Antenlerin Frekanslarını Bulma

Başlatan cengav4r, 21 Nisan 2014, 17:43:30

cengav4r

Merhabalar,
Elimizde çeşit çeşit antenler var. Bu antenlerin kaç Mhz, GHz olduklarını ve kazançlarını nasıl (anlarım,) bulabilirim? (Spectrum analyzerimiz malasef yok)

Mr_YAMYAM

SWR metre var ise basit bir frekans uygulaması ile hangi frekansta çalıştıkları test edilebilir.
Antenlere uygulanacak frekanslar VARYABL (değiştirilebilir) olmalıdır.

ercan_t

merhaba,

antenlerin dış plastiklerini çıkarta bilirsen belki yaklaşık bir değer bulabiliriz,

antenlerin icinde yay var o yayın uzunluğu frekası verir

Işık hızı / f / 4 =anten uzunluğu

Frekans =(Işık Hızı /Anten uzunluğu)*4

Frekans= (300bin/metre cinsinden uzunluk)*4 aşağı yukarı frekansı verir diye düşünüyorum :)

kolay gelsin..

cengav4r

Alıntı yapılan: ercan_t - 21 Nisan 2014, 18:02:45
merhaba,

antenlerin dış plastiklerini çıkarta bilirsen belki yaklaşık bir değer bulabiliriz,

antenlerin icinde yay var o yayın uzunluğu frekası verir

Işık hızı / f / 4 =anten uzunluğu

Frekans =(Işık Hızı /Anten uzunluğu)*4

Frekans= (300bin/metre cinsinden uzunluk)*4 aşağı yukarı frekansı verir diye düşünüyorum :)

kolay gelsin..

Şimdi ben nerden nereyi ölçüyüm anteni boydan boya mı?, yoksa boğumdan boğuma mı. Alttaki antenin antenliği nerden başlıyor ki?

diot

denemedim ama belki griddipmetre ile ölçebilirsin. 

OG

Tam ölçüm için Anten Analizör gerekir.
https://www.google.com.tr/search?q=antenna+analyzer

Bazı antenler dual band oluyor. Yani mesela VHF 145MHz UHF 435MHz gibi çıft frekansa göre imal ediliyor. Alt tarafı şişkin olanlar dual banda benziyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Mr_YAMYAM

Çeyrek dalga antenler dalga boyuna göre hesaplanırlar.
[IMG]http://i.imgur.com/4FdsEIL.png[/img]
Lambda 4 çeyrek dalga olduğunu göstermektedir.
Tam frekans hesaplamasında milimetreler sözkonusu olduğu için yanılgı payı da yüksek olmaktadır.
Ancak teorik olarak frekans hesaplanabilir.

OG

O tip antenler daha prof imal edildiği için cetvelle boy ölçerek gitmek sonuç vermez. Anten üstünde yanlızca yalın çubuk değil bobin kapasite vs olur. Ayrıca anten 1/4 yapılmak zorunda değil, mesela 5/8 de olabilir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ferdem

Evet, ben de OG hocamın dediklerini diyecektim. Olası frekanslar 433 MHz, 868 MHz, 2.4 GHz.
Bir antenin tam testini yapmak yansımasız oda ve network analizör imkanlarıyla mümkün. Hangi frekansta çalıştığını tahmin etmek için çalışan başka bir alıcı sistemin anteni yerine kendi antenlerinizi takıp sinyal alma gücüne bakabilirsiniz. Vericide test etmeyin çünkü anten çıkış yaptığınız frekansta çalışmıyorsa vericiye zarar verebilirsiniz.

zeka43

Spectrum olsaydı kolaydı işin
Nerde salindigini gorurdun
Alici ile denemek biraz zor olabilir
Verici ile deneyin karşıya attığı gucu ölçerek en yuksek güçte verdiği frekanstir

taydin

Spektrum analizörün tracking jeneratörlü olanı lazım. Bir de yansıyan sinyali görebilmek için "tek yönlü birleştirici" (directional coupler) lazım. Bu pasif bir devre ve tracking jeneratörden gelen sinyali görmez, sadece geriye yansıyan sinyali görür.

Çalışma mantığı kısaca şu: Bir antene gönderilen sinyal, eğer tam olarak o antenin tasarlandığı frekansta ise, verimi iyi olan bir anten o sinyalin önemli bir bölümünü havaya yayacaktır. Ama gönderilen sinyal farklı bir frekansta ise, bu sinyalin de büyük bölümü geriye yansıyacaktır.

Yukarıdaki düzeneği kurup tracking jeneratör ile belli bir frekans aralığını taratırız. Antenin çalışma frekansı o tarama aralığında ise, tam o frekansta bir dip görürüz.
Timur Aydın (mekatronik.org)