github hakkında bir kaç soru

Başlatan gevv, 17 Nisan 2014, 19:57:19

gevv

merhaba,

bu github iyi hoş ama  biraz karışık 

dosyaları  duzenlemek için  terminalden ya da çeşitli programlar üzerinden  işlem yapmak gerekiyor sanırım ? 

bu işi direkt  site üzerinden yapamıyormuyuz  program şart mı ?

mesela github hesabımla siteye giriş yaptım bir klasör sonrasında php dosyası  oluşturdum ama  düzenlemek istediğimde hiç bir değişiklik yapamadım

acaba  bu klasör dosya oluşturma, yükleme işlemlerini programla (github windows diye bir program varmış)  yapsam   düzenlemeyi  site üzerinden yapabilirmiyim belki  pc üzerinden  program ile oluşturulan dosyalar site üzerinden düzenlenebiliyordur vs..

direkt deneyebilirim  ama sp3 kurmam gerekecek

Tagli

Bildiğim kadarıyla site üzerinde doğrudan düzenleme olmuyor. Sanki github (veya başka bir sistem) hiç yokmuş gibi düşünüp klasör içinde normal olarak dosyalar değiştiriliyor. Herhangi bir metin editörü veya IDE kullanılabilir. Yeterince ilerleme kaydedildiğine kanaat getirilince değişiklikler commit yapılıyor ve ağaca işleniyor.

Bir süredir kullanmadığım için tam hatırlamıyorum ama bir ihtimalle, normal olarak yapılan commit sadece yerel ağaca işleme yapıyor. git'e github hesabınızı tanıtıyorsunuz ve galiba yerel ağaca göre github'dakini güncellemek için ayrı bir komut vardı. Benzer şekilde, daha önce çalışma yapılmamış bir bilgisayara da git clone komutu ile bir ağaç tamamen indirilebilir.

Ben komutları öğreneyim ve elim alışsın diye komut satırından kullanıyordum git'i. Ancak grafiksel araçlar da var. Linux'ta (pek çok seçenek arasından) gitg hoşuma gitmişti.

Ekleme: Belirtmekte fayda var, komut satırında çalışan git de gücü yettiğince iyi kötü grafik çıkarmaya çalışıyor ASCII karakterleriyle. Yani ağacın dallarını falan çiziyor. Nedense o nostaljik görünüm hoşuma gidiyor.
Gökçe Tağlıoğlu

gevv

anladım  hocam   teşekkürler

speak48

picusta

Bununla PC'ne git repo kurabilirsin :
http://git-scm.com/download/win

github için özel client burada :
https://windows.github.com/