İkincil Harddiskleri Kapatma

Başlatan dijital74, 20 Nisan 2014, 14:36:50

dijital74

Merhaba Arkadaşlar;

Evimde masaüstü bir bilgisayarı dosya sunucusu olarak ayarladım. İçine Windows Server 2008 R2 işletim sistemi kurdum. 3 adet 2 TB harddiski Raid5 olarak bağladım. Sistemin bir de kendi harddiski bulunmakta.(sistem için)

Serverı uzaktan yönetiyorum. Monitör vs. donanımları yok. Sadece hoparlör bağladım müzik dinlemek için. Müziğin sesi uzaktan hoş geliyor, tavsiye ederim. Bir de acil durumlar için ekran görüntüsüne bakmak için uzun bir vga kablosu ile oturma odasındaki LCD tv ye bağladım. Sistemi elektronik işleri ile uğraştığım küçük odaya koydum.

Bu sistemi kurmaktaki amacım, laptopta şişen verileri uzun vadede burada tutmak; film, DVD imajı arşivi yapmak. Bilgisayarı uzaktan yönetip torrent sitelerine yönlendirip ordan film indirmek üzere ayarlamak, bu tip işler için asıl kullandığım sistemi meşgul etmemek. Zaten günümüzde tabletler ultrabooklar yaygınlaşıyor ve bu sistemlerde flash depolamalar kullanılıyor. Hız birinci öncelik, bu tip cihazlarda haliyle fazla veri saklayamıyoruz.

Sistemi kurduğumdan itibaren kasanın aşırı derece ısındığına şahit oldum. Kaliteli bir kasam yok, bunun için eski standart bir kasa kullandım. Soğutmanın pek iyi olduğunu söyleyemem. Üzerindeki harddisklerin arızalanmasından korkuyorum. Bu makinenin 24 saat açık kalacağını düşünürsek, bu kuvvetle muhtemel.

Çözüm olarak da şöyle bir şey düşündüm.  Torrent sitelerinden veri sistemin birincil harddiskine yazılacak, burada veri çoğaldığı zaman ara ara asıl depolama sistemine aktarılacak. Bilgisayar 24 saat açık kalacak fakat 3 harddiskli raid5 sistemi her zaman açık kalmayacak. Yazılım ile açılıp kapanabilecek.

Uzun lafın kısası bunu bana yapabilecek bir program ya da yöntem lazım. Donanımsal bir ürün görmüştüm, 3.5 inç yuvaya takılıyor düğmeler ile 4 harddiske kadar devreden çıkarabiliyorsunuz. Fakat ben uzaktan yönetilebilirlikten taviz vermek istemiyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Kabil ATICI

USB HD kutusu türü bir çözüm düşünürsen, bir işlemci ile oluşturacağın röle sistemi ile istediğin gibi HD başlatıp durdurabilirsin. (HD üzerindeki power düğmesi yerine röle kontaklarını kullanarak istediğini gibi açıp kapatabilirsin). Sadece işlemci ve kontrol arayüz programı oluşturman gerekir. İşlemci devresini ister seri port, ister usb üzerinden kontrol edebilirsin. Sanırım bu tür örnek devreler mevcut... (ana kart üzerinde paralel port varsa bunu bile kullanarak röle kontrolü  yapabilirsin..)
ambar7

z

Bir zamanlar mikrofon sesini orneklemek icin PC kullaniyordum. Ancak HDD ve Fan sesi kaydedilen sese cok kotu ugultu seklinde ekleniyordu.

Ambar7'nin onerdigi sekilde fan ve HDD nin power hattini role kontaklarindan gecirdim. Ses kayit programinin basina paralel porttan roleyi off eden kayit bittiginde de tekrardan on eden kodlari ekledim.

O zamanlar W95 yada W98 kullaniyordum.

Ayni mantigi uygula diyecegim ama gunumuz isletim sistemleri bu duruma kizabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ErsinErce

Alıntı yapılan: dijital74 - 20 Nisan 2014, 14:36:50
Sistemi kurduğumdan itibaren kasanın aşırı derece ısındığına şahit oldum. Kaliteli bir kasam yok, bunun için eski standart bir kasa kullandım. Soğutmanın pek iyi olduğunu söyleyemem. Üzerindeki harddisklerin arızalanmasından korkuyorum. Bu makinenin 24 saat açık kalacağını düşünürsek, bu kuvvetle muhtemel.

Çözüm olarak da şöyle bir şey düşündüm.  Torrent sitelerinden veri sistemin birincil harddiskine yazılacak, burada veri çoğaldığı zaman ara ara asıl depolama sistemine aktarılacak. Bilgisayar 24 saat açık kalacak fakat 3 harddiskli raid5 sistemi her zaman açık kalmayacak. Yazılım ile açılıp kapanabilecek.

Uzun lafın kısası bunu bana yapabilecek bir program ya da yöntem lazım. Donanımsal bir ürün görmüştüm, 3.5 inç yuvaya takılıyor düğmeler ile 4 harddiske kadar devreden çıkarabiliyorsunuz. Fakat ben uzaktan yönetilebilirlikten taviz vermek istemiyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

raid yapısında böyle birşey yok, kurtarma için gerekli parity nereye yazılacak?

dijital74

Raid diskleri bölünmeyecek. Hep birlikte devreye girip hep birlikte devreden çıkacak. Windows raid düzeneğinin içinde değil , başka bir diske kurulu.

Edit : Röle olayını düşüneceğim. Ama ona alternatif olarak daha havadar bir kasa almayı da düşünebilirim.

Melih1802

Kasa havalandırma hesabı Kapağın kapalı olması temeline dayanır bu şekilde hava akışı yönlendiribilir olur.

Kasa kapağı açık kalırsa hava akışı kontrolden çıkar.

dijital74

Raid dizisindeki 3 disk birbirine çok yakın. Isındı mı güzel ısınıyorlar. Serverlardaki gibi fan koyma şansım yok. O yüzden diskleri anahtarlayabilmek istiyorum.

z

Role cektiginde diskler devreden cikacak sekilde duzenek kurarsan sorun yok. Yeterki isletim sistemi kizmasin.

Boylece senin roleyi kontrol eden yazilimin devreye girinceye kadar diskler devrede olacaklardir. Boylece boot vs islemleri sorun olmaz.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

polleme

Ben üç adet diski ayrı bir kutuda RAID yaparak kullanıyorum. Ana PC ile RAID kutusu birbirine 1 GB Ethernet ile bağlı. İşim bittiği zaman rahatça kapatıyorum. Bu sayede PC kasasını çok küçük tercih edebildim. İçinde sadece anakart ve HDD var.

dijital74

İşletim sisteminde şöyle bir seçenek var.

Çevrimdışı ....

Acaba bu seçeneği seçersem harddiskler kapanır mı ? Yoksa stand-by durumuna mı geçiyor? Belki ısınmaz böyle yaparsam.