PCB tarzı akım torafoları

Başlatan learner, 28 Mayıs 2014, 13:06:15

learner

220V AC hatta bağlı 16A-20A çeken bir rezistans var. Bu aletin akımını ölçmek için pcb akım trafosu var elimde. Hassasiyet hiç önemli değil. Kaba bir ölçüm yapsam yeter.

Fakat datasheet inde

Current Range : 1-10Amper
• Primary current ratings from 1 to 100 Amps
• Primary to secondary isolated to 2500 VAC

diyor. Seconder direnci 50ohm öneriyor.

Bu malzemeyi 20A de kullansam ne olur?  Başka bir tavsiyede alabilirim.

Melih1802

1-10 arası sınır vermişse ve 20 Amper ölçmek istersen büyük bir ihtimalle Akım sınırlarının dışına taşacağı için bir şekilde sorun yaratacaktır.

ErsinErce

sekondere bağlanması gereken direnç formülü vardı,
ölçülecek maksimum akım, tur sayısı vs diye tam hatırlayamıyorum

oradan elde edeceğiniz direnç değeriyle yaparsanız sorun olmaz.
diğer türlü datasheet te tavsiye edlen direnç değeri 10A göre ayarlanmış olacağından ısınma, telin geçen akımı kaldıramaması gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

tabi çıkış voltaj değerlerinizde buna göre değişecektir.

learner

Akım trafolarında 1:500 gibi aktarım oranı var. Yani kablodan 15A geçtiğinde seconder sarımda 30ma geçer. Seconderdeki direnç ise sadece okunacak voltaj değerini değiştirir. Yani eğer

500ohm kullansam 500ohm*30ma = 15volt max değer.
50ohm 50ohm*30ma = 1.5volt max değer okunur.

Sanırım 15A den yukarı değerler seconder sarımı zorlayacak. Gerçi 30ma yerine 40ma teli kopartır mı ki?

mesaj birleştirme:: 28 Mayıs 2014, 18:23:48

Bir nüve üzerine kablo sarıp kendi akım trafomu yaptım. İşimi görür bu. Yalnız aklıma takılan birşey var. Formül Is= Ip * Np / Ns şeklinde. Yani sarımlar arası oran akımlar arası oranla ters orantılı. Birincil sarım 1tur olarak kalsa ve ikincil sarımı da 1 tur yapsak formüle göre giriş akımı çıkış akımına eşit olur. Yani kabloları yan yana koyduğumuzda iki kablodanda aynı akım geçmeli. Bu mümkün olmadığına göre Formüle eklenmesi gereken birşeyler var. Oluşan manyetik alanın diğerine aktarılması için minimum sarım sayısı mı var?

ilhan_mkp

hocam sorunuza bende bir soruyla dahil olmak istiyorum bende 1:50 oranlı 200khz frekansa kadar sorun çıkartmayacak bir akım trafosu sarmalayım primer 1 spir ferrit toroit nüve olacak ama kesit tel çapı sipir sayısı nüve materyali ne olcak  hesaplamak lazım bu defa internetten hazır örnek falan değil sıkıp kendim bişiler bulmaya çalışıyorum.

ErsinErce

dcr direncini de işin içine katıyordunuz diye hatırlıyorum
nette tam istediğimi bulamadım,

çalışmalarımda neredeyse 10 yıl öncesine ait olduğundan pek birşey bulamadım

1:2500 electrohms un trafolarından kullanmıştım, datasheetlerinde referans gösterdikleri bir kaynak var ama ulaşamadığımdan emin olamıyorum

ADE7758 e giriş için kullanmıştım, Elektro distribütörüydü o sıra sanırım,
oradaki arkadaşlarda yardımcı olmuştu ama malesef şu anki çalışma mantığım o zaman olmadığından o bilgilere ulaşamıyorum =/

Tesla Coil

Alıntı yapılan: learner - 28 Mayıs 2014, 17:22:01
Akım trafolarında 1:500 gibi aktarım oranı var. Yani kablodan 15A geçtiğinde seconder sarımda 30ma geçer. Seconderdeki direnç ise sadece okunacak voltaj değerini değiştirir. Yani eğer

500ohm kullansam 500ohm*30ma = 15volt max değer.
50ohm 50ohm*30ma = 1.5volt max değer okunur.

