Bad sektor hard disk adam etme.

Başlatan RaMu, 16 Nisan 2014, 02:22:48

RaMu

@Mr_YAMYAM
yardımıyla fena halde hırpalanmış hard diskimizi adam etmeye çalışacağız,
denek benim harddisk olacak,
şuanki durumu şöyle;
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Mr_YAMYAM

Koşulları görüşelim.
Başka bir PC var mı? Bu harddiski başka bir PC ye bağlama şansın olacak mı. Ona göre önerilerde bulunacağım.
HDD işlemleri uzun süreceği için sabırlı olmalısın. Özellikle diskin temizleme işlemi oldukça uzun sürecektir.
Bu süre sistemin hızına bağlı olarak 4-12 saat sürebilmektedir.

RaMu

6-7 yaşlarında düzgün kullanılmış birlaptop daha var,
üzerinde win7 kurulu, ama yanımda değil,
ayrıca bu hardiski başka pcye hangi yöntemle bağlayacağız,
diğer alternatif nedir?
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Mr_YAMYAM

LOW-LEVEL format için başka bir PC bize kolaylık sağlayacaktı.
Ancak başka bir PC ihtimali yok ise kendi üzerinde farklı yöntemlerle halledeceğiz.
NOT:Format atma esnasında uzun süreçler gerekecektir. Bu sebeple bilgisayarsız kalmaman için ve olası anlayamadığın sorunlar için buradan yazışabiliriz.
Bir masaüstü PC olsaydı bu harddiski rahatlıkla bağlayabilecek ve low-level format atabilecektik. Ama başka bir dizüstü olunca  HDD için harici USB arabirimli bir kutu ihtiyacı olacağı için bu seçenek olumsuz görünmektedir.

RaMu

Diskteki herşey silinecek herhalde değilmi?
Yani harddiskte işime yarayacak hiçbirşey bırakmamam lazım?
Durum nedir ne kullanacağız ne yapacağız?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: RaMu - 16 Nisan 2014, 02:52:21
Diskteki herşey silinecek herhalde değilmi?
Yani harddiskte işime yarayacak hiçbirşey bırakmamam lazım?
Durum nedir ne kullanacağız ne yapacağız?
Evet harddiskte ne var yok adeta kazınacak. Tam anlamıyla sileceğiz. Kurtarma şansın olmayacağı gibi HDD firmasının bile eski verileri kurtarabilmesi neredeyse imkansız gibi olacak.
Bu yüzden tüm verilerinin yedeklenmesi kesinlikle gereklidir.
ÖNEMLİ:
Bazı dizüstü PC'lerde recovery bölümü bulunmaktadır. Bu bölümün risk edilmemesi gereklidir. Eğer elinde sistem kurtarma DVD'si var ise bu sorun değildir.

RaMu

Recovery bölümü normal formatla silinmemişti
ama ben onuda sildim sonradan yani recovery yok.
Yalnız pcde az değerli olup yedeklemediğim şeyler var onları başka biryer bulup aktarmam lazım o zaman.

Şimdi bizim yapacağımız diski kazıyıp,
sorunlu kısımları hiç yokmuş gibi diskin dışında tutma işimi olacak,
birara öyle birşey okumuştum
sağlam kısımları part part ayırıp parçalı ama sağlam bir disk yapıyordu.

Mr_YAMYAM

Hayır öyle birşey değil.
LOW-LEVEL format atacağız. Ancak başka bir PC imkanı olmadığı için bu yöntemi farklı şekiller ile (ZERO FILL) halletmeye çalışacağız.
Low-level format olayında okunamayan bad sectörler yok sayılarak yeniden boot sectöre yazılmaktadır. Bu sayede okunamayan bölümler es geçilmekte ve disk sağlıklı olarak çalışmaktadır.
NOT: Low-level format olayı bilinen formattan farklı olup üzerine bilindik format ta atılmalıdır.

RaMu

Başka pc imkansız değil ama şuan yok yanımda,
başka pcyede nasıl bağlayacağız harici birşey kullanmadan onuda çözemedim.
Hem şuan verileri taşıyacak başka yerde yok halihazırda.

Sonuçta bu bad sektörler fiziki olarakta hasar görmüş bölümler
yani birşekilde işaretlenip bunlar işe yaramaz diskin hafızasından at yoksay demek lazım
bunu sağlam parçaları ayıklayıp gruplamaktan başka nasıl bir yöntemle yapıyorlar merak etttim,
şimdi low level format konusunu araştıracağım.

