Uzaydaki uydular devamlı video kaydı yapabiliyor mu?

Başlatan Andromeda, 24 Nisan 2014, 12:58:56

Andromeda

Yani normal güvenlik kameraları gibi..o zaman ne olacak..
ıssız bir yerde ,şehirden uzak bir yerde, karayolunda veya şehrin göbeğinde gerçekleşen bir olay kayıt edilmiş olacak, ayrıntılı bir şekilde.
suç işlenmiş ise açığa çıkacak.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

t600

Uzaydaki uydular dünyanın etrafında scaner gibi dolaşır . Bütün derinlikleri RAM belleğe aktarır , 99999999999 Tb gibi bir ram içinde 3 boyutlu olarak konur , Bu yapıldıktan sonra hic UFO düşmedi :))))) .

engerex

Uydularda ihtiyaç fazlası donanım olmuyor. Yani elde edilen veriler direk dünyadaki istasyona aktarılıyor. İletişim olmadığı zamanlar depolanıp aktarılıyor. Lazım olur diye veri tutmanın da anlamı yok.
Bir ara NASA Intel'den işlemci istemişti. Intel'de artık o işlemcileri üretmediğini söyleyince NASA ikinci el işlemci arıyordu. Aranan işlemcide 8086.

Ersin

Alıntı Yap99999999999 Tb gibi bir ram içinde 3 boyutlu olarak konur

Şu 3 boyut kısmını biraz anlat bakalım merak ettim nasıl oluyo.

Kabil ATICI

Gelecek için düşünülen arge'lerden biri olabilir. Şu anda çekilen görüntüler bize tek bir fotograf olarak yansıtılan görüntüler birçok fotografın birleştirilmesi ile elde ediliyor. Çünkü uzaklık arttıkça daha hassas sistemler gerekiyor tabi bu noktada kameraların fotosel gözünün zaten belirli bir kapasitesi var. (fizikse olarak)
Gelecekte daha hassas sistemler geliştirilir daha etkili sıkıştırma yöntemleri, yanında daha yüksek depolama birimleri ve daha hızlı işlem birimleri geliştirilirse olabilir.
ambar7

OG

Broadcast uydularda kayıt yok. Ayna gibi çalışır, gelen anında geri doner.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

pisayisi

Alıntı yapılan: engerex - 23 Haziran 2014, 21:32:36
Uydularda ihtiyaç fazlası donanım olmuyor. Yani elde edilen veriler direk dünyadaki istasyona aktarılıyor. İletişim olmadığı zamanlar depolanıp aktarılıyor. Lazım olur diye veri tutmanın da anlamı yok.
Bir ara NASA Intel'den işlemci istemişti. Intel'de artık o işlemcileri üretmediğini söyleyince NASA ikinci el işlemci arıyordu. Aranan işlemcide 8086.

Nasa 8086 lı 20ms tick peryoduna sahip işlemcilerle roketkerin uçuşu için gereken herşeyi kapalı çevrim kontrol sistemi ile sorunsuzca kumanda edebiliyordu. Yaşanan Columbia ve Challenger kazalarında bu uçuş kontrol düzenlerinin aksadığı tespit edildiğinde 8086 larda nasıl sorunsuz bir uçuş yapıyorduk sorusuna yanıt bulmak için bu sistemleri modellemek istemişlerdir. Yoksa yeni uçuşlarda 8086 kullanmak istediklerini sanmıyorum. Keza yeni mcu lar çıktı mertlik bozuldu, uzaya  insanlı mekik gönderme sevdası amerikanın kabusu gibi oldu ve bu işi rusların karmaşık olmayan teknolojisine havale ettiler...
Murat

engerex

Alıntı yapılan: pisayisi - 23 Haziran 2014, 22:38:29
Nasa 8086 lı 20ms tick peryoduna sahip işlemcilerle roketkerin uçuşu için gereken herşeyi kapalı çevrim kontrol sistemi ile sorunsuzca kumanda edebiliyordu. Yaşanan Columbia ve Challenger kazalarında bu uçuş kontrol düzenlerinin aksadığı tespit edildiğinde 8086 larda nasıl sorunsuz bir uçuş yapıyorduk sorusuna yanıt bulmak için bu sistemleri modellemek istemişlerdir. Yoksa yeni uçuşlarda 8086 kullanmak istediklerini sanmıyorum. Keza yeni mcu lar çıktı mertlik bozuldu, uzaya  insanlı mekik gönderme sevdası amerikanın kabusu gibi oldu ve bu işi rusların karmaşık olmayan teknolojisine havale ettiler...
Aslında haber epey eski. En az 12 senelik. Farkı göstermek adına. Halen bu sisteme bağımlı oldukları ve özellikle yedek parça olarak kullanmak için belki halen muhtaçlar. Yeni bir işlemciyi yeni bir sistemle kullanacaklardır. Yoksa aaa yeni bir işlemci çıktım. Hadi şu mekiğimizde artık bunu kullanalım diyeceklerini sanmam.

picusta

Artik uzaya bir sistem gönderip, dünyanin ve uzayin fotograflarini çekmek amatör isi.
8 bit MCU bir de fotograf makinesi ile gerçeklesebiliyor :
http://www.instructables.com/id/Make-a-High-Altitude-Balloon-Tracker-Arduino/

Kabil ATICI

O kadar da değil, öyle olsaydı o kadar para harcayıp uzaya askeri uydu göndermek için uğraşmazdık.

Uzay uçuşlarında (şu anki durumu bilmiyorum) pentium'un çıktığı dönemde çok fazla güç harcadığı için 486 işlemcilerin kullanıldığını duymuştum. 486 daha düşük bir yapıya sahip olmasına rağmen uzaya gönderilen makinelerdeki programlar daha hızlı çalıştığını belirtmişlerdi.

Marsa gönderilen robotlarda yeni nesil işlemciler kullanılıyor (özellikle görüntü işleme biriminde)
Uzaya gönderilen işlemciler radyasyon ve manyetik alana dayanıklılığı daha yüksek.
ambar7

picusta

Tabii o kadar degil, verdigim linkte roket firlatmiyorlar, heliyum balon uçuruyorlar. MCU'da pek bir islem yapmiyor sadece belirli araliklarla fotograf çekiyor, GPS tarzi konum hesaplamasi ve SD KArta yaziyor.
Maksat insanlara, bunu siz de yapabilirsiniz demek (uzaya sistem göndermek)
Bu tarz projeler dünyada, egitim kuruluslarinda git gide yayginlasiyor.

Böyle bir projeyi Türkiye'den yapsak fena olmaz mi ? Uzaya giden ev yapimi ilk Türk sistemi diye manset oluruz.
Yasalar izin verir mi bilmiyorum tabii.

Bu forumda ortak proje yapsak ?
Ne tarz sensör / iletisim koyardik ? PCB'yi kim çizerdi ? 

trinity

Amerikalı amatörler çeşitli gruplar kurarak bu tarz ev yapımı roket ve balon çalışmaları yapıyorlar, ama burda asıl sorun böyle bir çalışmaya sponsor ve finasman bulabilmek.

yamak

picusta

Aluminyum (veya baska madde) balon bir de heliyum bulmak ne kadar tutar ?
Tahminimce çok fazla tutmaz.
Roket ayri tabii.
Amaç tasarladigimiz devreyi uzaya göndermek, onunla irtibat kurmak, biraz da veri toplamak.

engerex

Anca balon yaparız. Bir süre sonra sinyali dolayısıyla kendisini kaybederiz. Umarım birinin kafaya düşmez.