Sanırım 15A den yukarı değerler seconder sarımı zorlayacak. Gerçi 30ma yerine 40ma teli kopartır mı ki?

mesaj birleştirme:: 28 Mayıs 2014, 18:23:48

Bir nüve üzerine kablo sarıp kendi akım trafomu yaptım. İşimi görür bu. Yalnız aklıma takılan birşey var. Formül Is= Ip * Np / Ns şeklinde. Yani sarımlar arası oran akımlar arası oranla ters orantılı. Birincil sarım 1tur olarak kalsa ve ikincil sarımı da 1 tur yapsak formüle göre giriş akımı çıkış akımına eşit olur. Yani kabloları yan yana koyduğumuzda iki kablodanda aynı akım geçmeli. Bu mümkün olmadığına göre Formüle eklenmesi gereken birşeyler var. Oluşan manyetik alanın diğerine aktarılması için minimum sarım sayısı mı var?

Hocam aradığınız tüm soruların cevabı ekte mevcut kısa bir özet var bakmanızı öneririm. Özellikle 1. ve 2. sayfadaki eş değer devreyi çözerseniz sorunuza cevap olacaktır.
http://s3.dosya.tc/server23/PNwviW/trafo-learner.pdf.html

learner

@Tesla Coil dosya için teşekkür ederim.

Alıntı Yap. 2. Sargınıyı bir İ2 akımıyla yüklersek, 1. Sargının alternatif akım şebekesinden, önce demir çekirdeğin mıknatıslanmasına gerekli akımı (mıknatıslanma akımı) ve sonrada 2. Sargının yük akımı İ2'nin mıknatıslayıcı tesirini karşılayacak bir akım çekmelidir. Mıknatıslanma için gerekli akım ihmal edilirse E1 * I1 = E2 * I2 olur. Buradan; I1 / İ2 = E2 / E1 = N1 / N2 elde edilmiş olur. Demek oluyor ki bir transformatörde akım oranları sarım sayılarının ters orantılısıdır.

Sozuak

Buradan devam edeyim tek başlık olsun dedim.

Bir kontrol kartı tasarladım. Ölçülecek kaım maksimum 11 Amper ama piyasada 15 A dahil adam akıllı ve sürekli bulabileceğim bir  akım trafosu bulamadım. 15A bir trafo kullanayım dedim ama  stokta yok .

1- 15A akım trafosu  sürekli bulabileceğim bir yer ve tabi uygun maliyetli öneriniz olabilir mi?

2- 10 A akım trafosuna  farklı yük direnci bağlayıp  işimi gördürebilirmiyim yoksa çekirdek doyuma girer 10A dan sonra akım ölçmez mi yada sabit değer mi alırım ?

Ek olarak kontrolör ile akım trafosu arasındaki tampon/şartlandırıcı/yükselteç katı  konusunda 2 tip çözüm ile karşılaştım. Bir tip doğrultmadan direkt  besliyor diğeri doğrultup. Pratikte hangisi seçilmelidir. Tecrübe eden/bilenler ne derler ?

foseydon

https://www.lem.com/en/downloads#documentation

hocam kullandigin akim trafosu lem ise bir bak, buradaki dokumanlarin birinde hesaplama kitaplama islerinin nasil yapilacagi yaziyordu. tek tek bakip bulmaya usendim valla.

uretici lem degilse de bir bak, fikrin olur. trafonun ureticisi kimse onun sitesine bakmak en temizi. iyice cakma birsey degilse dokumani vardir.

20A kullansan birsey olmaz, olcumu kotu alirsin. dogrusalligini kaybeder. istersen soyle birsey yapabilirsin, direncten kontrollu olarak akim gecirip akim-adc count tablosu olusturursun, buna gore islem yapabilirsin.

@Sozuak

LEM'e baktiniz mi hocam? ozdisan getiriyor.

