Dijital olarak amplifier yapmak istiyorum.mumkun mudur?

Başlatan murat5889, 22 Nisan 2014, 01:06:25

murat5889

Merhaba arkadaşlar.dijital bir amplifier yapmak yapmak istiyorum.yani voltaji PC yazılımı yardımıyla Pic ile kontrol etmek istiyorum.istediğim değere voltajı yazılım ile veya dijital olarak çekmek istiyorum.bu mümkün müdür.?

polleme

Yapmak istediğiniz ses anfisi mi yoksa gerilim kuvvetlendirici (gerilim kaynağı) mı? Dediklerinizden anlayamadım. Kabaca bir şekil çizebilirseniz çok daha iyi olur.

kimlenbu

Sorunu ben de tam anlamadım ama dijital potansiyometre çipleri var DS1267 gibi, ses seviyesini bununla dijital olarak kontrol edebilirsin. Yalnız dijital amfi'den kastın sesi dijitale çevirip işlemekse çok saçma bir durum var.

analog sinyali dijitale çevireceksin, işleyeceksin, tekrar analoga çevireceksin ve bir de yükselteceksin...

murat5889

Öncelikle ilginiz için teşekkürler.sanırım anlatımda bi hata yaptim.amplifier dn kastın aslında gerilim guclendiriciydi.şöyle bir ornek vereyim isterseniz.mesela elimde 3 MHz 20mv bi sinus sinyal vr.deney yapmak istiyorum ve deneyde farklı voltajları uygulayacagim.20mv,50mv,1v,5v,10v gibi...bunun içinde gerilimini yükseltmek gerekecek.(gerilim yükseltici yapmam ggerekiyor sanırım)...ama bu değişimleri yaparken de basit bi analog potansiyometre ile yükseltip o değerinde voltmetre ile okumaktan ziyade bir mikrodenetleyici sayesinde LCD ekranda görmek istiyorum.bunun içinde gerilim değişimini pic in analog bacağından okutup LCD te aktarmak lazim sanırım.ama orada şöyle bi soru geliyor aklıma.analog bacaklar 5-0 v arasını okuyabiliyo ama benim gerilimim 10mv ile 20v arası olacak dersem ben bunu nasıl pic e okuturum?asil sormak istediğim buydu..

AKIL

dijital potansiyometre entegresi kullanabilirsin
max veya ds nin kodunu hatırlamıyorum  benim 5-6 sene önce yaptıgım devrede basitçe kodu şu şekilde suruluyordu
        HIGH POT_EN
        SHIFTOUT SDATAO, SCLK, MSBFIRST,[0\1,QDEPO\8,KAZANCGOSTERGE\8]
        LOW POT_EN
bu şekilde idi benim kullandığım
gerilimi okuturken 5v ustu için gerilim bolucu kullanabilirsin önüne opamp yaparsan daha iyi olur
nette digital potentiometer ic  diye resimli arat önune secenekleri çıkar.