Pic16 serisi için xc8 kütüphaneleri?

Başlatan sigmoid, 20 Nisan 2014, 20:47:50

sigmoid

Xc8 i bilgisayarıma kurdum. Pic18 için kütüphanesi olduğu halde pic16 ailesi için kütüphanesi içinde yer almıyor. Pic16 serisinden kulkandığınız kütüphaneler var mı?

kantirici

Çevre birimleri için 16F serisinde kütüphane yok malesef. Hitech ile aynı yazım şeklini desteklediği için hi-tech C ile yazılmış programlar xc8'de çalışıyor. Fxdev'in hitech kitabı 16f serisini anlatıyor onu referans alabilirsiniz.

Tagli

Bazen hazır kütüphaneyi kullanmak, datasheet'ten bakıp birkaç register değiştirmekten daha zor oluyor bence. Kütüphanesi olduğu halde, o uzun sabit bayrak isimlerine bakmaya üşendiğim için kütüphaneyi kullanmayıp elle yazdığım durumlar oldu. Zaten XC8'in donanım kütüphanesi dokümanı, belli ki otomatik oluşturulmuş çok garip bir PDF dosyası. Labirent gibi ve bir yere varmak için baştan başlayıp doğru bağlantılara tıklamak gerekiyor. Yoksa aynı isimli ama başka bir PIC'e ait yanlış bir fonksiyona gidilebiliyor.

Hangi donanımdan bahsediyorsun bu arada? Bir ihtimal (pek yüksek değilse de) elimde kod olabilir.
Gökçe Tağlıoğlu

sigmoid

Uzun süredir PIC ile uğraşmıyordum. Tekrar dönmeyi düşündüğüm için MLABX ve XC8 derleyicisini kurdum. Genellikle PIC12F675, PIC16F628A, PIC16F88, PIC16F877A  ile bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Belki bu PIC'lerden de demode olanlar olmuştur. Daha önceden Hi-tech için yazdığım genel amaçlı usart,i2c,softusart,soft_i2c,lcd gibi kütüphaneler var. Artık yavaş yavaş xc8 için uyarlayıp siteye eklerim. Sadece elimde onewire ve DS18B20 için bir kütüphane yok.

MicroC derleyici olarak hoşuma gitse de kütüphanelerinin kapalı olması ve müdahaleye izin vermemesi nedeniyle sadece kısa sürede çözüm bulmam gereken çalışmalarda kullanıyorum. CCSC kütüphaneleri açık olmasına rağmen registerlara direk erişmek zahmetli olduğundan ısınamadım bile.

Herkese teşekkür ederim.