Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

UPS kart tamiri

Başlatan cem333, 24 Haziran 2014, 22:11:02

cem333

herkeze merhaba
Ups tamiri ile ilgili yardımınıza ihtiyacım var
eski ups mi  seneler önce bataryasını değiştirmek için parçalamış sonra geri toplayamayınca o şekilde depoya kaldırmıştım. Geçtiğimiz haftalarda onu buldum hala taş gibi duruyordu gittim batarya aldım değiştirdim çokta güzel çalıştı. 2 adet pc 2 adet 22'monıtor baglı çoklu prizi bagladım ups ye. Tek pc yi aküden sorunsuz besledi. Daha sonra ups yi şebekeye geri bağladım.  2. pc kapalıydı. 2.pc ve monitorunu de actıgımda cihaz hızlı hızlı biplemeye başladı. Sanki online ups! gücü şebekeden veriyosun zaten.!Ne diye ötüyosun ! Derken ufak kıvılcımlar eşliğinde gücü kesti.

kartı söktüm inceledim bataryanın 30a lik sigortası gitmiş birderesimde görünen transistorde bi delik var o delik daha önce varmıydı bilmiyorum diyot ölçerle 3 transistörün 3 ucunuda  denedim hepsi birbirine kısadevre (sökmeden denedim)

sorum ise irfz44 hepsi aynımıdır? Altında yazan sayının bi önemi var mı?  Satan yer çok ama hepsi özelliklerini farklı vermiş
birde cihazın ac sigortasını bulamadım nerede olabilir

cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Mr.Java

Bu cihaz 600VA olsa gerek.Yük fazla olduğundan mosfetler akımı karşılamaya çalışırken patlamışlar.Batarya sigortası atması sakat.Çünkü güç elemanlarının hepsinde sıkıntı olabilir.Bunlara bakman gerekecek öncelikle.Sonrasında Rds dirençleri tespit edilip kontrol edilmelidir.Mosfetlerin hepsi aynıdır.Ayrıca Rgs arasına zener kesin gitmiştir diyebiliriz.

Melih1802

Tecrübe ile sabit;

- Mosfetleri kesinlikle sökerek ölç,
- Mosfetlerin Gate yolu üzerindeki dirençleri kontrol et.

Bunları dikkatlice yaparsan büyük ihtimallede sıkıntı çıkmayacaktır.

cem333

cevaplarınız için çok teşekkür ederim. dirençler fiziksel olarak sağlam görünüyor. hepsini söküp olçmeden önce mofsetleri  ve sigortayı değiştirip denemeyi düşünüyorum birede "Rgs arasına zener" biraz daha açarsanız baya aradım ama bulamadım bu terimleri

Melih1802

Gate ucuna paralel
Alıntı yapılan: cem333 - 24 Haziran 2014, 23:34:12
cevaplarınız için çok teşekkür ederim. dirençler fiziksel olarak sağlam görünüyor. hepsini söküp olçmeden önce mofsetleri  ve sigortayı değiştirip denemeyi düşünüyorum birede "Rgs arasına zener" biraz daha açarsanız baya aradım ama bulamadım bu terimleri

Gate ucuna paralel diod.

F493

Selam,

Kartı UPS üzerinde denemeden şu şekilde yapmanızı öneririm.

Girişe akü değil de kendiniz küçük bir kaynakla verin. Küçük bir dogrultucu devresi yapabilirsininiz ya da güç kaynagınızdan. Bu şekilde osilaskop ile mosfet gatelerindeki pwm lere bakabilirsiniz. Patlama çatlama riski azalır.

Esen kalın.