Topraklı ve Topraksız Çalışan Cihaz

Başlatan mistek, 22 Nisan 2014, 09:28:36

mistek

Güç kaynağımı topraklı prizden çalıştıyorum, Osiloskoba gelen prizin toprak bağlantısını söktüm.

İkisini ayrı ayrı çalıştırdığımda sorun yok, ancak ne zaman osiloskobun probundaki GND'yi güç kaynağı ile çalışan devreye taksam osiloskoptan tiz bir ses geliyor. Islık sesi gibi. Probu çıkarırsam sorun yok. Pille çalışan devrelere taktığımda yine ses gelmiyor. Toprak bağlantısından olduğunu düşünüyorum.

Osiloskoba zarar veren bişeymidir?

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Melih1802

Benim osilaskopta' da bazı sıkıntılar çıkmıştı topraklama sebebi ile osilaskop' u açıp toprak bağlantısını içinden ayırdım.
Sebep Priz veya güç kablosu değişirse sorun yaratmasın diyeydi. şu ana kadar hiç bir sıkıntım olmadı.

Aslında en temiz çözüm izolasyon trafosu kullanmak.

OG

Alıntı yapılan: Melih1802 - 22 Nisan 2014, 09:58:35
Aslında en temiz çözüm izolasyon trafosu kullanmak.
Bu önemli.

PS vb içindeki Y kondansatorleri bunlara sebep oluyor. Sökmememiz daha uygun olacağına göre skop için izolasyon trafosu. Bu sayede probe şebeke ile bile temas ettirilebilir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

learner

Bende usb skop var ve gnd pc ile aynı olduğundan sıkıntı çıkıyor. Bu izolasyon işi nasıl yapılır. Biraz ayrıntı verebilir misiniz?

Melih1802

İzolasyon trafosu 220 giriş 220 çıkış oluyor. Espirisi Galvanik olarak yalıtımlı olduğundan sistemi koruyor.

http://www.elektrikrehberiniz.com/elektrik-trafolari/izolasyon-trafosu-nedir-95/

learner

toprak hattı ne olacak, Boşta mı kalacak?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: mistek - 22 Nisan 2014, 09:28:36

İkisini ayrı ayrı çalıştırdığımda sorun yok, ancak ne zaman osiloskobun probundaki GND'yi güç kaynağı ile çalışan devreye taksam osiloskoptan tiz bir ses geliyor. Islık sesi gibi. Probu çıkarırsam sorun yok. Pille çalışan devrelere taktığımda yine ses gelmiyor. Toprak bağlantısından olduğunu düşünüyorum.
Bu işin temeli enterference (GİRİŞİM) dir.
Hangi bağlantıda ne tür enterference olduğunu osilaskop ile bile ölçebilirsiniz ;D
Şu alıntı resim fikir verebilir.

Melih1802

Alıntı yapılan: learner - 22 Nisan 2014, 13:17:57
toprak hattı ne olacak, Boşta mı kalacak?

İzalasyon trafosu kullanılırsa boşta kalmayacak artık kullanılacak.