--
bu arada akim trafosu daha hassas olcum veya izolasyon gerektiren isler icin iyi. zaten biliyorsunuzdur ama, kaba da olsam gecen akimi olcsem yeter diyorsaniz şönt direnci ile okumak gibi daha ucuz yontemlerde var.

Sozuak

Maalesef  trafo basit birşey  akımı 2 basamak gösterecek  ondalık değer ihtiyacı yok 1-2-3 diye gitse yeter. Noninvaziv olması lazım zira 220/380 motor akımını ölçeceğim öyle ölçüm aleti hassasiyeti beklemiyorum.
En büyük sıkıntı prototip olarak  bir kart tasarladım bastırdım ve uyguladım fakat asıl tasarımda  bulunabilirliği/devamlılığı olan bir ürün gerekli. Bana 15A yetiyor ama birden 40-50A lara atlıyor bu da boyutu arttırıyor. Amacım final ürünü hızlıca çıkartmak.
Elimde varyak olsa bağlayacağım ısıtıcıyı çıkışını/doğrusallığını belirleyeceğim ama standart olarak birer birer akım değerini arttırabileceğim bir yük yok.
En olmadı 250 watt ampül bağlayıp trafodan geçen kablonun turunu birer birer arttırıp akımı o şekilde  yükselteceğim olmaz mı !
Döküman için teşekkür ederim bir göz atıyorum hemen.

foseydon

@Sozuak

hocam yukarida verdigim siteden bakin, LEM'in trafolar modelleri 30 ampere kadar 5 adim aralikli sonra 10 adim aralikli gidiyor. ozdisan getirdigi icin tedarik sikintisi da yasamazssinz, muhtemelen isteyeceginiz model stokta vardir.

Sozuak

Sayfasından bakıyorum lem markalar arasında görünmüyor. 20A tek tip var kablolu.

Konu ile alakalı olarak başka birşey sorayım. Sensörlerin bir kısmı analog çıkış veriyor. Bunlar için ADC referans voltajını beslemeye mi bağlasam yoksa 4.096V gibi bir HARİCİ referansa mı bağlasam. Opamplar 5V ile besleniyor haliyle maksimum çıkışları 5 volta çıkamıyor.Besleme ile oynayıp daha yüksek voltajla beslemek istemiyorum açıkçası.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Sozuak - 23 Eylül 2019, 22:22:39Sayfasından bakıyorum lem markalar arasında görünmüyor. 20A tek tip var kablolu.

Konu ile alakalı olarak başka birşey sorayım. Sensörlerin bir kısmı analog çıkış veriyor. Bunlar için ADC referans voltajını beslemeye mi bağlasam yoksa 4.096V gibi bir HARİCİ referansa mı bağlasam. Opamplar 5V ile besleniyor haliyle maksimum çıkışları 5 volta çıkamıyor.Besleme ile oynayıp daha yüksek voltajla beslemek istemiyorum açıkçası.

LEM ler iş akım trafosu olarak düşünemezsiniz.
Hall tabanlı Aktif akım sensoru olarak bakmalısınız.
Bir enerji beslemesi war birde akım seviyesine göre çıkş voltajı var.
Çoğunlukla Full skala çıkış 2.5 üzerine -+ 625 mVolttur. DC offset olarak 2.5 volt üzerine 625 mVolt çıkış verir.

Zira DC Akımı da ölçebi,liyorsunuz.
Oysa Akım trafoları DC akımı ölçemez.

Sozuak

Aynen. Onlar hassas ölçüm sağlıyor bana daha kaba birşey gerekli. Piyasadan basit bir 5A trafo almıştım deneme için. Çıkışını doğrultup, filtreledikten sonra yük direncini değiştirerek istediğim gerilim seviyesini elde edebildim gibi. Bir de işlemsel yükselteç kullanmama gerek kalmadı. Zeming 103 model akım trafosu 75 Ohm Burden değeri verilmiş. 1A altında 45mV AC gerilim okurken aynı akım ve dc doğrultma ve 1.8k Burden ile 0.75VDC elde ettim ki ölçüm aralığını 5-10A arasına optimize edeceğim. Kabaca ölçüm gerektiğinden linearite ve hassasiyet sorunum yok. Hepinize teşekkürler.