Mr_YAMYAM

Ben bu arada yapılacaklar listesini hazırlayayım.
1. Öncelikle sistem diski TEK PARÇA halinde formatlanmalıdır. BU format türü mümkünse DOS altında ve normal hızda yapılmalıdır. (Quick format olmaz.)
Bu formattan sonra PC yeniden başlatılarak normal format atma işlemlerine geçilir.
2. Tek parça halinde formatlanan harddiskimize işletim sistemi kurmak için yeniden bölümlere ayırarak formatlayacağız. Bu bölümler şöyle olmalıdır.
Win7 kullanılıyorsa oluşturulacak C bölümü max. 20GB olmalıdır. D: bölümü diskin geri kalan kısmıdır.
3. Oluşturulan 20GB lık ilk partitiona win7 kurulur. Öncelikle PC nin chipset sürücüleri mutlaka kurulmalıdır. Kalan bölüm tek parça halinde NTFS dosya sistemi ile formatlanır. Bu format işletim sistemi içerisinden DİSK yönetimi bölümünden yapılmalıdır.
4. Bu işlemden sonra açılışta disk tarama seçilir ve BOZUK BÖLÜMLERİ TARAYARAK DÜZELT kısmı da işaretlenerek sistem diskine CHECK-DISK komutu verilir.
5. İşlem bittikten sonra  www.piriform.com adresinden ccleaner adlı program (ücretsizdir) indirilir ve sisteme kurulur.
[IMG]http://i.imgur.com/lp9PFCS.png[/img]
Resimde görüldüğü üzere formatlanarak kullanıma hazır hale getirilmiş D: bölümümüz için BOŞ ALANI TEMİZLE komutu verilecektir.
DOD 5220 (3 PASSES)
Zaten tamamen boş olan D diskimiz bu komutla tüm sektörlerine (zero fill) sıfır doldurulacak ve tertemiz olacaktır.
DİKKAT: BU işlem oldukça uzun sürmektedir. Sabırlı olmalısınız. 4-12 saat sürebilir.
6 Boş alan temizleme işlemi bittikten sonra, ihtiyaca göre Win7 uygun şekilde artırılmış (örnek 100GB) C: bölümüne yeniden kurulabilir veya sistem DİNAMİK DİSKLERİ destekliyorsa disk yönetimi bölümünden C: bölümü büyütülerek uygun boyutta ayarlanabilir.
7 Tüm işlemler bittikten sonra http://www.mydefrag.com/Manual-DownloadAndInstall.html adresinden my defrag programı indirilir ve C bölümü önce defrag edilir. Daha sonra CONSOLIDATE FREE SPACE komutu ile boş alan birleştirmesi yapılarak sistem kullanılmaya başlanır.

mesaj birleştirme:: 16 Nisan 2014, 03:41:05

Alıntı yapılan: RaMu - 16 Nisan 2014, 03:13:27
Başka pc imkansız değil ama şuan yok yanımda,
başka pcyede nasıl bağlayacağız harici birşey kullanmadan onuda çözemedim.
Hem şuan verileri taşıyacak başka yerde yok halihazırda.

Sonuçta bu bad sektörler fiziki olarakta hasar görmüş bölümler
yani birşekilde işaretlenip bunlar işe yaramaz diskin hafızasından at yoksay demek lazım
bunu sağlam parçaları ayıklayıp gruplamaktan başka nasıl bir yöntemle yapıyorlar merak etttim,
şimdi low level format konusunu araştıracağım.
Başka bir PC ye bağlama iki şekilde yapılabilir.
1 Masaüstü PC var ise boş bir SATA portuna disk takılır.
2 Masaüstü PC yok ise mecburen bu disk için harici disk kutularından temin etmek gereklidir. Hani şu USB ile bağlanan kutulardan. Ama bu işlem zaman alacağı ve extra bütçe gerektirdiği için es geçilmiştir.
Yukarda anlattığım üzere HDD kendi sisteminde düzeltilecektir.

BAD sectörler hasar görse de low-level format esnasında bu bozuk bölümler formatlanmaz. O bölümlerin boş olduğu varsayılarak atlanır.

polleme

Buradaki bilgiler değerli, ancak bu durumdaki bir diski "adam" edip kullanmak güvenilir olur mu? Bugün çalışır hale getirip kullanmaya başlarsınız, yarın başka bir tarafı patlar. Kullanırken ne derece rahat oluruz bilemiyorum.

