Ynt: Online kod formatlama?

Başlatan Gökhan BEKEN, 22 Nisan 2014, 16:33:03

E3A4

@Burak BAYRAK  hocam biraz astyle hakkında bilgi verebirimisiniz bende ekledim ama kullanımı ve faydaları hakkında bilgi verirseniz sevirim keil ile ilgili bi döküman bulamadım melesef

Burak B

C kodlama standartlarındaki kurallardan syntax(yazılım) ile ilgili olanlarının uygulanmasını sağlıyor. Basitçe çorba olmuş kodunuzu daha okunaklı ve anlaşılır hale getiriyor. Böylece kodlama alışkanlıklarından kaynaklanan hataların da önüne geçmiş oluyor. Mesela tek işlemli if satırlarının {} blok içerisine alınmaması gibi. Ayrıca kod bloklarının nizami olarak düzenlenmesiyle ilgili kuralların uygulandığından emin olmamızı sağlıyor. Sizden sonra kodu ele alacak yazılımcılar açısından zorluk olmaması için tercih sebebi. Ama herşeyden önemlisi yazılım hatalarının ürün bittikten sonra değil bitmeden önce tespit edilmesini sağlamak.

Kullanımı basit. Keil menüsüne eklediysen açmış olduğun kaynak kod dosyasını belirlenen parametrelere göre otomatik olarak düzeltiyor. Fazladan bişi yapmana gerek yok.

Detaylı kullanımı için kendi sitesine bakman yeterli. Başka yerlerde bir bilgi aramanın bir anlamı yok. Herşeyi tüm detayları ve örnekleriyle anlatmışlar zaten.
http://astyle.sourceforge.net/astyle.html
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

E3A4

Teşekkürler hocam burayı inceledim fakat benim keilde olmadı sanırım herhangi bir etkisi olmadı da

mufitsozen

Alıntı yapılan: Burak BAYRAK - 13 Temmuz 2015, 17:47:21
C kodlama standartlarındaki kurallardan syntax(yazılım) ile ilgili olanlarının uygulanmasını sağlıyor. Basitçe çorba olmuş kodunuzu daha okunaklı ve anlaşılır hale getiriyor. Böylece kodlama alışkanlıklarından kaynaklanan hataların da önüne geçmiş oluyor. Mesela tek işlemli if satırlarının {} blok içerisine alınmaması gibi. Ayrıca kod bloklarının nizami olarak düzenlenmesiyle ilgili kuralların uygulandığından emin olmamızı sağlıyor. Sizden sonra kodu ele alacak yazılımcılar açısından zorluk olmaması için tercih sebebi. Ama herşeyden önemlisi yazılım hatalarının ürün bittikten sonra değil bitmeden önce tespit edilmesini sağlamak.

Kullanımı basit. Keil menüsüne eklediysen açmış olduğun kaynak kod dosyasını belirlenen parametrelere göre otomatik olarak düzeltiyor. Fazladan bişi yapmana gerek yok.

Detaylı kullanımı için kendi sitesine bakman yeterli. Başka yerlerde bir bilgi aramanın bir anlamı yok. Herşeyi tüm detayları ve örnekleriyle anlatmışlar zaten.
http://astyle.sourceforge.net/astyle.html

sayin @Burak BAYRAK bey kardesim. siz butun bunlari nasil ve nereden ogreniyorsunuz?  ;)

Kim ne sorsa ben yaptim oldu diye cevap yaziyorsunuz!

Kimsiniz nesiniz? Network ile Cybersecurity konularina da hakim bir hava seziyorum sizde.

Yoksa sizde benim gibi emekli ve tecrubeli bir muhendismisiniz?  ???

yoksa bu @Burak BAYRAK bir mahlas veya mustear isim midir?  :o

Yoksa siz benmisiniz?  :P

Sayin moderatorler, bu forumda birden cok nick'i olan uyeler varmidir? nasil anlariz?  :-\
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

M_B

Alıntı yapılan: mufitsozen - 13 Temmuz 2015, 18:03:31
sayin @Burak BAYRAK bey kardesim. siz butun bunlari nasil ve nereden ogreniyorsunuz?  ;)

Kim ne sorsa ben yaptim oldu diye cevap yaziyorsunuz!

Kimsiniz nesiniz? Network ile Cybersecurity konularina da hakim bir hava seziyorum sizde.

Yoksa sizde benim gibi emekli ve tecrubeli bir muhendismisiniz?  ???

yoksa bu @Burak BAYRAK bir mahlas veya mustear isim midir?  :o

Yoksa siz benmisiniz?  :P

Sayin moderatorler, bu forumda birden cok nick'i olan uyeler varmidir? nasil anlariz?  :-\
@mufitsozen hocam Teknik sohbette yayına cıkmıstı.
https://www.youtube.com/watch?v=JrJSEOv-kbY
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

CLR

Ben şahsen hiç IAR, keil, mplap vs. içindeki editörleri kullanmıyorum.

Source code düzenleyen editör programları var, siz yazarken düzenleyip, güzelleştiriyor,
Knowledge and Experience are Power

Karamel

ben su sekil yazmaya ozen gosteriyorum ::)

Allman style uses broken brackets.
int Foo(bool isBar)
{
    if (isBar)
    {
        bar();
        return 1;
    }
    else
        return 0;
}

bu sekik yazilanlarida sevmeyip duzeltiyorum( ic ice operatorler olunca parantezleri gormekte cok zorlaniyorum)

Java style uses attached brackets.

int Foo(bool isBar) {
    if (isBar) {
        bar();
        return 1;
    } else
        return 0;
}

CLR

aslında aşağıdaki şekilde kullanmak iyi bir yöntem değil, bende bazen kullanıyorum ama dikkat gerektiriyor, süslü parantez kullanılırsa dikkat etmeye gerek yok.
Nedeni ise : if veya elsenin altında bir kaç C ifadesi(statement) içeren bir C macrosu kulanılırsa program açısından hata oluşur.   

if (x)
    return 1;
else
    return 0;

Knowledge and Experience are Power