1 fazlı enerji ölçümü

Başlatan yamak, 05 Mayıs 2014, 10:17:26

yamak

Tek fazlı AC hat üzerinden beslenen bir yük üzerindeki enerjiyi ölçmek istiyorum.Fakat kafamı karıştıran bir kaç nokta var.Aşağıdaki şema üzerinden konuşacak olursak:

Şemada I+ ve I- bir adc kanalına,V+ ve V- de diğer bir adc kanalına gidiyor ve adc nin girişleri differential input.
Anlamadığım nokta differential input'a neden gerek var.Yani negatif girişleri neden ölçüyoruz.Mesela V- zaten 0 değil mi?Ölçmemize ne gerek var.

polleme

Differential input, zaten giren iki uç arasındaki voltaj farkını belirler. Negatif ucun ölçülmesi gibi bir durum yok aslında. Negatif uç bir nevi referans gibi kullanılıyor.

yamak

Hocam o kısmını anladım da.Neden referansa ihtiyaç duyuyoruz.0 kabul etsek olmuyo mu?

mesaj birleştirme:: 05 Mayıs 2014, 13:38:36

Arkadaşlar bir fikri olan yok mu?

sadogan

-V ile -I uçlarını bir şekilde devreniniz gnd sine çekebilirseniz olur.

Salih

Alıntı yapılan: yamak - 05 Mayıs 2014, 11:32:47
Hocam o kısmını anladım da.Neden referansa ihtiyaç duyuyoruz.0 kabul etsek olmuyo mu?

mesaj birleştirme:: 05 Mayıs 2014, 13:38:36

Arkadaşlar bir fikri olan yok mu?

Analog giriş ölçmelerinde iki bağlantı yöntemi kullanılır. Eğer bütün analog sinyallerin ortak bir noktası varsa single-ended bağlantı
kullanılır.
Eğer ölçülecek sinyallerin ortak bir noktası yoksa differential bağlantı kullanılır.
Sizin devrede de sinyallerin kullanabileceği bir ortak nokta olmadığı diffrential bağlantı kullanılmak zorundadır.

ErsinErce

şemada V- ve I- noktalarını tek noktaya toplayabilirseniz diferansiyel ölçüme ihtiyacınız kalmaz.
V- ile I- arasında voltaj farkı olduğundan diferansiyel ölçüm gerekiyor.

Akımı High side değil low side yaparsanız devrenizin 0'ını nötr ile birleştirebilirsiniz.

Dikkat!!! eğer faz ve nötr yer değiştirebilecek durumdaysa ise devreniz üzerinde faz gezme ihtimali var.

yamak

Peki hocam tamam akımı high side ölçüyoruz diye şönt direncin her iki ucundaki gerilimi ölmemiz gerekiyo.Ama yük zaten nötr e bağlı biz V'yi hesaplarken nötr'ü neden ölçüyoruz asıl anlamadığım nokta burası.Yani I yi differential olarak V'yi de single ended olarak ölçsek sonuç değişir mi ki?

polleme

Orada nötr'ü ölçmüyorsunuz aslında, nötr'e göre V+ ucundaki voltajı ölçüyorsunuz. Amacınız yüke uygulanan voltajı ölçmek değil midir? 

yamak

Evet hocam.
Ama şöyle bir durum var adc'nin gorund'u ile nötr birleşmiyo mu?Yani adc zaten nötr e göre ölçüm yapmaz  mı?Ya da yanlış mı düşünüyorum?

z

Burada ADC yaziyor diye pinleri hemen ADC ye baglamayacagiz tabiki. Arada analog devreler var.

Bu sekilde diferansiyel olcum gurultuden daha az etkilenir.

Asagida akim olcme devresinde R1 ve R2 ne kadar anlamsiz duruyor degilmi?

Halbuki amac gurultuden kurtulmak.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

yamak

Hocam amaç tamamen gürültüden kurtulmak mı?
Bunu deyin canımı yiyin :)

Salih

Alıntı yapılan: yamak - 05 Mayıs 2014, 17:12:21
Hocam amaç tamamen gürültüden kurtulmak mı?
Bunu deyin canımı yiyin :)

@yamak  eğer diferansiyel ölçme yapmazsan ya V- ile I- yi yada V+ ile I+ yı bağlayıp referans noktasına bağlaman
gerekir. Bu durumda oluşan kısa devreleri şemaya bakarak anlayabilirsin.

yamak

Peki hocam burada low side olcum yapmamizin ne gibi zarari olur.Yani burada low side olcum yapamaz miyiz?

z

En tepedeki semada adam prensipten bahsetmistir. Yoksa olcumu o sekilde yapmak acaip alengirli tasarim ister.

Notur hattini Gnd kabul edersen akimi da gerilimi de Notur hattini referans kabul ederek olcebilirsin ve cok pratik olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Salih

Alıntı yapılan: yamak - 05 Mayıs 2014, 21:25:48
Peki hocam burada low side olcum yapmamizin ne gibi zarari olur.Yani burada low side olcum yapamaz miyiz?

Ölçeceğin sistemle ölçüm sistemini yalıtmayı düşünmüyormusun?