Bilgisayarda farklı yetkilere sahip kullanıcı hesapları oluşturma

Başlatan Mucit23, 22 Nisan 2014, 11:24:10

Mucit23

Arkadaşlar Windows7'de farklı yetkilere sahip kullanıcı hesapları oluşturmak istiyorum.

Örneğin iki adet hesap olsa,

Biri şifreli olacak ve bu hesaptan bilgisayar normalde olduğu gibi yönetilebilecek ayarlar felan değiştirilebilecek.

Diğer kullanıcı hesabıda şifreli olacak fakat sınırlı olacak. Yani bilgisayarın ayarları hiçbirşekilde değiştirilmeyecek.
Aynı zamanda bilgisayarın önünde bulunan usb lerin çalışmamasını istiyorum. Herhangi sınırlı hesaptan girildiğinde herhangi bir USB Flash bellek çalışmasın.

Özelliklle şu USB bellek kullanım sınırlamasını yapmam gerekiyor. Bu iş için kullanılabilecek yöntemler veya programlar nelerdir?

Kabil ATICI

ambar7

MC_Skywalker

Windowsta 3 çeşit kullanıcı tipi vardır. Unutanlar yada daha önce yapmayanlar için hatırlatma amaçlı bir gözden geçirme yapalım.

Administrator
Power User
User

Administrator:
Bilindiğ gibi bilgisayardaki herşeyi yöneten kullanıcı ve gurubu. Fakat windows kulumunda kullanıcı adı Administrator olan kullanıcı, bu gurupta hepsinın üsütündedir.

Power User:
Bilindiğ gibi Program ekler kaldırabilir. Değişiklik yapabilir.

User:
Bilindiğ gibi Kısıtlı yetkiler sahiptir. program ekle kaldır ve ayar değiştirme yapamaz.

Bilgisayarım'a sağ tıklayıp çıkan menüden yönet'i tıklattığımzda gelen bilgisaytar yönetimi penceresinde, Yerler kullanıcılar ve gruplar kısmından tüm kullanıcı hesapları yönetilebilir.
her kullanıcının ayrı şifre tanımlana bilir. her kullanıcının kendi dökümanları vb. bölümü olur.  Administrator kendi dosyalarının oldu dökümanlar kısmını extra şifleyebilir.

konu daha detaylı olmakla berabaer basit kısmını anlatmaya çalıştım.

Gerkesiz görülürse silinebilir.

Mucit23

Mucit23

CD ve USB kullanımı sınırlama işlemi sadece aktif ettiğim kullanıcı için gerçekleşir değilmi. Yani bütün kullanıcılar için aynı durum geçerli olmaz

MC_Skywalker

CD ve USB kısıtlama sadece kullancı tanımlama ile olmuyor.  policy kısmından yapman gerekiyor. orasını tam bilmiyorum.  çok uzun zamandır ilgilenmediğim için hatrımda değil.

birde registryden de yapılıyordu. orası çok karmaşık. tamamen windowsu çakabilirsin.

Mucit23

Nasıl yapıldığını anladım. Fakat anlamadığım nokta şu.

Şimdi bir tane kullanıcı hesabı oluşturdum. Bu hesapta ebevyen denetimi felan açık, program silip kaldıramıyor. Aynı zamanda bu açtığım hesap için usb ve cd sürücülerinin çalışmamasını istiyorum.

Bu işlemi sadece o kullanıcıya özgü olacak şekilde nasıl yapacağım. Bu kısmı çözemedim.

MC_Skywalker

dediğim gibi tam aklımda değil. aşağıdaki ekran görüntüsü fikir verebilir. aklımda böyle kalmış.

Mucit23

Hocam o şekilde olmuyor. en ilk başta ambar7'nin verdiği linkte anlatılanlar işe yarıyor fakat tüm kullanıcılar için etkili oluyor. Yani hiçbir kullanıcı usb sürücülerini kullanamıyor.

Başka fikri olan varmı?

Elektrik2012

Yönetm gayetbasit benim kullandıgım bir program var deneme sürümü olarak indirdim gayet güzel kullanışlı sağlamistedginiz her şey kısıtlıyor disk göstermiyor mause sağ tıklatmıyor cd usb okutmuyor geri dönüşüm kutusunu kaldırdım bilgisayarımı kaldırdım :) Evde laptop çok kurcalıyorlar ordan burdan program indiriyorlar oyun sonra bilgisayar virüs giriyor :) En iyisi bu
Programın ismi Security AdministratorHerşeyi yapabilirsiniz bununla İyi Geceler  ;D

Mucit23

Teşekkürler, Programı indirip kurdum. İşime yarayacak gibi fakat USB kullanımını nasıl kapatacağımı bulamadım. Fikriniz varmı?

Edit;

Tamam hallettim. Tam istediğim gibi oldu. Teşekkürler :)