Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

hp adaptör

Başlatan matraks81, 12 Mart 2014, 15:11:08

matraks81

mrb arkadaşlar. ben int cafe ve bilgisayar tamirat işleri yapıyorum.merak ettiğim bir konu var belki çoğunuz biliyorsunuzdur hp marka notebook ların adaptörleri iğne uç denilen tiplerdedir.bu günlerde belki 5 adat bu adaptörlerden arızalı olarak geldi iki tanesinin kablosu arızalıydı değiştirdim ok.oldu.diğer 3 tanesini elektronikçi arkadaşa gönderdim bozuk yapılmıyor diye geri geldi.asıl meselede şu iğne ucun iç duvarından voltaj okuyorum,ama iğne kısmında voltaj yok yani arızalı tamam..yeni adptörlerde hem iç duvarından hemde iğne ucundan voltaj çıkıyor.acaba dedim adatörleri söküp + voltaj kısmını hem iç duvarına hemde iğne kısmına bağlasam olurmu deneme yapmadım pc yi yakmakta var işin ucunda..bi yerde de iğne ucun data alışverişi yaptığını okudum ne kadar doğruysa..

MC_Skywalker

HP laptop adaptörlerinde 2 adet + besleme ucu vardır. modeline göre değeri değişiktir.   Genekde Dış - besleme iğne uç ve iç duvar + beslemedir.

matraks81

yani bu şu anlama geliyor,iğne uç ve iç duvar + voltaj olacak bu şekilde pc yi yakmayız değilmi???^^modeline göre değeri değişiktir ^^bu yazdığınızı anlamadım,değeri değişik derken voltaj değerlerinimi kastettiniz..

MC_Skywalker

örnekleyecek olursam.

İğne uç +19V
İç Duvar +13V
Dış  -

matraks81

tmm anladım,gene sıkıntılı bir durum elimizde yenisi yoksa kıyaslama yapılamayacak.risk almaya değmez.atıyorum iç duvar 15voltsa ben 19voltu dayayacağım notebook güm.. :)