RS485 ile RS422 nin farkı nedir?

Başlatan musti463, 09 Mayıs 2014, 19:56:47

musti463

Merhaba,

RS485 ile RS422 nin farkı nedir? birbirine tercih sebebi olan özellikler nelerdir?( RS485 daha üstün diye biliyorum doğrumudur?)
Mustafa Emir SADE

Salih

Alıntı yapılan: musti463 - 09 Mayıs 2014, 19:56:47
Merhaba,

RS485 ile RS422 nin farkı nedir? birbirine tercih sebebi olan özellikler nelerdir?( RS485 daha üstün diye biliyorum doğrumudur?)

RS485 Half duplex, RS422 Full duplex dir.

RS422 de alıcı vericiler ayrı ayrı bağlanma imkanı da  var

musti463

o zaman rs422 de master,slave lerin kontrolü daha kolay yapılır diyebilirmiyiz?
Mustafa Emir SADE

z

RS422 RS232 nin bir diğer alternatifi.

Çokda yüksek sayılmayacak hızlar için bile RS232 max mesafe emin değilim 3..4 metre.

RS422 de mesafe 1 kaç km ye çıkıyor.

RS485 multi master uygulamalar için.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

FEHMİ_ASM

Peki RS232 ile RS4xx in (veri iletim protokolü olarak) bir farkı var mı ? Örneğin rs232 için hazırladığım bir programı rs485/422 de (yazılımda) hiçbir değişiklik yapmadan çalıştırabilir miyim ?
Hz.Hamza'nın Belinde İki Kılıç Duruyor ! Attığı Her Adım Bir Kalbi Durduruyor ! Ey Hamza ! Gördüğün Hiçbir Şeyden Korkmazsın , Bu Doğru Ama Heybetini Gizli Tut , Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor !  İşte Hz.Ömer ve Hz.Ali , Biri Hattaboğlu , Biri Haydâr-ı Kerrar ! Ve Kolkola Ölümün Ağzına Giriyorlar !  Azrai

z

RS232 de handshake pinleri kullanmiyorsan (DTR,CTS vs) RS422 interface yapisina gecersen yazilimda hic degisiklik yapmana gerek kalmaz.

Zaten RS422 de sadece Tx, /TX  Rx, /Rx hatlari olur.

musti463

yazılımsal olarak aynılarsa çok iyi sadece aradaki max232'yi max485 ile yerdeğiştiriyoruz o zaman sistem rs485 oluyor yanlış anlamadım dimi?
Mustafa Emir SADE

z

musti463

Mustafa Emir SADE

ertugby

Alıntı yapılan: z - 09 Mayıs 2014, 21:12:57RS232 de handshake pinleri kullanmiyorsan (DTR,CTS vs) RS422 interface yapisina gecersen yazilimda hic degisiklik yapmana gerek kalmaz.

Zaten RS422 de sadece Tx, /TX  Rx, /Rx hatlari olur.

Hocam müsaadenizle konuyu hortlatıyorum :) RS-422 de ID veya adres kullanımı var bildiğim kadarıyla, çünkü Multi-Drop yapıya sahip. Yazılımda değişiklik yapmadan kullanabilirsiniz demişsiniz ama üniteler bilginin kime geldiğini nasıl bilecek o zaman? Kafam karıştı.
Adresleme konusunda hiçbir kaynak bulamadım, bu noktada bilginiz varsa paylaşabilir misiniz veya kaynak önerebilir misiniz?