Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

HASP

Başlatan z, 27 Mart 2014, 20:11:47

z

Elime USB flash disk gibi bir şey geçti.

PC'ye takınca HASP 2.17 driver gerekiyor diyor. USB cihazın üzerinde HASP yazıyor.

İnternetten arayınca bunun dangle olduğunu gördüm. Bu konulardan hiç anlamam.

Bunu ne amaçla kullanabilirim? Bu değerli bir cihazmıdır? Daha önceleri ne amaçla kullanıldığını öğrenebilirmiyim?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Klein

Hocam  bu alet ile PC'de çalşan yazılımınız haberleşir. Eğer bu alet bilgisayara takılı değilse veya bu aletin seri numarası, içerisine attığınız kodlar, şifreler gibi bilgileri yazılımınızdan teyit edemezseniz, yazılımı calıştırmazsınız.
Bu aletten aldığınızda firma tarafından size bir dosya açılır ve bir master key üretilir.  Siz elinizdeki master aracılığı ile aldığınız diğer keyleri programlarsınız. Bir başkasının elinde aynı dongle olsa bili eğer sizin programladığınız dongle değilse  anahtarlar uyuşmaz.  böylece yazılımınızı bir nebze korumuş olursunuz.

एक होना

kuyumcular kullanıyordu bir ara öyle programlar.
USB danglı takmayınca program çalışmıyordu.

z

Ben bunu buldum.  Şahsımla yada çalıştığım işyeriyle vs hiç alakası yok. 

Değerli bir şeymi? Kullanma ihtimalim varmı?

İçine bir şeyler kopyalayabilirmiyim?  İşime hiç bir şekilde yaramazsa bulduğum gibi geri atayım ya da kırayımmı?

एक होना

hocam sahibi için önemli olabilir.

aslında açılıp içerisine bakmak lazım neler var diye.(merak)

mur@t

İşinize yarayacağını sanmıyorum.
Elinizdeki dongle'ı programlamak için master anahtarının da bilgisayara takılı olması gerekli.
Hatta elinizdekinin, sizin için tanımlanmış olması gerekiyor. Ben kullanıyorum ama sizdeki bende olsa yine bir işe yarayacağını
sanmıyorum.

LukeSkywalker

Bu dongle bir yazılımı güvenli hale getirmek/kopya yazılım kullannılmasını engellemek için üretilmiş bir cihaz. Eğer  hangi programa ait olduğunu bilmiyorsanız pek bir işinize yarayacağını sanmam.

z

O zaman yarin icini acip bir iki resim yayinlayayim.

MC_Skywalker

Hocam içinde özel bir işlemcisi var. en bilindik üreticisi Aladdin.

Kısaca söyle çalışıyor;

Bir program yaptını bunu korumak için kullanıyorsunuz. Müşteriye programınızı satarken HASP ile satıyorsunuz.  Müşteri önce HASP sürücüsünü kuruyor sonra sizin yazılımınız kuruyor. Sizin yazılım kuruaken HASP'ı PC taktıryorsunuz ve kurulum tamamlanıyor. sonra müşteriye özel o HASP seri nosu ile minik bir aktivator yolluyorsuznuz müşteri onu çalıştırınca program aktif oluyor vb.

Mesela Microelektronika bunun değişki bir versionunu kullanıyor.  Derleyicilerinin lisası HASP ile alabiliyorsunuz istediğiniz yerden kullanmak için vb.

engerex

Dangıl (Dongle) denen bu flash disk benzeri cihazlar donanımsal yazılım kilidi.  Genelde 4 hatta 5 haneli fiyata sahip ürünlerde kullanılıyor. MikroE ürünleri gibi ~$200'lık yazılımlarda bu korumayı kullanıyor. Tekrar programlanabilir diye biliyorum. Hangi uygulama için kullanıldığı nasıl bulunur bilmiyorum. Veri saklamak için kullanılamaz. Hafızası çok küçük.

Ama sakla lazım olur.

diot

Bence sahibini arayıp bulsanız ve geri verseniz iyi olur. Onun için değerli bir alet sonuçta çok para verip aldığı bir programın bir parçası.