1 watt led-reed relay ile kontrol?

Başlatan mir_as82, 05 Nisan 2014, 19:45:47

mir_as82

Arkadaşlar elimde power led sürücü devre var ve ben bu sürücü ile armaturume bagli power led i reed röle ile kontrol etmek istiyorum. Şöyleki armature reed roleli devreyi monte edeceğim mafsalli kisimda miknatis olacak bunu armature yaklastirinca devre led e enerji vermeyecek. mafsallı kisim armaturden uzaklasinca led yanacak.

polleme

Konu ile ilgili sorunuz veya sorununuz nedir? Reed röle ile bir transistör sürülüp power led kontrol edilebilir.

mir_as82

Merak ettiğim 3 nokta var.
1-neodmiyum miknatis devreye yaklasinca sikinti olabilir mi
2-Reed roleye miktatis yaklasinca hem ON hem de OFF olabiliyor mu?yoksa sadece kontak kapaniyor mu manyetik alana maruz kalinca?
3-reed role ile 220 VAC anahtarlana bilir mi?

mehmet

2) Toogle yaparak açma-kapatma
yapabilirsiniz...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

necati

normalde kapalı reed kontak kullanmalısınız
veya bc337 base i 22k ile +12v
emitter base arası reed kontak
emitter - ye
collector ledden +12v 

kac adet kapalı gerekli

bende 100ad civarı acık ve kapalı  (uc uclu) var olacak
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

mir_as82

Hocam ikinci soruda toogle manasinda kullanmadim. Normalde acik ve normalde kapali satilan çeşitleri var mi demek istedim. Projenin birinde Pic kullanip yapmişlar. Burada sunuda merak etmeden gecemiyorum, devreye neodmiyum miknatis yaklasinca devre sapitmaz mi?

Led driver hattina seri olarak atsam reed relay i bir sıkıntiı olur mu?1w power led. 350ma. 3v.

polleme

Normalde kapalı reed kontak hiç görmedim, varsa da bilmiyorum. Ama bildiğim normalde açık kontak olan ürünler mıknatıs yaklaşınca kapanır ve mıknatıs uzaklaştırılmadığı sürece de o şekilde kalmaya devam eder.

Reed kontak içindeki iletkenler kalın gözüküyor ama kapasitelerini net bilmiyorum. Normalde 350mA'lik bir power LED'i transistör olmadan direkt besleyecek gibi duruyor ama hiç denemedim. Bir transistör koymanın daha emniyetli olacağını düşünüyorum, ben olsam koyardım.

220V teorik olarak küçük akımlarda anahtarlanabilir ama hiç tavsiye etmem, reed kontak ile bir röle sürülmesi veya reed+opto+triyak kullanılması daha emniyetli olur.

ÜC

2 çıkışı olan reed kontak var ama biraz zor bulunuyor

mir_as82

Peki hocam transistor neodmiyum miknatisa karşi bir sıkıntı cikarabilir mi?sonuçta ikisi de ayni devrede olacak. Bunun için önerimiz var mi?

mg1980

polleme hocama katılıyorum.Transistörsüz 350 ma.kontakların yapışmasına neden olabilir. Bu sorunu yaşamıştım.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr