Sahte Malzeme (TO220) Tespiti

Başlatan Erol YILMAZ, 08 Nisan 2014, 16:45:17

Erol YILMAZ

Sahte malzemeyi nasıl tespit edebiliriz ?

İlk önce yapılan sahtekarlığın nasıl old. bilmek gerekiyor.

Düşük fiyatlı orjinal bir Mosfeti (Misal IRFZ44) alıyoruz.
Üzerini ZIMPARALIYORUZ ve yeniden lazerle STP75 yazıyoruz.

( Bu sahteciliğin en iyi ihtimallerinden birisi :) )

0.3$'lık malzeme oldu 0.4€. yani nerede ise %100 değer kazandı.

Kullanıcıların %40 bu durumu hiç farketmeden malzemeyi kullanıyor (bence)
Diğerleri de problem yaşıyor,

Bu arada malzemenin üzerinden bakarsak orjinali ile arasında ne kadar fark görebiliyoruz ?
Şansımız çok az, zira aynı yöntemle yazılmış oluyor, grafikerin yapacağı eksiklikleri tespit etsek bile,
hangisinin ne kadar doğru old. anlamak zor.

Şimdi zımparalanma şansı olan yer 4.45 - 4.70 mm arasında olan yer.

Burayı düzgün bir kumpas ile ölçüyoruz...
Artık bir kriterimiz var.

Kesin sahte olan bir LM1084'ü ölçtüm : 4.30 mm !

Siz de ekleyin lütfen, hangi malzeme kaç mm ?

Ersin

Piyasada bulunan IRFZ44 lerin nerdeyse çoğu sahte , yanı onlar irfz de değil
Kar oldu %200 :)

salim ALTIN

Merhaba.
Sahte malzeme demişken;
Ya orijinal distribütörden "empa" orijinal malzeme ST BTA16/600C CHN kodlu alıp ta bütün cihazlar çalışırken kendi kendine bozulmasına ne demeli.?
Aynı malzemenin PHIL üretim kodlu olanları ile MRC kodluları yıllardır sorunsuz çalışıyor. Bilgilerinize.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

pwm.c

Erol hocam, elimdeki TO220 kılıf çok sayıda malzemenin ölçümlerini yaptım. çoğunluğu 4.50mm altına hiç düşmedi ancak birtek LM2587 entegresini anormal olarak ölçtüm.

Elimdeki LM2587 işte bu:

Datashetdeki değerler 4.57mm ve 0.13mm de töleranlı olarak belirtilmiş:

o halde en az 4.44mm gelmesi lazım.

Benim ölçtüğüm değer ise 4.30mm civarı:

Ayrıca, entegre üzerinde küçük bir çukur olması gerekiyor fakat benim entegrede bu yok. örnek olarak şunun gibi:

Görüldüğü gibi entegre zımparalanmış ve bu çukurda silinmiş olabilir. malzemeyi denemedim ama verdiğin bilgilere göre sahte olma riski var. sanırım bunu pahalı entegrelere daha çok yapıyorlar.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

OG

Bacakları ve metal gövdesi MAT olan malzeme için yorumlarınız? Mosfet üzerine konuşayım.

IR, orjinalinden emin olduğum pırıl pırıl ayna gibi gövde metali ve bacaklar.

Malzemenin içine koyulduğu plastik tüp ambalajı (adını bilmiyorum)
Orjinal IR de pırıl pırıl, plastik üzerinde IR baskıları var, etiketi gayet şık, kodlar kod bar vs herşey yerli yerinde.
Diğerinde yine mat bir plastik, belkide defalarca kullanılmış gibi çizikler, sürtünme izleri uyduruk bir etiket...
Uygun bir zamanda resimleri paylaşırım.

İthalatçının gözüne sokuyorsunuz, aha bu orjinal bu ne edüğü belirsiz diye, adam yemin billah orjinal diyor. Tamam orjinal ise bu neden sızıntı yapıyor, daha çok ısınıyor, daha çabuk yanıyor.

Bıktım bu durumlardan. Her türlü uyarıya karşı laf salatası yapan o çok meşhur ithalatçı firmayı alenen isim ile açıklayacağım yakında, sabrım tükendi artık..

Yetmedi kanuni başvurularımı da yapacağım. Adamlara bu durumun bana çektirdiklerini anlat anlat anlamıyorlar. Biz bundan yüz binler satıyoruz, tek dedikleri bildikleri bu.

mesaj birleştirme:: 22 Nisan 2014, 06:39:31

2 Malzeme,
IRFZ44 orjinal IR
IRF3205 dandik mal.
3205 ile 44 kullananlar farkını bilir, 3205 çok daha iyi değerlere sahiptir ama bu tür patates olursa sonu hüsran olur.

