1w led-reed röle-bc337 devresi led driver voltaji?

Başlatan mir_as82, 19 Nisan 2014, 21:54:41

mir_as82

Arkadaşlar şimdi bir devre kurdum. Kisaca şöyle.
Driver 5K üzerinden base i besliyor. Ayni zamanda driver 1w ilk Led in anoduna bagli. Led in katotu da collectore bağlı.(yani Led kollektore seri bagli).
Devreyi enerjilendirdigim de led üzerinde 3.2 volt görüyorum ve üzerinden gecen akim 320 ma. Ama driver voltaji 7.5 seviyesinde. Bu da transistörün isinmasini sagliyor. Bunun nedeni ne olabilir ve bunu nasil duzeltirim.

polleme

Transistör üzerinden 320 mA akım geçiyor, ısınması normal. Isınmasının ne mahzuru var? Transistör 800 mA'a kadar akım taşıyabiliyor. Çok rahatsız ediyorsa BD139 tipi bir güç transistörü kullanın ve soğutucuya bağlayın.

Kabil ATICI

Yer sorunu varsa metal kılıflı 2N2222 gibi bir transistör seçer tepesine bir soğutucu koyarsın. BC337 gibidir sadece metal kılıflıdır. (PN2222 ile karıştırma)
Devre konusunda bir kısıtlama yoksa doğrudan güç transistörü kullanabilirsin...
ambar7

mir_as82

Hocam sinirlama yok. Ama sorunum şu:
Driver voltajini 4V a kadar nasil çekebilirim? Eğer Vce voltajini düşürürsem sorunum çözülür galiba.

polleme

Driver voltajı ile işiniz yok. Onun LED'e bir zararı olmaz. Siz yeter ki akımın 320 mA üstüne çıkmamasını sağlayın. Voltajın 7V, 10V olması sizi rahatsız etmesin. Akım kaynakları bu mantıkta çalışır.

mir_as82

Hocam direkt led i driver a baglayinca neden driver gerilimi 3.2 volt oluyor da, transistor ve dirençli devreyi eklenince driver voltajini 7.5 V a yükseltiyordu?

polleme

Bir şema koyar mısınız? Daha net  yorum yapabiliriz. Akım kaynağı varsa yükün durumuna göre sürücü devre akımı sabit tutmak için gerilimi artırıp azaltabilir.

mir_as82

hocam driver piyasada bulunan 3-4 tl olan çin malı ufak devre.

benim devrem ise:

polleme

Driver çıkışına transistör bağlayınca transistör üzerinde de bir voltaj düştüğünden akımı sabitlemek için driver çıkışı yükselmek zorunda kalır. Anlamadığım konu; driver o LED'i sürecek durumda görünüyor, neden transistör kullanıyorsunuz? LED'i doğrudan çıkışa bağlayın.

mir_as82

Hocam reed role ile birlikte kullanmam lazim. Reed röleyi direkt olarak led in anoduna baglasam sürekli 320 ma de sıkıntı cikarabilir diye transistor üzerinden led i kontrol ediyorum. Eğer reed roleyi direkt driver cikisina baglayinca sorun olmayacaksa transistor kullanmaya gerek kalmaz. Reed role 320 ma altında sürekli calisinca sorun olur mu?

polleme

Driver girişi 12v ise reed röleyi driver girişine koymanız daha mantıklı olabilir. Bir reed + bir mini röle uygun olur. Diğer bir yöntem ise aşağıdaki ürünü kullanmak olabilir:

http://www.dorukanstore.com/Reed-Relay-SPST-5V-500R-DIP05-1A72-12L-RoHS,PR-2453.html