LM317T ile Regüle Devresi

Başlatan एक होना, 14 Haziran 2014, 03:54:36

एक होना

LM317T kullanarak bir regüle devresi yapmayı düşünüyorum. kullanılacak devre en fazla 500 mA çeker.

giriş voltajı değişken.Giriş  24 volt yada 12 volt  çıkış 5 volt.

internet üzerinde araştırma yaptım ya sadece 12 volt giriş yada 24 volt girişe göre hazırlanmış.

benim istediğim 12 yada 24 volt verildiğinde sabit 5 volt vermesi.

pdf dosyasını inceledim verilen şemayı uyguladım 24 volt girdiğinde 22 volt a düşürüyor isis üzerinde similasyon yaptım sorun isis de mi ? yoksa yaptığım devrede mi ?

LM317T de değişken voltaj girişi ile yapıla bilinecek bir devre yok mu?

LM317T ile yapılmaz başka bir regüle entegresi ile yapılır derseniz Tavsiyelerinizi bekliyorum.

t2

Çıkışı 5V olacak şekilde hesapladıktan sonra giriş gerilimi  12 yada 24 volt olsa bile çıkış sabit 5 volt  olarak sabit kalacaktır.

Eğer öyle olmuyor ise koruma devreye girmiştir. Soğutucu yetersiz ise lm317 çıkış gerilimini düşürür, korumaya geçer.

başka bir konu da, çıkışta yük yoksa bu yüzden 5V alınamamış olabilir. DEneme  yapmak için 470 ohm Gibi yük bağlayınız.

एक होना

teşekkürler hocam. devreyi tekrar çizip test edeyim.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: BRL - 14 Haziran 2014, 03:54:36
LM317T kullanarak bir regüle devresi yapmayı düşünüyorum. kullanılacak devre en fazla 500 mA çeker.

giriş voltajı değişken.Giriş  24 volt yada 12 volt  çıkış 5 volt.

internet üzerinde araştırma yaptım ya sadece 12 volt giriş yada 24 volt girişe göre hazırlanmış.

benim istediğim 12 yada 24 volt verildiğinde sabit 5 volt vermesi.

pdf dosyasını inceledim verilen şemayı uyguladım 24 volt girdiğinde 22 volt a düşürüyor isis üzerinde similasyon yaptım sorun isis de mi ? yoksa yaptığım devrede mi ?

LM317T de değişken voltaj girişi ile yapıla bilinecek bir devre yok mu?

LM317T ile yapılmaz başka bir regüle entegresi ile yapılır derseniz Tavsiyelerinizi bekliyorum.

LM317 serisi entegreler referans gerilimi ile çalışırlar. Rref direnci (genellikle 240 ohm) sabit referans gerilimi (1.25V) düşümü için hesaplanmış olup, çıkış gerilimi Rvar (değişken 5Kohm) ile ayarlanmaktadır.
37V a kadar giriş gerilimleri ile çalışabilen bu entegre giriş gerilimi ne olursa olsun (V ref+V out'un altında olmamak kaydıyla) ayarlanmış çıkış geriliminde %1 gibi düşük dropout voltaj stabilitesi ile çalışmaktadırlar.
Bu cihetle;
LM317 ile yapılmış bir regülatör, giriş gerilimi ne olursa olsun çıkış gerilimi sabit olacaktır.
Giriş geriliminin 15V tan yüksek olması veya giriş ila çıkış geriliminin farkı 10V tan büyük olması durumunda POWER DISSIPATION değerinin artması, dolayısı ile sadece çıkıştan çekilebilecek akımın azalması sözkonusudur.
Eğer devredeki Rvar direncinin değeri uygun voltaj için ayarlanır veya uygun çıkış gerilimi için fiks direnç takılırsa LM 317 den daima sabit çıkış gerilimi alınacaktır.

एक होना

PDF dosyasındaki şemayı uygulamıştım. tavsiye edebileceğiniz bir devre şeması mevcut mu ?

giriş voltajı yükseldikçe ısınma problemi olur mu ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: BRL - 14 Haziran 2014, 14:16:52
PDF dosyasındaki şemayı uygulamıştım. tavsiye edebileceğiniz bir devre şeması mevcut mu ?

giriş voltajı yükseldikçe ısınma problemi olur mu ?
Data sheetlerde zaten recommended şemalar verilmiştir.

