cny 70

Başlatan beykozlu, 22 Nisan 2014, 18:25:53

beykozlu

hayırlı günler.

elimde olupta deneyemediğim için soruyorum.

cny 70 'in önüne elimizi koysak çıkışından gerilim alabiliyormuyuz. elimiz yansıma görevi sağlıyormu.

cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Kabil ATICI

Evet yansımalı sistem ile çalışıyor. Sadece alıcı kısmı fototransistör. (elbette fototransistörün nasıl sürüldüğünü biliyorsunuz).
http://www.vishay.com/docs/83751/cny70.pdf
veri kağıdında çalışma şekli ile ilgili çizimler var...
ambar7

kudretuzuner

Merhaba,
"elimiz yansıma görevi sağlıyormu." sorunuz için çalışabileceğini düşünmüyorum.IR  insan derisinden yansımalı ki transistoru iletime sokabilsin.Bildiğim kadarı ile IR deriden yansımaz,aksine emilir.Yine de test etmekte fayda var.Teori,bazen pratik için geçerli olmayabiliyor.
Amatör

F.T

yansıma yapıyor geçenlerde denedim.parmağımı  yaklaştırınca algılıyor.IR ledin çalıp çalışmadığına cep tel kamerası ile bakabilirsin.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

gokhangokcen

telefon iphone ise ir ledin yandığını göremiyorsun bilgin olsun zamanında çok uğraştım led yanmıyor diye epeyce sensör değiştirmiştim sonradan fark ettim ki iphone kamerası ir ledi algılamıyor  :)
Bildiğini paylaşmak, Allah'ın verdiği öğrenme yeteneğinin zekatıdır.

MC_Skywalker

test etmek için enkolay yol paint, photoshop gibi bir programdan.

R=172
G=168
B=170

değerleriyle renk elde edip printerden basın. sensörün veri yaprağında belirtilen Kodak Neutral test kart a yakın bir değerdedir.

kudretuzuner

Alıntı yapılan: F.T - 23 Nisan 2014, 01:01:54
yansıma yapıyor geçenlerde denedim.parmağımı  yaklaştırınca algılıyor.IR ledin çalıp çalışmadığına cep tel kamerası ile bakabilirsin.
Merhaba,
Çok enteresan,böylece bir şey daha öğrenmiş oldum.Yalnız aklıma takılan bir şey var bu deneyi IR ledi aktive etmeden(5volt vermeden) de denediniz mi?Parmağın yaklaşması ile gün ışığını değiştirip fototransistoru tetikler mi?acaba,fırsat bulursam deneyeceğim.
Amatör

mg1980

CNY70 siyah-beyaz dışında bariz değişiklik göstermiyor diye biliyorum.Belki transistör voltaj seviyesinde biraz değişiklik yapıyordur.Elden veya her hangi bir cisimden Q1114 etkileniyor.Saygılar.

LukeSkywalker

CNY-70'i 0-10 cm arasında analog değer ürettirerek kullandım. Beyaz zeminden yansıma yaptırmıştım. Kollektör direnci ne kadar yüksek olursa o kadar hassasiyet artıyordu. 470K gibi bir değer kullanmııştım yanılmıyorsam.