IR2104 Ani fren

Başlatan LukeSkywalker, 19 Mayıs 2014, 13:09:25

LukeSkywalker

Şu devreyi kuracağım ama frenleme yapma konusunda şüphelerim var.  Yukarıdaki devrede girişlerin hepsinden 0 versem motorun iki ucu hangi seviyede olur?

Kabil ATICI

Lojik devre çıkışına göre IR2104' kendin değerlendir.ctr     pwm    u1.3          u1.1         U1.2
0       0            1               1             1
0        1           1               1             0
1        0           0               1             1
1       1            0               0             1
ambar7

LukeSkywalker

Üstad doğruluk tablosunu ben de çıkardım fakat IR2104 PWM vermeden çıkış üretiyor mu bunu merak ediyorum. Daha önce kullanmadım. Üstteki iki mosfet iletimde sürekli kalabilirse zaten frenleme oluşur. Fakat bunu sürekli yapabilir mi PWM girişi vermeden acaba?

SERRO EFE

Üstteki mosfetleri pwmsiz anahtarlayamazsınız. Bootstrap olayı gerçekleşmeyeceği için mosfetlerinizde tam açılamama kaynaklı ısı ve yüke göre patlama durumu oluşacaktır.

LukeSkywalker

Peki alttaki moslarla fren yaptırabileceğimiz bir devre kurmak istesek girişteki lojiği nasıl kurmamı tavsiye edersiniz?

LukeSkywalker

Girişteki lojik kısmı şekildeki gibi tasarladım. Şimdi bütün girişler 1 gelirse ir2104'ler shut down oluyor.
Frenleme de aktif şu anda. PWM 0 iken her halükarda frenleme var.  Yanlışım varsa düzeltirseniz sevinirim.

hasankara

f: fren
c: ctrl
p: pwm

ç1= f'+c'+p =(f .c .p')'
ç2= f'+c +p =(f .c'.p')'

3 girişli nor kapısı kullanarak tek entegrede çözebilirsin. bir entegrede  3 tane kapı olduğununa göre 2 tanesini ç1 ve ç2 oluşturmada kullanırsın kalanınıda ctrl yi değillemesi için kullanırsın.

LukeSkywalker

Çizim ile göstermeniz mümkün mü?  Yukarıda çizdiğim devrede 2 entegre ile halledebiliyorum.

hasankara

sd yi kullanma amacın pwm boşta iken iki mosta iletim dışı olmasını sağlamak olduğunu düşünürsek yaptığın tasarımda ctrl nin bir konumunda sd amacına ulaşacak, ctrl diğer konumunda sd amacına ulaşamayacak, yani mosfetler hiç bir zaman boşta olmayacak. sd için üç kapı gerekiyor.

sd=(f'+c'+p')'.(f'+c+p')' =((f'+c'+p')'+(f'+c+p')')'  toplamda 1tane 3 girişli nand entegresi 1 tane 3 girişli nor entegresi birde f değillemek gerekiyor. onun için kapı yerine bss138 hızlı bir transistör kullanabilirsin.

LukeSkywalker

sd girişini, ctrl1,ctrl2 uçlarının uzun süre 1 konumunda kalması durumunda üstteki mosfetler yarı açık kalacağı için yanmaları problemini engellemek amacıyla 0'a çekiyorum. Diğer durumlarda PWM'in 0 gelmesi durumunda her halükarda frenleme olacak. Eğer ctrl1,ctrl2 ikisi de 0 ise pwm'e bakılmaksızın fren oluşacak.

hasankara

3 tane not kapısı kullanılması gerekiyor. 1 tanesi nor ile yapılabilir diğer ikisini bss138 ile yapabilirsin. 2 entegre 2 tanede bss138 ile yapabilirsin.

LukeSkywalker

Ben zaten 2 entegre ile çözmüş bulunuyorum halihazırda. Devrede bir problem var mı acaba? Bir de en ideal kondansatör değerlerini nasıl hesaplarız?

hasankara

evet şimdi fark ettim. sadeleştiği zaman 2 entegreye indirgenmiş oluyor. ctrl nin sd üzerinde bir etkisi kalmayınca tek kapıya iniyor ama senin tasarım sanırım yine hatalı sayılabilir. tekrar söyleyeyim senin tasarımında dönüş yönü değiştiği zaman sd pwm den bağımsız hale gelip sürekli aktif olur.

sd=f.c.p+f.c'.p=f.p(c+c')=f.p çok basit bir sadeleştirme aslında ben direk yalnızca nand yada yalnızca nor ile tasarlama metodlarına girince gereksiz kapılar çıktı ortaya.

LukeSkywalker

Tesekkurler.

Bootstrap kapasitesi hesabi icin bir link: http://www.silabs.com/support/Pages/bootstrap-calculator.aspx

Ayrica irf'nin an-978 ve fairchild'in an-6076 uygulama notlarinda bu kapasitenin hesaplanmasi anlatilmis.

Devreyi yapinca sonuclari bildiririm.

robomaster

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 19 Mayıs 2014, 22:08:16
Tesekkurler.

Bootstrap kapasitesi hesabi icin bir link: http://www.silabs.com/support/Pages/bootstrap-calculator.aspx

Ayrica irf'nin an-978 ve fairchild'in an-6076 uygulama notlarinda bu kapasitenin hesaplanmasi anlatilmis.

Devreyi yapinca sonuclari bildiririm.

Hocam sonuçları merak ettim. Ayrıca verdiğiniz linkteki uygulamada
IDDO   değeri nedir ve nerden bileceğiz?
VBC   dalgalanma değerini nedereden bileceğiz.
Sıktı bu bootstrap işi.