Giriş gerilimi yükseldikçe ısınma olacaktır. Bu ısınma, çıkıştan çekilen akım doğrultusunda soğutma katsayısı ile orantılıdır.

Andromeda

Fark gerilimi  10 V dan yüksek olduuğu zaman, ki burada 24-5=19 V oluyor, akımın azalması ne kadar olur,
datasheet de bunun hesabı var mı yada eğrisi?

ek;
sanırım yanlış anladım, giriş gerilimi yüksek ise yeterli soğutma yapmazsak az akım çekmek durumunda kalırız
ama soğutma yaparsak gerekli akımı çekebiliriz.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: elek - 14 Haziran 2014, 15:31:05
Fark gerilimi  10 V dan yüksek olduuğu zaman, ki burada 24-5=19 V oluyor, akımın azalması ne kadar olur,
datasheet de bunun hesabı var mı yada eğrisi?

ek;
sanırım yanlış anladım, giriş gerilimi yüksek ise yeterli soğutma yapmazsak az akım çekmek durumunda kalırız
ama soğutma yaparsak gerekli akımı çekebiliriz.
Bir entegrenin POWER DISSAPATION değerleri, genellikle spectlerde verilmiştir. LM317 serisi entegrelerde bu değer INTERNALLY LIMITED (içerden kısıtlanmıştır) şeklinde verilmiştir.
Bu değer toplamda harcanan gücü belirtmiş olup ısı ile harcanan ve çekilen güç birlikte hesaplanmalıdır.

Örnek bir değer sunuyorum.

Dikkat edilmesi gereken teknik özellikler şunlardır.
Giriş çıkış gerilim farkı.
Tj (junction sıcaklığı) Soğutucu sıcaklığı ile farklı olup, entegrenin içindeki JUNCTION sıcaklığı önemlidir. Bu ısı ne kadar fazla olursa LM317 nin ne kadar akım geçirebileceği teknik spectlerde verilmiştir.

DÜZELTME:
Verilen şemada kaydedilmiş değer Tj 25'C olarak verilmiştir. Bu değer yanlışlıkla 55'C olarak yazılmıştır.
Demekki Tj değerimiz 25'C ı geçmiyorsa 20V giriş çıkış gerilim farkı için 1.4A çekebileceğiz.
Isıl değer arttıkça haliyle çıkış akımı belli ölçüde düşecektir.

serdargokhan

arkadaslar bı odev hazırlıcam ınternette bı devre aradım ama bulamadım yardım edebılır ısınız?
12 volt ruzgar turbını ıle urettıgım gelırımı regule devresıyle 3 volt dc de sabıt tutup depolamak ıstıyorum. bu odevın regule devresını aradım ama bulamadım bana yardımcı olabılır mısınız ? ıstersenız e-mail ıme mesaj atabılırsınız.

r32mp

Alıntı yapılan: serdargokhan - 23 Ekim 2014, 21:02:02
arkadaslar bı odev hazırlıcam ınternette bı devre aradım ama bulamadım yardım edebılır ısınız?
12 volt ruzgar turbını ıle urettıgım gelırımı regule devresıyle 3 volt dc de sabıt tutup depolamak ıstıyorum. bu odevın regule devresını aradım ama bulamadım bana yardımcı olabılır mısınız ? ıstersenız e-mail ıme mesaj atabılırsınız.

Mr_YAMYAM'ın verdiği örnek şemada ki direnç değerlerini değiştirerek voltajı 3 v da tutarsın. bir opamp ile de voltajı kontrol eder akülerin yada pillerin dolduğunda şarjı kesersin. Basit şarj regülatörleri var.Onlar üzerinde basit değişikler yaparak hal edersin.
Biz bizimle bizdeydik, biz bizimle bize geldik, biz bizimle bizdeyken bizi bizden mi sorarlar?

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr