Optik Enkoder ile devir ölçümü

Başlatan Mucit23, 25 Nisan 2014, 00:02:28

Mucit23

Şu ortası yarık enkoderlerden kullanarak 10000rpm dönebilen bir motorun devrini okumak istiyorum. Motor miline bağlayacağım delikli disk 32 deliğe sahip.  Delik sayısı ve devir yüksek olunca enkoderden çok 5Khz den fazla bir sinyal çıkıyor.

Normalde ortası yarık optik kuplörlerin çıkışına LM358 gibi bir opamp ile komparatör bağlayıp optik kuplörün çıkış voltajına göre kare dalga üretiyordum. Geçen sene max nekadar hızda çalıştığını test edeyim dedim. Yüksek hızlarda düzgün çalıştıramadım.

Acaba Ortası yarık optik kuplörler ile yüksek hızda enkoder okumak için nasıl bir şema uygulanabilir?

Kabil ATICI

Kullandığınız optokuplör fotodiyotlu bir modeldi de LM358 kullandınız. LM358 frekans yükseldikçe verdiği cevapta sinyal yayılmaya başlıyor. Kare dalga kenarları üçgene doğru kayıyor.  (hatta opamp'ın biri Schmitt tetikleyici olarak kullanılsa bile)

Fototransistörlü bir model kullanılırsa doğrudan ölçüm alınabilir. Schmitt özellikli bir entegre ile birlikte.

İllede elinizdekini kullanacaksanız cevap karakteristiği daha yüksek frekanslara uygun bir opamp kullanmak yerinde olur.
ambar7

Mucit23

Hocam ortası yarık optik kuplörlerden çok kolay bir şekilde bulanıbiliyor. Fakat dediğiniz gibi hepsinde fotodiyot var. Çok bol bulunduğu için kullanmayı istiyorum. Acaba bunların çıkışından kare dalga etmek için komparatör dışında başka bir yöntem uygulanabilirmi? Hızlı çalışacak bir opamp ne önerirsiniz?

z

Opampa ihtiyacin yok. LM393 kullan.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Kabil ATICI

Ortası yarık optik kuplörler ile tanışıklığım yazıcılardan gelir. Yazıcılar üzerinde foto transistörlü tipleri kullanılıyor.
http://www.direnc.net/H21A1-Optocoupler,PR-1555.html
fototransistörlü olduğu belirtilmiş...
ambar7

Mucit23

Hocam aynı tipte bende onlarca optik kuplör var.

Ama işte emin olamıyorsun transistörlümü değilmi diye, Bu yüzden foto diyotu yüksek hızda nasıl çalıştırırım bunu çözsem güzel oalcak.

Aslında bu tip modüller var.
http://www.dx.com/p/lm393-beam-photoelectric-sensor-black-217202#.U1mLefl_uyk

Z hocam, Sizin dediğiniz gibi direk LM393 kullanmışlar. LM393 tek başına komparatör. Yanlışım yoksa 1Mhz kadar çalışabiliyor.
Hatta şöyle bir şema buldum

Kabil ATICI

Yukarıdaki devrede foto diyot ters bağlanması gerekir.
(Bu şema fototransistör için verilmiş galiba)
Elindeki malzemenin foto transistörlü  olduğunu anlamak için;
LED tarafını biliyorsun. Bu ucu normal bağlıyorsun. Diğer ucunu ohmmetrenin diyot ölçme bölümüne getirip (uygun bacaklara) bağlantıyı yapıyorsun. Bu durumda foto transistör ise iletime geçecektir. araya sokulacak cisimin durumuna göre iletime geçer veya geçmaz.

Fotodiyot ise saçma bir şeyler gösterir bu durumda milivoltmetre kademesinde bakıldığında değeri araya sokulacak cismin durumuna göre gerilim verir veya vermez. Bu şekilde hangi eleman kullanıldığı tespit edilir.
ambar7

skara1214

Alıntı yapılan: Mucit23 - 25 Nisan 2014, 00:35:52
Hocam ortası yarık optik kuplörlerden çok kolay bir şekilde bulanıbiliyor. Fakat dediğiniz gibi hepsinde fotodiyot var. Çok bol bulunduğu için kullanmayı istiyorum. Acaba bunların çıkışından kare dalga etmek için komparatör dışında başka bir yöntem uygulanabilirmi? Hızlı çalışacak bir opamp ne önerirsiniz?
74hc14 iyi olur
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Mucit23

Ben en iyisi kartımı yapmadan önce LM393 ve 74HC14 ile board üzerinde denemeler yapayım. Osiloskop ile gözlemlersem neler olduğunu görebilirim sanırım.

z

Yarıklı sensörlerde çıkış tarafı fotodiyod olan ürün ismi varmı?

ByTEK

Arkadaşlar yeni konu açmak istedim. Benzer bir soru sormak istiyorum.

PWM Fan için devir okuması yapamadım. Sorun şu ki Netten araştırdığım kadarıyla o fanlarda her yarım turda bir çıkış değeri değişiyor. Yani tam tur attığında 2 kes çıkış alıyorum. Fakat yüksek hızda döndüğünde pic ile okutamadım. Lakin aynı devre ile cyn70 sensörünü bağladığımda ve kanatlardan birine beyaz bant koyduğumda devri okutabildim.

Pwm fanın sense ucunu kullanarak nasıl okutabilirim. ?

Kabil ATICI

Donanımsal sayıcı kullan. 74HC590 entegresini bir incele.
osilaskopla çıkışı bir incelemek lazım. Nasıl bir değişim oluyorda işlemci okuyamıyor...
ambar7

z

Yazilimla pini takip ederek okuyorsan kacirirsin. Bunun yerine interrupt yada daha iyisi islemci icindeki timerlari  harici clocklari takip edecek sekilde counter modunda kullan.

pisayisi

Optik kesici anahtar olarak H22A1 yada muadillerini kullanabilirsiniz. Şemada diyot çıkışlı gibi görünse de normalde transistör çıkışlıdır bu optik kesiciler. Devre olarak aşağıdaki ek komponent gerektirmeyen basit şemayı doğrudan mcu ya girerek sensör tarafını halledebilirsiniz. Ancak burda diskin motora küple edilmesi ve sensörle disk arasındaki hassas pozisyon da yüksek hızlardaki kararlığı çok etkileyecektir. Mcu tarafında ise işi sayıcılara yaptırmak lazım. Eski top lu mous larda iki adet disk ve optik kesici sensör çifti bulunurdu. Bu komponent motor miline küple edildiğinde çok etkili bir pozisyon encoderina dönüştürülebiliyordu. Bu işlerle bir merak urağraşmış ve pozisyon enkoder olarak kullanabilmiştim...

Murat

Mucit23

Arkadaşlar Teşekkürler, Pazartesinden sonra enkoder için denemelerime başlayacağım. Motor için enkoder diski yok. Test edebilmem için ilk önce onu yapmam gerekiyor.

Farklı bir soru sorayım. Mosfet sürücü kullanmadan optik kuplör kullanarak mosfet sürmek istersem nasıl bir şema uygulayabilirim.

Ufak bir çizim yaptım ama gerçekte denemedim. 

Anahtarlama frekansım muhtemelen 10 ile 20Khz arası birşey olacak.