Figaro KE-25 Oksijen Sensörü Okuyamama

Başlatan yilmaz_kk, 23 Haziran 2014, 18:50:10

yilmaz_kk

Arkadaşlar iyi akşamlar;
Figaro KE-25 oksijen sensörü çıkışını almakta zorlanıyorum. Okumayı arduino ile yapacağım. Arduino 10 bit okuma yapıyor. Analog girişine herhangi bir değer girdiğimde okuma yapabiliyorum. 5/1024 volt, yaklaşık 5 mV çözünürlükle okuma yapıyor.
  KE-25 oksijen sensörü de osiloskop ile ölçtüğümde %21 olan normal O2 seviyesinde 12 mV seviyelerinde çıkış veriyor.(Gürültülü biçimde)

Fakat gel gelelim oksijen sensörünü arduino analog girişine bağladığımda sonuç alamıyorum. Sensör giriş için 1 Mohm gereklidir demiş, arduino analog girişleri 100 Mohm. Çok küçük de olsa bir değer okumayı bekliyordum. ama bir netice alamadım.

Precision amp.larım (MCP 607) daha elime ulaşmadığı için, LM319 ve LF 356N ile evirmeyen yükselteç ve diferansiyel yükselteç denemelerimde de sensör çıkışını bir türlü yükseltemedim. :(

Sensör çıkışını yükseltmek ve arduino da okuyabilmek için önerileri olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum. Figaronun uygulama notları bulamadım. Japonya' ya yazdım. Türkiye temsilcisine ilettiler arkadaşlar da çok yardımcı olamadı.
  Şimdiden teşekkür ederim.

Erol YILMAZ

Sayfa 4 teki 25 modeline göre,
http://www.figarosensor.com/products/O2.pdf

12mV vermesi normal görünüyor...

Bu gerilim MCP607 yi hakeder.

Japonlar bu işlerden anlamaz pek, Biz çözeriz ! :)

Kabil ATICI

arduino Atmel işlemci içeren modellerden ise, iç referans gerilim üretecini kullanarak 2.5V'a göre ölçüm yaptırabilirsin. 2.5/1024 volt olarak
ambar7

pisayisi

Figaronun sitesinde önerilen giriş empedansı yüksek simetrik besleme gerektiren enstrümentasyon kuvvetlendiricili 3 opamplı şema işini görür. Daha altta tek opamplı evirmeyen kuvvetlendirici de kullanılabilir ancak ortam oksijenindeki ufak değişimlerin algılanması hususunda hassasiyet azalacaktır. Normal koşullarda 11-14mv değer alındığına göre 100 kazançlı bir kuvvetlendirici işgörür. Ancak ölçüm için hedeflediğiniz aralığa göre kazanç değerini değiştirmeniz gerekebilir...

http://www.figarosensor.com/products/offset.pdf

Murat

yilmaz_kk

Arkadaşlar sensörle enst. yükselteç arasına (sensör çıkışı) filtre koymadan çalıştırsam performansı nasıl olur?

yilmaz_kk

Arkadaşlar iyi akşamlar;
Problemi INA101 (Enst. Yükselteç) kullanarak çözdüm. Fakat precision MCP607 opamp ile evirmeyen yükselteç çalışmalarım sonuç vermedi. .

Bilgilerinize,

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: yilmaz_kk - 23 Temmuz 2014, 16:00:15
  Arkadaşlar iyi akşamlar;
Problemi INA101 (Enst. Yükselteç) kullanarak çözdüm. Fakat precision MCP607 opamp ile evirmeyen yükselteç çalışmalarım sonuç vermedi. .

Bilgilerinize,
bi şema verebilirmisin
benzer bir durum bendede var

erdemontas

Alıntı yapılan: yilmaz_kk - 23 Temmuz 2014, 16:00:15
  Arkadaşlar iyi akşamlar;

Bilgilerinize,

ke-25'i nasıl bir devreyle kullandınız?