muuzoo

Bad sector genelde yayılma eğilimi gösteren bir durumdur. Sizin yerinizde olsam o hdd'e çok güvenmez, önemsiz verilerimi saklardım.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: polleme - 16 Nisan 2014, 10:11:30
Buradaki bilgiler değerli, ancak bu durumdaki bir diski "adam" edip kullanmak güvenilir olur mu? Bugün çalışır hale getirip kullanmaya başlarsınız, yarın başka bir tarafı patlar. Kullanırken ne derece rahat oluruz bilemiyorum.
Beş sene kadar önce chip online sitesinde bir kullanıcı arkadaşa önermiş ve aynı uygulamayı yapmıştık.
Bir sene öncesinde aldığım habere göre hala kullanıyormuş ;D
Alıntı yapılan: muuzoo - 16 Nisan 2014, 10:26:25
Bad sector genelde yayılma eğilimi gösteren bir durumdur. Sizin yerinizde olsam o hdd'e çok güvenmez, önemsiz verilerimi saklardım.
BAD SECTORLER virüs böcüğü değildir yayılmazlar :) Ancak bad sectörlü bir disk, bu sectörler açık iken kullanılmaya devam edilirse, HDD kafası burada varsayılan bilgileri okumaya çalışacak ve durmadan SEEK yapacaktır. Bu da kafanın aşırı derecede belli bölgelerde gidip gelmesi anlamı taşımaktadır. Çok sıklıkla ve bilinçsizce gidip gelen kafa, haliyle başka sectörlerin de bozulmasına yol açacaktır.
Low- level format olayında, kullanılamayan sectörler boş kabul edilecek ve buraların boş olduğu bilgisi boot sectöre yazılacaktır. Böylece bir bilgi okunması ya da yazılması esnasında kafa önceki boş olarak bildirilmiş bad sectörlerin olduğu bölüme hiç oğramadan es geçerler.
Böylece HDD'nin kapasitesinde çok küçük düşmeler görülse de (KB lar seviyesinde) harddisk yeni bir kimlikle işlevini sürdürecektir.

muuzoo

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Nisan 2014, 13:18:07
Beş sene kadar önce chip online sitesinde bir kullanıcı arkadaşa önermiş ve aynı uygulamayı yapmıştık.
Bir sene öncesinde aldığım habere göre hala kullanıyormuş ;DBAD SECTORLER virüs böcüğü değildir yayılmazlar :) Ancak bad sectörlü bir disk, bu sectörler açık iken kullanılmaya devam edilirse, HDD kafası burada varsayılan bilgileri okumaya çalışacak ve durmadan SEEK yapacaktır. Bu da kafanın aşırı derecede belli bölgelerde gidip gelmesi anlamı taşımaktadır. Çok sıklıkla ve bilinçsizce gidip gelen kafa, haliyle başka sectörlerin de bozulmasına yol açacaktır.
Low- level format olayında, kullanılamayan sectörler boş kabul edilecek ve buraların boş olduğu bilgisi boot sectöre yazılacaktır. Böylece bir bilgi okunması ya da yazılması esnasında kafa önceki boş olarak bildirilmiş bad sectörlerin olduğu bölüme hiç oğramadan es geçerler.
Böylece HDD'nin kapasitesinde çok küçük düşmeler görülse de (KB lar seviyesinde) harddisk yeni bir kimlikle işlevini sürdürecektir.

Şöyle düzeltelim o zaman virüs değildir ama; bad sector dediğimiz şey fiziksel olabilir (ki tamiri mümkün değil) ya da mantıksal kaynaklı olabilir (yazılım ile düzeltilebilir). Dakikada 7200 devir dönen bir disk üzerinde fiziksel kaynaklı bir sorun varsa siz low level formatla re-map yapsanız da yayılma gösterebilir. Güvenilirliği soru işareti olur. O yüzden film müzik oyun depolayacaksanız sıkıntı değil ama kritik bilgileriniz varsa asla tavsiye etmem.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

Mr_YAMYAM

Her türlü eleştirilere saygı duyarım.
Ancak önermiş olduğum yöntem sadece low-level format olayı değildir.
Bir harddiskin düzenlenmesi ve yeniden düzenlenmesi esasına dayanmaktadır. Bu yöntemlerde belirtilen ve önemsizmiş gibi görülen tüm maddelerin önemi bulunmaktadır ve belli tecrübelerle denenmiştir.

Aklıma 5 sene önceki chip yorumları geliyor ;D
1 At o harddiski arkadaşım,
2 O HDD adam olmaz,
3 Sana benim HDD yi vereyim,
4 Hiçbir şekilde düzeltilemez.
5 Gürültü yapıyorsa etrafına lastik koruma yap.. Gibi.
Konunun sahibi KESKO adlı Trabzonlu bir kullanıcı arkadaşımızdı. Severdim kendisini. Bu önerilerimden sonra Sistemine Linux işletim sistemi de kurmuştuk.
Tüm işlemler bittikten sonra sevinçten beni evlendirmek istediğini de asla unutmam ;D
ALLAH ne muradın varsa versin abi.
Abi Harddiskim KIZ gibi oldu falla.
Abi süper hızlı çalışıyor.
Tuttuğun altın olsun abi.
ALLAH sana gara gaşlı gara gözlü bi kız nasip eylesin aabi.
Trabzona uğrarsan beni ara abi.
Gibi.
İsterdim ki şimdi de bu forumda olsun.