JTAG emulatörden kazanılan paranın boyutu (J-Link)

Başlatan gerbay, 20 Mayıs 2014, 11:48:09

gerbay

Az önce Türk usulü bir hesap yaptım :) , oha oldum, seninle paylaşmak istedim sevgili forum;

şimdi bu Segger firması 10 yıldan biraz fazla bir zamanda 250k den fazla sayıda JTAG Emülatör satmış (OEM versiyonlar ve onBoard olanlar dahil)..

JLink lerin fiyatına bakınca;
- Ethernet desteği de olan J-Link Pro nun fiyatı 998 USD
- J-Link ultra nın fiyatı 748 USD
- çoğumuzda donanım olarak klon u bulunan J-Link PLUS ın fiyatı 598 USD
- J-Link Base donanım olarak PLUS ile aynı, adam kabloları vermiyor, bir de yazılımda bazı özellikler kapalı oluyor, onun fiyatı 378 USD

genelde insanların satın aldığı sürüm 598 USD lik J-Link Plus, çünkü J-Link Base de J-Flash desteği yok, RDI desteği yok, flash breakpoint sayısı da sınırlı..

OHA oldum sevgili forum..

hadi biz tam ikisinin ortasından hesaplayalım (598 + 378) / 2 = 488 USD den..

250k x 488 USD = 122 M USD yapıyor sevgili forum.. hadi herkesin J-Link Base aldığını varsayalım,
250k x 378 USD = 94.5 M USD yapıyor..

daha buna yazılımdan, adaptörlerden falan kazandığı dahil değil..

donanım maliyetini düşünecek olursak; v9 dan önceki hardware de Atmel in arm7tdmi si vardı; AT91SAM7S64 mcu vardı..  yakın zamanda hardware i güncellediler ve ST nin işlemcisine geçtiler, STM32F205RCT6 var yeni donanımda..  ilave olarak 2 transistör, 1 led, 1 tane 16-bit buffer (74xx245 in 16-bit olanı), usb connector, pasifler var..

ULTRA olan donanımda ilave FPGA de var ama onu hiç katmadık hesaplarda, zaten fiyatı da ona göre pahalı..

adamların kazandıkları parayı görebiliyormusunuz..

adamlar bu parayı yazılımdan kazanıyor.. donanımda bir şey yok aslında.. MCU da çalışan yazılımdan..

hgs

Sürekli yazılımda güncelleştirme yapıyorlar. Hakediyorlar parayı.

oyaz

adamlar çalışmış yapmış para kazansınlar ama 94.5 M $ kadar değil yuhh :)
Become a learning machine...

hgs

Klonlar kaç tane satılmıştır ? Adamların zararı nedir?

t2

Google android markette ufak bir program  vardı. 1 usd.  Program çekilen fotoğrafa efekt ekliyor. Buruşuk kağıt efekti mi ne.  1milyon adet kullanıcısı varmış. hoop 1 milyon USD cebe.

Yorumlara bakınca şöyle yazıyor. " 5 para etmez program. boşuna indirmeyin. adamı zengin ettiniz"
Bu yorumu görenler inanamayıp. bu kadar kişi yanılmış olamaz, fiyat uygun  deyip 1 dolar ödemekten kaçınmamış olsa gerek.

Mucit23

1 dolar insanın gözüne batmıyor hocam.

Ben bile banka hesabımın kıyısında köşesinde kalan bozukluklarla 5-6 kez play store'den uygulama aldım.

oyaz

Bu işlerde fiyatı biraz daha makul tutup sürümden kazanmak daha mantıklı herhalde.

t2

Android markette kolaylık olsun diye google kredi kartını kaydediyor. otomatik tahsilat yapıyordu.
Yeğenim eğlensin diye tablet üzerine ufak bir oyun indirdim kurdum. oyun bedava. deneme süresi bitince  satın almayız. zaten 1-2 saat sonra sıkılır diye düşünmüştüm.   Arada bir pencere çıkmış reklam kaldırılsın mı? diye sormuş galiba orasını hiç bir zaman anlayamadım. reklamı kaldırmak için 2-3 usd kesilmiş.  Sonra itirazda bulundum parayı geri verin lisans iptal olsuın dedim hiç bir ses çıkmadı. ne googldan ne geliştiriciden. 2-3 usd gümbürtüye giti. bunun gibi kimbilir kaç kişiden para toplanıyor

CoşkuN

Alıntı yapılan: gerbay - 20 Mayıs 2014, 11:48:09

adamlar bu parayı yazılımdan kazanıyor.. donanımda bir şey yok aslında.. MCU da çalışan yazılımdan..

Böyle bakarsak, bütün cihazlar bu şekilde değil mi ?

Elektroemre

@gerbay hocam kendi işinizi kurmayı düşüyor musunuz?

Veli B.

Alıntı yapılan: gerbay - 20 Mayıs 2014, 13:27:38
Peki ülkemizde benzer şekilde bir donanım üreterek ya da android/IOS üzerinde çalışan bir yazılım ile ciddi paralar kazanmış kimse var mı?

Şu an ki ekibimize, 3 -4 arkadaş daha ekleyerek hedefimiz var. Şu an içinde bulunduğumuz kriz sebebi ile planlarda sekteye uğrama oldu ama kısa sürede farkı kapatacağız...

mcn

yanlış bilmiyorsam Tr den para ile satılabilecek uygulama koyamıyordunuz google play e. Sanırım geçen haftadan itibaren artık yapılabiliyor.
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

oyaz

Alıntı Yapyanlış bilmiyorsam Tr den para ile satılabilecek uygulama koyamıyordunuz google play e. Sanırım geçen haftadan itibaren artık yapılabiliyor.

Bu da iyi bir gelişme her ne kadar geç olsa bile.

http://www.cioturk.com/google-play-storedan-para-kazanabileceksiniz/

Erhan YILMAZ

Yıllık cirosu 10 milyona felan geliyor. Bu çapta firmalar için normal bir rakam.

speak48

hocam biz ne yaparsak tutar biliyormusunuz.
veya biz jtag emulatoru yapsak satar mı.