6 Bilgisayarı Tek mouse ile kontrol etme

Başlatan Mucit23, 23 Nisan 2014, 17:24:20

Mucit23

Arkadaşlar merhaba,

Başlıkta belirttiğim gibi 6 adet bilgisayarı sadece tek bir mouse ile kontrol etmem gerekiyor. 6 adet buton olacak, Hangi butona basarsam mouse o butona ait bilgisayarı kumanda edecek.

Benim aklıma şöyle bir yöntem geldi, USB fare ile 6 adet bilgisayardan gelen usb portunun D+, D- ve +5V uclarını birleştireyim. Sonra röleler vasıtasıyla farenin GND hattını bilgisayarlara dağıtayım. Diyelim 1. Röle çekilince farenin GND siyle Bilgisayarın GND'si birleşsin ve fare 1. bilgisayar ile iletişime geçsin.

Hemen pratikte deneme yaptım.
Fakat olmadı. USB D+ ve D- ucları sürekli birleşik olduğu için çakışmalar yaşanıyor tahminimce.
Bende farklı olasılıkları denedim. Röleler ile D+ hattını değiştirdim yine olmadı ama D- Hattını değiştirince çalıştı.

Şuanda 2 bilgisayar ile deneme yapıyorum. Tüm bilgisayarların +5V, GND ve D+ Hatları birleşik durumda, Sadece D- Hattını röleler ile fareye bağlıyorum. Bağladığım bilgisayarda fare hemen çalışıyor.

Fakat biraz kuşku uyandırdı. Sizce böyle çalışması bilgisayarlara zarar verirmi? Çünkü Tüm bilgisayarların +5V beslemeleri ortak bağlandı. Acaba birde +5V için diyotmu kullanayım. Bilgisayarlara ters yönde akım gitmesin.

MC_Skywalker

Mucit23

Hocam biliyorum o cihazları, 8 bilgisayar için olanına 700 lira gibi bir fiyat söylemişlerdi. Ama onlar VGA yı da dağıtıyorlardı. Bize sadece USB lazım. 700 lira çok para.

Melih1802

Bence USB uçlarının 4 pinini' de bir röle ile ayır. Hangi röle' yi seçersen o pc kontrol edilsin.

Mucit23

Düşündüm ama 4 kontaklı pcb tipi röle bulamadım. Endüstriyel tip röleler var.

Kabil ATICI

Bilgisayarların ve farenin GND ucunu bağla.
5V ucunu diyotlarla farede topla. Bu şekilde bilgisayarlardan biri açıkken fare sürekli devrede kalır.
D+ Ve D- uçlarını röle ile kontrol et. (bulunabilirse komutatör ile de yapılabilir. Biri basılınca diğerleri bırakan türden.)

Yalnız bu işlemin tek sıkıntısı fare başka bilgisayardan geçişte muhtemelen her seferinden yeniden "donanım bulundu" uyarısı alınacaktır.
ambar7

Mucit23

Hocam iki bilgisayar ile denedim, Her seferinde aynı uyarıyı vermiyor. Sanırım ilk kez bilgisayara bağlanınca bu uyarıyı veriyor. Bundan sonra bağlanınca direk çalışıyor cihaz.

Kabil ATICI

USB fare diğer usb cihazlardan farklı çalışıyor galiba. Bildiğim kadarı ile usb cihazlar host tarafından sürekli "sen orada mısın" diye soruyordu. Cihaz cevap vermezse bilgisayarla ilişkisi kesiliyordu.

Sen denediysen tamam o zaman.
ambar7

burak ozturk

Mucit hocam isinize yararmi bilmem ama bilgisayarlar ag ile bagli iseler synergy diye bir program var linux ve windowsta calisiyor monitorden monitore mouse ile gecebilne hatta text kopyalama imkani mevcut
happy coding.

ipek

optomos switc'lerlede yapılabilir. 22ohm anahtarlama bus yolu üzerinde değişikliğe yol açmıyorsa olur.NO ,NC olan tipleri mevcut.genelde bu tür hız gerektiren bus yollarını anahtarlayabilmek için FST yda CBT tipi Bus Switch yarı iletkenler ile anahtarlanıyor. örnek FST3125,ADG774,CBT3257,QS3383 yada QS3384,FSAV330 ,31 gibi .bunlar ebayda para değil.

t2

D+ ve D- uçlar burulu çift olarak kablo içerisinde yer alıyor. Bu sayede rs485  hattında, telefon hatlarında olduğu gibi parazitlerin azalması amaçlanmış. Hatlardan birini ayırıp başka yerden dolaştırarak götürmek soruna yola açabilir.  Mutlaka yapılacaksa mesafe çok kısa tutulmalıdır. 2-3 cm gibi. Kablolar çift olarak kutuya girmeli D- ucu anahtarlanıp yine çift olarak diğer pcye gitmeli

Benzer durum telefon hatlarında da görülebiilir. Burulu kablonun tekini ayırıp 50-100metre uzaktan dolaştırırsanız veya başka yerden dolaşan yedek kablonun tek telini bu amaçla kullanırsanız ses kalitesi bozulur.

mehmet

Uzun zaman önce bir arkadaşım CD4066 ile video switch
yapmıştı. USB içinde olabileceğini düşünüyorum. 40MHz. 'e
kadar problem olmadığı yazıyor kataloğunda. Denemek lazım.

Ayrıca; yalnızca fare kullanılacak ise synergy programı kullanılabilir...
Alıntı yapılan: burak ozturk - 23 Nisan 2014, 23:04:01
Mucit hocam isinize yararmi bilmem ama bilgisayarlar ag ile bagli iseler synergy diye bir program var linux ve windowsta calisiyor monitorden monitore mouse ile gecebilne hatta text kopyalama imkani mevcut

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

ete

Aslında tek mause 6 adet bilgisayarı kontrol edebilir. Logitec mause larında eşleştirme programı vardır. Tek mausu 6 bilgisayarın kablosuz mause alıcısı ile eşleştirebilirsin. Bu duurmda mausu oynattığın zaman kursör 6 bilgisayarda da oynar. Mause lar üzerinde butonlar mevcut ama ne yazıkki 6 adet değil. Olsaydı bu tuşlara emir atayıp yalnızca tuşa basılanın çalışması bile sağlanabilirdi. Ne amaçlıdır bilemiyorum ama çok sıkışırsan yalnızca çalışmasını istediğin pc nin alıcısını takarsın onunla çalışırsın butona basmakla aynı iş bence.
Hem evde hemde büroda kullandığım logitec V550 mause var.  Bir ara tek mausla ikisini kullanıyordum. Her halde 6 sıda olabilir diye düşündüm.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

Mucit23

Hocam ben bilgisayar diyorum ama örnek olması açısında öyle söyledim. Aslında bunlar video kayıt cihazı. Gerçi bilgisayar gibi zaten, fare felan çalıştırıyor.

Bir masada 6 adet monitör olduğunu düşünün. Kayıt cihazları kapalı bir dolap içerisinde bulunuyor. Dün hemen kayıt cihazlarının yanına mikroişlemci kontrollü bir kart yaptım. Röleler ile seçim yaptırıyorum. USB hatlarını olabildiğince kısa tutmaya çalıştım. Kartı yine iki bilgisayar ile çalıştırdım ama tabi 6 bilgisayarda henüz deneyemedim. Bence USB hatları kısa olursa problem olmaz ama tabi denemek lazım.