Google Project ARA

Başlatan LukeSkywalker, 16 Nisan 2014, 16:46:19

LukeSkywalker

Google sürekli yeni model telefonların piyasaya sürülmesinden sıkılmış olacakki yeni bir cep telefonu platformu piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Yenilikçi fikirleri ile tanıdığımız şirket ARA projesi ismini verdiği yeni çalışması ile artık bizi de sürekli cep telefonu yenileme derdinden kurtaracak gibi.  Bu yeni telefonlarda batarya, kamera, sensörler, hafıza,  parmak izi okuyucu gibi parçalar çıkarılıp takılabilir olacak ve telefonmuzun özelliklerini yükseltmek istediğimizde telefonumuzu komple atmayacağız. Sadece değiştirmek istediğimiz parçaları telefon üzerinden söküp yenilerini takacağız. Bu söküp takma işlemi dedakikalarımızı alacak cinsten değil. Böylece teknolojiye çok fazla para harcamanın da önüne geçilebilir belki. Google'ın bu yeni projesi ile alakalı video ile sizleri başbaşa bırakıyorum.

Project Ara: building the modular smartphone

Kabil ATICI

Telefonu sakın düşürmeyin yoksa komple dağılacak türden yapmışlar...
ambar7

JKramer

hgs

Tesla.25

Sizce kapitalizm buna izin verir mi?

pea

Ben asıl kapitalizm yüzünden böyle bir şeyin çıkacağına inanıyorum.
Hızla tükettiler işlemci, kamera, ekran teknolojilerini. 2.5GHz 4 çekirdek işlemci, 3gb ram, full hd ekran gibi şeyler artık normal karşılanıyor.
2.3GHz'den 2.5'e geçilmesi artık "amaaan bu muydu?" dedirtmeye başladı. Samsung S5-S4 arasında ya da çoğu yeni iPhone'da olduğu gibi.

Dolayısıyla yeni bir oyuncak çıkartıldı. Bu sefer her parçası istediğimiz gibi değiştirilebiliyor. iPhone 14'teki kamera 10MP'ken, iPhone 15'teki kamera 11MP'e çıksa telefonu değiştirmeyebilirsiniz ama kamera modülünü değiştirebilirsiniz. Sonuçta yine fazlasıyla kar edecekler.

Laptop-masaüstü pc örneği de verilebilir bu konu için. İkisi de ucuz değil, biri diğerini öldürmedi de. Masaüstünün bir parçasını değiştirmek için yeni bir laptop parası verenler de var.

Yaşasın kapitalizm!
Yaşasın tüketim toplumu!

OG

Google ticari anlamda çok akıllı işler yapıyor.
Microsoft out, Google In dense yeridir.
Böyle giderse daha çoook şeylere imza atar.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Ramiz

Electrical & Electronics Engineering -> Step one

OG

Alıntı yapılan: hgs - 16 Nisan 2014, 17:07:07
Ölü bir proje.
Google boş işler yapıp ölü projeler doğuran adamlara dünyanın parasını veriyor....
Herkesin ticari görüşü kendi kapasitesi kadar.
Konuyu bu çerçevede düşünmek gerek.

LukeSkywalker

Bazen bazi laflar duyunca hemen aklima, televizyona şeytan icadi diyenler geliyor. Bu cihazlar tutar. 
Google aptal degildir heralde piyasa yoklamasi yapmadan bu tur projelere girişsin...

OG

Belki videodaki cihaz şekilleri arkadaşların hoşuna gitmemiştir :)

Mantık şunu söylüyor;
Nasıl ki şarj cihazı konusunda mecbur kalınıp bir ortak standart (5V ve USB) yakalandı ise, modul seceneklerini kullanıcının ihtiyacı ve seçme zamanına bırakan standartlaşmalara gidileceği kesin gibi.

Videodan anlaşılan da, Google bu iş üzere öncü olmaya çalışıyor ve yeni standartların sahibi olma çalışmaları yapıyor.

hgs

Google aptal degil ama tonla kapattığı serviside var. Her şeyde başarılı olacaklarına dair bir kanun yada istatistik yok. Onların bu tip projeler yürütüp batırabileceği arge bütçesi fazla olarak yaklaşmak daha doğru olur.

Proje ölü çünkü telefondan çok üzerine nasıl baskı yapılırı gösterdiler videoda. Nasıl cool gözüküyor :) . Sanki diğerlerinde bu imkan yokmuş gibi. Yada yarışmaları gereken nokta burasıymış gibi...

Teknik adam olarak daha ucuza daha iyi donanım sahibi olma fikri size oldukça mantıklı gelebilir. Ancak müşteriler bunu istemiyor. Daha pahalı ve daha az kişide olanlara sahip olmak istiyor. Bir mutluluk anketi yapıldı daha yeni. Orada %50 den fazla lcd led televizyon sahipliği yada akıllı telefon sahipliğindeki durumlardan bahsediliyordu. Az olan gelirin harcamasındaki mantık düşündüğünüz gibi değil.

Birde düştüğünde dağılacakmış tekrar toparlanamayacakmış hissi bendede oldu.

speak48

cihazlar zaten tasarım aşamasında böyle lego gibi tasarlanıyor zaten
adamlar bunu satış aşamasında yapmak istemişler o kadar.

bende aslında embedded işlerinde böyle birşey düşünmüştüm.
her fonksiyon ayrı bir modül. ana module uart ile haberleşecek.
uygulama kısmı ana modulde olacak ve her modulü kontrol edicek.
her modul tcl gibi uartan gelen komutları işletecek.
herzaman aynı şeyleri tasarlamaktan böylece kurtulunur.

learner

Bence bu haliyle tutmaz. Modül değiştirip sistem upgrade yapmak uzun soluklu bir kullanımda işe yaramıyor. Mesela benim pc zamanında en iyi özelliklerdeydi. Ram ve işlemçi değiştireyim diyorum şimdi. Oda ne ram slotları yeni teknolojiye uyumsuz. (DDR2 -> DDR3) İşlemci slot delik yapısı- sayısı değişmiş. Onun için anakartta değişecek. İyi ozaman bir anakart alalım. oda ne ekran kartıda pcı-express olmuş. oda değişecek. :) Olmuşken HDD yine sata 3 yapayım...

En iyisi bu pc yi birisine verip tamamen yenisini almak. Telefonda bundan uzak olmaz.

Gökhan BEKEN

Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.