SDC7500 SMPS arızası

Başlatan Mucit23, 19 Nisan 2014, 00:42:26

Mucit23

Arkadaşlar elimde arızalı özel bir smps var.

24V 1,5A, 12V 6A ve 5V 4A olmak üzere 3 çıkışı var.
SMPS hiçbir şekilde çalışmıyor. Tepki yok. 
SMPS nin resimleri bu şekilde

DC Bara üzerinde 310V var. Neredeyse ölçmediğim malzeme kalmadı herşey sağlam görünüyor. Kartındada bir kusur göremiyorum. Sadece 24V ile GND arasında 700 küsür Kohm larda bir direnç bayağı ısınmış olacakki biraz kararmıştı. Söktüm bende.

Benim tahminimce SMPS enteğresi çalışmıyor. Çünkü Enerji verdiğimde SMPS enteğresinin besleme bacaklarında VCC gelirimi yok. 
Enteğrenin üzerinde SDC7500B yazıyor. KA7500 ile aynı. Hatta devre şeması internette bulduğum KA7500 ATX power suply'nin şemasına çok benziyor

Şema birebir aynı olmasa bile KA7500 ve çevresi çok benzer.

Besleme konusunu anlamıyorum. Yukarıdaki şemadada bendeki SMPS de de Enteğrenin beslemesini SMPS nin 5V çıkışından almışlar. Bu konuda atladığım bir yermi var?

Sonra Osiloskop ile Enteğrenin C1 ile C2 Bacaklarına bakıyorum hiç bir hareket yok. Acaba Enteğremi bozuk. Fikri olan varmı?

vedo35

Ben sunlari sunlari kontrol ettinizmi demiyorum siz herseyi kontrol ettiyseniz ve eminseniz entegre bozuktur degistirme imkanin varsa degitirin. Bu arada sekonderdeki kapasitorler normal gorunuyor ama cok uzun bir suredir kullaniyorsaniz smps niz calisiyor isede onlarida bir tazeleyin derim.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

Melih1802

Entegreye ilk enerjiyi veren direnci değiştirin.

Mucit23

Enteğreyi değiştirmek mesele değil. Fakat enteğrenin bu şekilde nasıl çalıştığını yorumlayamıyorum. Yukarıdaki şemadan örnek verirsek sisteme ilk enerji verildiğinde smps enteğresine vcc voltajı nasıl gider?

gevv

primerde ki transistörlerin  kollektörlerinden beyzine bağlı  220k ya da 330k  var  onlar  sayesinde sistem başlıyor   12v çıkışından da entegre besleniyor

o dirençlerden biri bozulduysa  cihaz çalışmaz (daha bir çok ihtimalde var )

Mucit23

Hocam Tekrardan bir kontrol edeyim.

asma

Alıntı yapılan: Mucit23 - 19 Nisan 2014, 10:36:29
Enteğreyi değiştirmek mesele değil. Fakat enteğrenin bu şekilde nasıl çalıştığını yorumlayamıyorum. Yukarıdaki şemadan örnek verirsek sisteme ilk enerji verildiğinde smps enteğresine vcc voltajı nasıl gider?
Merhaba
Yukarıdaki şema eksik; atx yapıdaki PS nin 5Vsb voltajı üreten kısmı çizimde yok.
Bu bölümde üretilen gerilim(ler)den kontrol entegresi beslenir. (494 kullanılan yapılarda farklısını görmedim)
Sizin devreniz AT yapıdaki PS lere benziyor olabilir. Gevv de bahsetmiş, anahtarlama elemanı şebeke veya DC bus tan tetikleme alıp çıkış gerilimi oluşturmaya başladığında entegre harekete geçer ve ilk hareket için sürekli var olan polarmayı adeta boğar.  :) Yüksek empedanslı DC kaynağa , düşük empedanslı AC kaynağı bindirdiğinizde geriye AC sinyal kalır.
Tetikleme trafosunun çıkışında beyze ulaşıncaya kadar olan diyot, kondansatör, direnç kontrol edilmeli. Diyot kısa devreyse ilk hareket olmayabilir, direnç açık devreyse veya transistörlerden biri bozuksa aynı durum olabilir.
Çıkış filtre kondansatörleri kısa devre olduğunda (bazen ölçülmüyor) çıkış voltajı yükselemiyor ve entegre devreye girmiyor.

Entegre beslemesini entegre pini üzerine temasla harici olarak sağlıyabilirsiniz.
9-12V gibi bir gerilimi 100-150 ohm gibi bir dirençle Vcc pinine dokunup çekerek ilk hareketi sağlamak mümkün. (9V luk pil değdirmek gibi)
Olmazsa teması uzun süre tutarak ölçüm yapılabilir. Bu size entegre kontrol şansı verir. Vcc de voltaj normal Vref yok ise, osc frekansı yoksa entegreyi değiştirebilirsiniz. (7500 => 494)
Örnek şema:
http://www.eejournal.org/wp-content/uploads/2010/10/PC-SMPS-494-LM339-schematic1.gif

Kolay gelsin.

Mucit23

Çalıştırdım SMPS yi.  :) 1 Haftadır duruyordu öylece. Çıkış transistörlerinden 1 tanesi arızalıymış. Transistör sürekli kaçırıyordu. Yerinden sökünce anlamıştım.

Bugün denk geldi, eski bir Bilgisayar ATX güç kaynağında aynı transistörlerden buldum. İkisini birden değiştirdim düzeldi.

12V ve 5V tamamda 24V biraz sıkıntılı yaklaşık 30,5V civarında bir gelirim var. Potansiyomete ile oynamam 12V ve 5V üzerinde etkili olurken 24V hattında bir değişiklik yaratmıyor. Çok önemli değil ama merak ettim. Sıkıntı neden olabilir?