Önce plastik ambalaj tüp

Orjinal IR tüpte plastik tertemiz cam gibi, üzerinde kendi marka logo vs baskılar mevcut. Malzeme etiketi arka yüzde ve tam içeriğe sahip. Diğerinde etiket tübün ön tarafına yapıştırılmış, basit bir basım.

Şimdi 2 malzemeye yakından bakalım

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mistek

Hocam parlaklık ve MAT'lığın orjinalliğe etkisi olduğunu bilmiyordum.

Digikey'den irf3006 ve ir1018e aldım biri mat diğeri parlak. Tüpler IR baskılı, temizdi.

mesaj birleştirme:: 22 Nisan 2014, 09:21:29

Birde irf3205lerin bacaklarında kılıfın bittiği yerin hemen altında her bacakta çizgi gibi bişey gözüküyor nedir onlar, lehim kalıntısı gibi bişey mi ?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

OG

MAT lık kalay kaplamaya benziyor. Zaten yüzey pütürlü pütürlü. Soğutucuya temas edecek yüzeyin pütürlü olmasını istermiydiniz, mantıklı mı....

Mat olanın bacakları çok çok yumuşak, diğeri çok daha sert.

mistek

Bende de çakma irf3205 var ama sizinkinden daha iyi durumdalar, sizdekiler biraz daha hurda malzeme gibi duruyor. Metal kısımda yanlardan oval kesik olması lazım onlarda yok.

Digikey'den aldığım parlak ve mat olan mosfetler pürüzsüz tertemiz.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

OG

IR datasheeti
http://www.irf.com/product-info/datasheets/data/irf3205.pdf

Datada verdiği resimler

Govde metalinde sağda ve solda yarım daire oyuklar, MAT olanda bunlar yok. Adamın gözüne sokuyorsun yinede "vallah billah orjinal" diyor. Utanmaz ahlaksızlar.

resim yuklemek

resim yükleme servisi

ogy

Bende geçenlerde karaköyden 150 tane IRFZ44N aldım.Satarken de diyor ki abi bak iki çeşit var..Biri çakması fiyatı şu kadar.Diğeride orjinali fiyatı bu kadar.İşimi sağlama alıyorum ve fazla para verip orjinali alıyorum tabii ki.Sonuç OG hocanın verdiği resimlere istinaden..PATATESSS...Ayıptır yahu.

Ersin

Alıntı YapBiri çakması fiyatı şu kadar.Diğeride orjinali fiyatı bu kadar.
Orjinali aldığını nerden emin oluyosun aynı malzemeyei daha pahalıya da satabilir.Cep telefonu için LCD lazım olmuştu , yan sanayi mi orijinal mı diye sordu.Orjinal zaten ellerinde yok hepsi yan sanayii , durum aynı olmasın.

Veli B.

Ülkemizde ki durum;
İşini iyi yapan çakmacının ürünü,
İşini savsaklayan çakmacının ürünü.

Çok yüklü üretim yapıyorsanız ve uluslar arası firmalar ile çalışıyorsanız kazasız belasız atlatma ihitmaliniz çok daha yüksek.
Üretim şu an , mayın tarlasında yürümek gibi.

Yüklü kullandığımız röle (Tyco) için, iyi firmalardan aynı kod ile 3 farklı ürün geldi ve aralarında 2 kata yakın fiyat farkı var. Hangisini seçersiniz?
Hepsinden alıp teste sokuyorum( Hayatında görmeyeceği eziyetler ile). Kim son pes ederse fiyatına bakmadan devam ediyorum.

ogy

Alıntı yapılan: Ersin - 22 Nisan 2014, 18:08:21
Orjinali aldığını nerden emin oluyosun
@Ersin Hocam zaten orjinalliğini ayırt edemiyorum ki ama şu  parlak görünümde olanlar kesinlikle orjinal ondan eminim artık.Baskıları bile farklı.Daha önce onlardan da elime geçmişti.Yani burda biyerden sonra güvenmek durumunda kalıyo insan.Sonuçta elimde orjinalide patateside var diyor adam.Doğru söylüyorda olabilir.Patatesi orjinal fiyatına satmak için kumpasta olabilir.Her malzemeninde sahtesini ayırt edecek bilgim yok.Bende bundan sonra bu sahtekarlığı yapan şirket ve şahıs isimlerini burda belirtme taraftarıyım.

एक होना

eskiden ölçü aleti ile test edilirdi malzeme alırken transistör diyot gibi malzemeler. şimdi de kumpas ile ölçü almak gerekecek sanırım. ne günlere kaldık.

daha önce bir başlık açmış idim. sağlam malzemecileri yazalım oradan malzeme alalım yada hangi ürünü nereden alalım gibisinden. sonuç olarak yanlış anlaşılma yada buna benzer bir durum oldu. konu şu an o yöne doğru gidiyor.

basit olan ürünler tama  sorun değilde birazcık pahalı yada riskli ürünler olunca iş değişiyor.

zaman kaybı bunun telafisi yok.