İşlemciler hakkında..

Başlatan veliusta, 13 Nisan 2014, 23:54:46

Mr_YAMYAM

Anlatımlarımda temel unsurlar ele alınmış olup,
BJT UJT veya FET gibi detaylara yer verilmemiştir.
Söz konusu olan bir transistörün ebatlarına göre gereksinim duyduğu enerji miktarıdır.

z

İyi ama aşağıdaki cümleyi benim mesajımdan alıntı yapmışsın ve mesajımda MOS'u konuşuyorum,  açıklamanı BJT için yapmışsın. Hiç alakası yok ki.

Alıntı YapBulduğum notun doğruluğundan da şüphe etmeye başladım.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mr_YAMYAM

Demek istedim ki hiç kafan karışmasın. İşin temeli şöyle böyledir.
Yani konu başlığı üzerine gidersek, direnç mirenç önem taşımıyor.

z

Kafam karışmak zorunda.

Bir MOS'un tüm ölçüleri K gibi ortak bir parametre ile yeniden ölçeklenirse direnç aynı kalır iddiasının açıklaması nedir?

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: Fkarizmatik - 14 Nisan 2014, 00:28:06
Kafanı böyle şeylerle meşgul etme.Proje seç ve ona yoğunlaş.Bu bilgiler sana hiç katkı sağlamaz.
Abes bir yaklaşım.. Teknolojik bir konu ve bir teknoloji forumunda böyle bir cevap.. Enteresan.

mesaj birleştirme:: 14 Nisan 2014, 20:03:42

Alıntı yapılan: z - 14 Nisan 2014, 19:45:43
Kafam karışmak zorunda.

Bir MOS'un tüm ölçüleri K gibi ortak bir parametre ile yeniden ölçeklenirse direnç aynı kalır iddiasının açıklaması nedir?

Boy kısaldıkça direnç azalır, en küçüldükçe direnç artar.

z

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 14 Nisan 2014, 19:57:03
Boy kısaldıkça direnç azalır, en küçüldükçe direnç artar.

En, boy, yükseklik hepsini aynı oranda küçültürsen ne olur?

mistek

L=10
q=sbt
S=a*b (2 * 4)

dikdörtgen olsun.
1. durumda
R = 10 * q / (2 * 4) = 1,25q

Hepsini aynı oranda küçültürsek
R= 5 * q /( 1 * 2 ) = 2,5q

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Mr.Java

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 14 Nisan 2014, 19:57:03
Abes bir yaklaşım.. Teknolojik bir konu ve bir teknoloji forumunda böyle bir cevap.. Enteresan.

Benim görüşüm bana mesleki anlamda para kazandıracak,ileride kullanıpta faydalı proje yapacak her bilgi değerlidir.Bu soruyu soran arkadaş yarın işlemci nasıl yapılır ? diye soracaktır.Daha sonra ise hadi işlemci yapalım diye konu açacaktır ki bunada forumda daha önce nasıl tepkiler verdiğinizi hatırlayınız..

z

@mistek

Bu durumda wiki'den alıntı yaptığım kesit hatalı mı oluyor?

mistek

Hocam neden hatalı oluyor anlamadım?

Tümleşik devreler dersinden hatırladığım kadarıyla A kanalın uzunluğu, Kanal genişliği ise "T" okla çizdiğim yer olarak göstermişti hocamız.

Şu cümlesi aklımda, "Gate'e sinyal uygulandığında kanal genişliği artar ve Drain'den Source'a akım akmaya başlar"

*Yanlışta hatırlıyor olabilirim* B uzunluğundan pek bahsetmiyorduk.

Edit: sonraki mesajda işin doğrusu açıklanmış.

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: Fkarizmatik - 14 Nisan 2014, 20:18:17
Benim görüşüm bana mesleki anlamda para kazandıracak,ileride kullanıpta faydalı proje yapacak her bilgi değerlidir.Bu soruyu soran arkadaş yarın işlemci nasıl yapılır ? diye soracaktır.Daha sonra ise hadi işlemci yapalım diye konu açacaktır ki bunada forumda daha önce nasıl tepkiler verdiğinizi hatırlayınız..
onu sorarsa gereken cevapları alır... Nasıl bir tepki vermişim hatırlamıyorum. Sadece bu işin şu anki imkanlarımızla forum olarak bizim yapamayacağımız ortada..

pisayisi

İntel 10nm lik cpu icat etti gibi bir ifade duyarsanız, burda 10nm den kastedilen mos anahtarın gate altındaki kanalın uzuluğu olan L dir. W ise kanalın genişliği olarak tanımlanır. Şema olarak aşağıdaki gösterim çok aydınlatıcı olabilir. Mos anahtarda id akımı W ile doğru orantılı ve L ile ters orantılı olduğu aşağıdaki formülden görünmekte. Dolayısı ile kanal uzunluğu düştükçe id artacağından aynı Vgs ve Vd değerleri için mos anahtarın iletim direnci düşecektir.Dolayısı ile nano ölçekleme teknolojisi geliştikçe kanal boyu düşerken, kanal direnci de azalmaktadır diyebiliriz...

http://whites.sdsmt.edu/classes/ee320/notes/320Lecture25.pdf

Murat

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: z - 14 Nisan 2014, 20:06:42
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

En, boy, yükseklik hepsini aynı oranda küçültürsen ne olur?
Belki de wikideki adamlar @pisayisinin verdiği ölçülerden bahsediyorlardır. Wikipediadaki herşey doğrudur diye birşey yok. Senin benim gibi insanlar yazıyor  o bilgileri..

mesaj birleştirme:: 14 Nisan 2014, 21:03:52

Ayrıca senin verdiğin cümlede de kanal genişliği, uzunluğu ve inceliğinden bahsedilmiş. En ve boy tamam ama kanal kesitinin inceliği veya kalınlığı yani kesiti işin içine girince sıkıntı oluşuyor..

speak48

ben gelmeden pi açıklamış :)
her parametre önemli
ama esas unsur hızı etkileyen kapasiteyi düşürmek oda L oluyor çok ta düşüremiyoz arası boş olmaması adına
diğer esas  unsurda W buda geçeceği akımı etkileyen unsur.
bunun ötesinde bi milyonda parametre ve etkilediği olaylar yazılabilinir.

zaten benimde eski bilgilerim siz gene bi teyit edin. artık bu konularla uğraşmıyorum .

tamamen dijitalde rtl diyebiliriz

z

Tamam simdi oldu. Bugune kadar nm cinsinden verilen deger azaldikca kanal genisligi dusuyor diye biliyordum. Halbuki kanal uzunlugu kuculuyormus.