PIC ile 1step, 1servo, 1 ağırlık sensörü kontrolü hakkında yardıma ihtiyacım var

Başlatan trukla, 20 Nisan 2014, 17:05:50

trukla

Arkadaşlar herkese merhaba;
öncelikle derdimi anlatayım dilim döndüğü kadarınca.okuldaki bir ödevim gereği bir tasarım oluşturdum.paketleme makinası yaptım.şu an motorları sensörleri vs. elektronik kısmı yani alanım olan bölüme geldim.bunun içinde 1 pic ile 1 adet step 1 adet servo ve 1 adet ağırlık sensörünü kontrol etmem gerek.zaman ayarlarıyla halletmeyi düşünüyorum.kabaca yapmam gereken ;
1) step motor 1 kademe dönecek(depodan malzemenin akması için kapak açılacak)
2) ağırlık sensörü 100 gr(örneğin) ağırlığa ulaşınca step motor 1 kademe daha dönecek( kapak kapanacak)
3) step motor kapağı kapattıktan sonra servo motor dönmeye baslayarak hazneyi kaldıracak ( açılan kapaktan dökülen malzemeyi boşaltmak için)
4) servo motor tam tersi yönde aynı dönme hareketini yaparak hazneyi ilk bulunduğu konuma geri getirecek (hazne boşalmış bir şekilde ağırlık sensörünün üstüne gelecek)
5) haznenin ağırlığını algılayan sensör 10 gr(örneğin) step motoru tekrar 1 kademe daha çevirecek (yani 1 numaralı işlem tekrarlanacak)

bu işlem bu döngü şeklinde devam edecek.fikir değişikliklere ve tavsiyelere acık.yardımcı olmak isteyen olursa projeyide paylaşıcam burda.herkese iyi çalışmalar şimdiden teşekkürler :)

bu arada arduino ile yapmanın daha kolay olacapını duydum fakat hocamız sadece pic kabul ettiği için pic c ile yapmalıyım.

trukla

yldzelektronik

Ödev yaptırmayı mı istiyorsun?Yoksa birşeyler yaptın takıldın yardım mı istiyorsun?

Belirt ona göre cevaplansın..
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

MC_Skywalker