D 0x0A şeklindedir. Termiman programdan yolladığınız dataları gsm modülün anlaması için datanın son bilgisini yazdığını ifade etmek için CR LF kullanırsın.

Saygılarımla
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

ismail kaya

MrDark hocam RS Term'le GL865 üstünden web servera bilgileri yolluyorum fakat kursör <html> de kalıyor modem OK döndürmüyor diğer komutları kabul etmiyor. bağlantıyı sonlandırmak için ne yapmalıyım?

<!DOGTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTMŠr,®¹Í¥Ñ¥½¹...±//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">

<html xmlns="http://wwwnw3.orgÿ)ÊÊÊz¡ѵ±" >
<head><title>
Untitled Page
</title></head>
<body>
   ğ<form name="form1" method="pst" action="frmGPRS.aspx?S1=22.22&amp;S2=&amp;S3=&amp;S4=&amp;E=0&amp;B=0" id="form1">
<input type="hidden" name="__VIEWSTATE"pid="__VIEWSTATE" value="/wEPDwUJNzgzNDMwNTMzZGT/BGep1isDXWndQYZXCpm7Y+Mn/A==" />

<div>

</div>
    </form>
</body>
</html>

MrDarK

İsmail Merhaba ;

GL865 ile TCP/IP protokolünü kurduktan sonra ; yani siteye html kod olarak eriştiğin andan itibaren modülle olan fiziksel bağlantın artık söz konusu olmuyor yani komut setine erişim kesilmeden kullanamazsın. İlgili datasheet'de belirtilen kod "+++" şeklindedir. Tırnakları göz ardı etmen gerekiyor. Herhangi bir CR LF söz konusu değil. Escape kod diyorlar buna.

Bu komutu yolladıktan sonra No Carrier Alman gerekiyor. Ayrıca TCP Request formunu görmem lazm orada connection type diye bir bölge olması gerekiyor.

ismail kaya

Send: GET /Forms/frmGPRS.aspx?SC=!A2S3D4F5G1231!&S1=22.49&S2=&S3=&S4=&E=0&B=0 HTTP/1.1<cr><lf>

Send: Host: [url=http://www.abcabc.com]www.abcabc.com[/url]<cr><lf>

Send: Connection: keep-alive<cr><lf>

Send: <cr><lf>
HTTP/1.1 200 OK
Cache-Control: private
Content-Type: text/html; charset=utf-8
Server: Microsoft-IIS/7.5
X-AspNet-Version: 2.0.50727
X-Powered-By: ASP.NET
Date: Wed, 16 Apr 2014 18:47:43 GMT
Content-Length: 574

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">

<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml" >
<head><title>
Untitled Page
</title></head>
<body>
    <form name="form1" method="post" action="frmGPRS.aspx?SC=!A2S3D4F5G1231!&ampS1=22.49&amp;S2=&amp;S3=&amp;S4=&amp;E=0&amp;B=0" id="form1">
<input type="hidden" name="__VIEWSTATE" id="__VIEWSTATE" value="/wEPDwUJNzgzNDMwNTMzZGT/BGep1isDXWndQYZXCpm7Y+Mn/A==" />

<div>

</div>
    </form>
</body>
</html>

Send: +++

NO CARRIER

pic ile yolladığımda
fprintf(PORT1,"+++");
OK  dönüyor.

MrDarK

Eğer sadece OK Cevabını bekliyorsan ;

Connection Type kısmını tamamen sil , request kısmın doğru. Bu sayede "+++" yazma zorunluluğunda kalmaz

ismail kaya

Hocam şöyle aslında ben veriyi yolladıktan sonra bağlantıyı kesmek istiyorum. connection type' da sildim OK dönmüyor dönmesinde gerek yok aslında bağlantıyı keseyim yeter. veri 30 günde (5 dk'da bir yolluyorum) 50MB geçti acaba bağlı kaldığı için mi? bu kadar MB harcıyorum??

MrDarK

Benim bildiğim her halukarda 500 OK cevabını alırsın. Connection type kısmı requesti çektikten sonra siteye bağlı kalıp kalmayacağını ayarlar.

Bağlantı ile işini bitirince AT#GPRS=0 yaparsan aldığın IP'yi bırakmış olursun ve tabiki buda harcadığın data trafiğini düşürür. Tabi tam tersi durumda şöyle oluyor. Her bağlantı yapmak istediğinde tekrar AT#GPRS=1 yapıp IP almayı bekleyeceksin.

GPRS aktif olduğu sürece işlem yapsanda yapmasanda zorunlu olarak bir data trafiği harcarsın.

ismail kaya

IP bırakmaya ayarladım bir 24 saat deneyip göreyim hocam bir de ip bırakmadan sadece connection type'i kaldırıp deneyeyim ayda 10mb geçmemesi lazım. teşekkür ederim sonucu buraya yazarım.

ismail kaya

o kadar bekleyemedim. Datalar baktım  her yolladım data 4kb görünüyor bunu da saatte 10 kere  yolluyorum 40kb. 40x24x30=28800kb 28mb yapıyor aylık. benim data hattım 10mb lık araç takibi yapanlar 1dk da bir yollayıp 10mb m2m hattı kullanıyorlar diye biliyorum. bunu 10mb nasıl düşürebilirim??

MrDarK

Merakımdan soruyorum ;

Her yolladığınız data paketinde 4kb harcadığınızı nasıl hesapladınız acaba ? Araç takip uygulaması yapmadığım için şimdiye kadar sorunuza cevap veremeyeceğim ama arkadaşlar bilgilendirme yapacaklardır. Yinede 50mb'dan 28mb'a düşmek te iyi bir sonuç

ismail kaya

hocam turkcell m2m data hattının online bilgi sistemi var oradan son 2 saatte kadar kullandığım veriye bakıyorum. oradan 4kb olarak baktım kendi ölçümüm değil. yolladığımız GET/.... veri + bağlı kalınan süre olarak yazıyor turkcell herhalde çünkü
GET /Forms/frmGPRS.aspx?SC=!A2S3D4F5G1231!&S1=22.49&S2=&S3=&S4=&E=0&B=0 HTTP/1.1
şu kadarcık veri 4kb tutmaz herhalde. Araç takibi yapmıyorum. Sıcaklık değerlerini yolluyorum. Araç takip sistemlerinde GPS verisini dakika da bir yollarlar diye düşünüyorum ve kullandıkları m2m hattı 10mb diye biliyorum Kullanan arkadaşlar varsa yorumlarını bekliyorum...