4-20 mA analog çıkış üreten devrem ?

Başlatan ismailhtc, 24 Nisan 2014, 11:14:55

ismailhtc

arkadaşlar resimdeki gibi devreyi kurdum. similasyonda güzel çalışıyor. board üzerine kurduğum zaman bazı hatalar çıktı. meselea direnç değerleri similasyondakiyle aynı ayarladım ama akım çıkış oranı yanlış çıkıyor. akım 4-20 olacak şekilde board üzerinde direnç değerleri ayarlıyorum bu seferde yük direncini hafif bi değiştireyim çok bozuluyor. sebebini anlıyamadım. similasyonda sorunsuz çalışıyor.

Melih1802

Similasyonda Çalışıyorsa devrende kullandığım malzeme kalitesi ve Direnç toleranslarınla ilgi bir sorundur.

fahri-

Analog simülasyonlar genelde ISIS de çok başarılı değil. Referans olarak güvenmeyin.

ismailhtc

multimetre ile ölçüğüm değerler tutuyor. yani bu kadar değişmemesi lazım değil mi direç değerlerinde hata olsa bile çok küçük bir hatadır. ama akım çok orantısız.

evet isise çok güvenmiyorum bu konuda çünkü diğer analog devrelerimde çok alakasız çıkıyor.  ya yük direncinin 500 ohma kadar akımı etkilememesini istiyorum ama yaptığım devrede olmuyor. yük direncini 250 ohm yapıyorum sonra 500 ohm yapıyorum 1-2mA hata veriyor. bu sıkıntıyı çözsem diğer kısmı hallederim

sadogan

ismailhtc

yaptım opamlar ilede aslında ama aynı sorun orada da yaşadım. yani 4-20m yük direnci değişdikçe değişiyor. sabit kalmıyor bir türlü. bende bir transistör ile deneyim dedim. ondada aynı sorun oldu

OG

Girilen voltaja göre çıkışta 4-20mA akım akıtmak istiyorsun diye anladım.
Isıl sürüklenmeler vs sebebiyle bu devre doğru çalışmaz, o işi yapamaz. Yükün sabit ve kararlı bile olsa diğer elemanların sürüklenmeleri sebebiyle sağlıklı sonuç vermez. 
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.