Yedek Pili devreye sokma

Başlatan Fixxer, 02 Haziran 2014, 10:55:13

Fixxer

Selam arkadaşlar,

Devreme bağlı olan iki adet 24 volt li-on pil var. Bir tanesini içinde yedek olarak bekletmek istiyorum. Diğeri kullanımda olacak ve devreden söküldüğü anda, yedekte beklettiğim pilin "şıp" diye devreye girmesini istiyorum. Konu li-on pil olunca biraz tedirgin olduğumdan fikir almak istedim.
...............................

Melih1802

Uygunsa aklıma ilk gelen;

Asri batarya söküldüğünde bataryanın Gate' ini kesimde tuttuğu Mosfet iletime girecek ve devre beslenecek.

Aklına yatarsa şemalandırırım.

sadogan

Melih1802

Değerler ve diğer veriler olmadığından sadece bir fikir vermesi temel mantık taslağı hazırladım. İncele mantık olarak uygunsa geliştirelim.

Sağdaki Fet N kanal Sol fet P kanaldır.

Hatalı çizim olduğu için tarafımdan silinmiştir.

Fixxer

@sadogan yük akımı; 2 Amper

@ Melih1802 evet, mantık olarak geliştirilip deneyebiliriz sanırım bunu. Benim de mantığıma yattı gibi.

mesaj birleştirme:: 02 Haziran 2014, 13:55:12

@ Melih1802,
Çalışma şeklini biraz daha açıklayabilir misiniz? Değişimdeki mosfet hızı yeterli olur mu? Yoksa kapasite kullanarak aradaki zaman farkını kapatmamız mı gerekir?!

Melih1802

Yük olarak temsili Ampül taktım. Çalışacağı yere göre bazı eklentiler gerekecektir. Mosfetleri yüke uygun seçersin.

Yapmamı istediğin birşey olursa elimden geldiğince destek olurum.

Dikkat: Mosfet seçiminde dahili diyot olmayacak. Harici bağla kaçak yapıyor bu hali ile.

Kolay Gelsin.

Fixxer

Nasıl eklentiler gerektirir peki ? Elimde uygun mosfetler var. P kanal için; Si7465DP, N kanal için; Si7850D kullanabilirim.

Melih1802

Üstad temeldeki mantığım şu;

Taşınabilir pil çıkartıldığında soketin kesimde tutuğu mosfet serbest kalarak yedek pilin beslemesine izin verecek.

Dediğim gibi sadece temel mantık devresi çizdim eksikleri ve hatalı var. Bunu düzenlemeye çalışayım bu arada arkadaşlarında fikirleri çıkacaktır harmanlar en iyiyi buluruz.

Voltran mantığı.

mesaj birleştirme:: 03 Haziran 2014, 04:22:39

Arkadaşlarda kontrol etsinler.

sfiber

kesim esnasında oluşabilecek voltaj düşümünü de bir kapasitör le gidermek lazım bence.

Fixxer

Evet, bir kaç kapasite atıp, bu mantığı deneyebilirim. Ayrıca düşündükçe aklıma takılan bir şey daha, kullanılan pil belirli bir seviyeye düştüğünde yedek pili yine devreye sokmam gerekiyor. Bunu da bir pic ile mi yapmak mantıklı, yoksa yine analog olarak mı?

erpay

Pilin değeri belirli bir değerin altına düşünce Lipo üzerindeki devre onu korumak için kapatacaktık bu durumda diğer pil normal olarak devreye girer bence. Ama o belirli değer pilin kapatıldığı değerin üzerinde seçilecekse analog daha mantıklı gibi.

picusta

Schotky diyot yetmez mi ?
Hangi pil daha yüksek voltaj ise (+/- 0.2 V) o devreye giriyor.
Basit bir OR kapisi mantigi.
Switch için tek mosfet yeter, ana pil çikartildiginda devreye girecek.

---|>|----|---------|<|-------M----
              |

Melih1802

Son hali:

Not: Değerler tahminidir. detaylandırmadım. Taslak.

pisayisi

Melih1802 şemalandırdığın devrelerin çalışabileceğini sanmıyorum, ilk bakışta soldaki nfet batarya geriliminin yüke aktarıldığı durumda Vgs nfeti iletimde tutacak seviyelerde kalabiliyormu bunu sormak istiyorum. Devreyi her yeni şemanda gereksiz yere kalabalıklaştırmışsın, iyi devre tasarlamak gerekli sayıda enaz komponent kullanmakla olur. Böyle bir devre tek pmos fet ve belki birkaç dirençle gerçekleştirilebilir bil bakalım nasıl. Tabi üçlü soketi işlevsel kullanma önerin böyle bir kullanıma imkan verebilcek gibi duruyor...
Murat

Melih1802

Evet üstad bende şimdi iş yerinde fark etmediğim hatalarımı fark ettim onları düzeltmeye uğraşıyordum.

Bir yandan iş yaparken bir yandan çizim yapmıştım ama kafayı toparlamadan hatalı yapmışım.
Çizimi aslında fikrimi desteklemek için yapmıştım ama  :'(.

Düzeltiyorum.   Arkadaşlar bir kontrol edermisiniz. Direnç değerlerini dikkate almayın. Q4 transistoru hızlı kesime gitsin diye ekledim.