FPGA ve ARM!

Başlatan ArifAhmet, 02 Temmuz 2014, 22:57:15

ArifAhmet

Merhaba,
Bir sorum olacak, ARM tasarım dosyaları açık kaynakmı? yani istediğimiz bir çekirdeği FPGA kitine yükleyebilirmiyiz?
İyi çalışmalar.
Yaşasın Open Source!

Müh. müh.

-Arm bir çekirdek, bunu fpga e aktarsan ne olacak ki?

-Açıklık - Kapalılık konusuna ise, birçok yarı iletken firmasına çekirdeğini sattığına göre, heralde tasarımı paylaşmıyordur öyle değil mi?
Destiny of white is dirtied. Destiny of black is found guilty...

ArifAhmet

Alıntı yapılan: Müh. müh. - 02 Temmuz 2014, 23:13:01
-Arm bir çekirdek, bunu fpga e aktarsan ne olacak ki?

-Açıklık - Kapalılık konusuna ise, birçok yarı iletken firmasına çekirdeğini sattığına göre, heralde tasarımı paylaşmıyordur öyle değil mi?

FPGA'e aktarıp üzerine uğraşabilirim. Ayrıca bi keresinde bunu kendi sitesinde bulabileceğimi duymuştum, ondan merak ettim.
Yaşasın Open Source!

volkii

MIPS açıktı, ARM niye açık olmasın?

camby

yani adamlar bundan para kazanıyor. Açık olsa sen gidip ARM'dan satın almazsın böyle bir şey.

trinity

ARM lisans ücretinden para kazanan bir firma, açık veya kapalı olması gelirinden birşey kaybettirmez. sonuçta bu teknoloji sahip hiçbir yarı iletken üreticisi lisans ücreti için kaçak üretim yapma riskine girmez.

MC_Skywalker

Üniversitenizi ikna edin ARM üniversite programı ile Cortex-M1 lisansını üniversiteniz edinsin siz kullanın. 

Evaluation Programs a katılıp  Arrow Electronics üzerinden indirin. http://arm.com/products/processors/cortex-m/cortex-m1.php

volkii

Alıntı yapılan: gerbay - 03 Temmuz 2014, 00:59:28
niye açık olsun? söyleyin ikna edebilirseniz belki açmayı düşünebiliriz..

- ARM

hocam çünkü ünv.tede fpga dersinde mips'i gerçeklemiştik. eğer arm kapalı ise pek doğru gelmiyor bana ki, sanırım kapalı çünkü bulamadım :)

speak48

arm lisan ücretini ödeyen herkese açık kaynak olarak çekirdekleri vermektedir.
arm çekirdekleri asic için tasarlanmışlardır.fpga'ya uygun değildir,fpgada enfazla 20-30mhz arası çalışabilir.
arm cortex m1 fpga lar için tasarlansada 60mhz de çalışmaktadır.
100mhz de çalışan nios2,microblaze,openrisc varken arm çalıştırmak ancak hobi olur.

muhendisbey

Alıntı yapılan: speak48 - 09 Temmuz 2014, 11:31:28
arm çekirdekleri asic için tasarlanmışlardır.fpga'ya uygun değildir,fpgada enfazla 20-30mhz arası çalışabilir.
Böyle birşey yok. İşlemcinin yavaş çalışması FPGA'den yapılamayacağını göstermez. Herşey ihtiyaca göre. Kaldı ki multithread çalışacaksanız, istediğiniz kadar çekirdek yerleştirecekseniz dediğiniz hızlardan çok daha yükseğine ulaşabilirsiniz.
Böyle bir tasarıma yeni bir mimari tasarlamıyorsanız gerek yok. PSOC adı verilen çiplerde hem cortex serisi işlemci hem de FPGA bulunabiliyor.
FPGA paralel işlem yapmak için tasarlanmış cihazlardır. Böyle bir sisteme satır satır kod işleyen sistemi gömüp onu kullanmak gereksiz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

MC_Skywalker

işlemci ile hala uğraşmak isteyen varsa OpenSPARC T1  incelemelerini tavsiye ederim.

UltraSPARC T1 processor, a multi-core, 64-bit multiprocessor.  ---> http://www.oracle.com/technetwork/systems/opensparc/opensparc-t1-page-1444609.html#Download_Instructions

ArifAhmet

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 25 Temmuz 2014, 23:11:39
işlemci ile hala uğraşmak isteyen varsa OpenSPARC T1  incelemelerini tavsiye ederim.

UltraSPARC T1 processor, a multi-core, 64-bit multiprocessor.  ---> http://www.oracle.com/technetwork/systems/opensparc/opensparc-t1-page-1444609.html#Download_Instructions
Bayağı güzel bir kaynak olarak görünüyor. Teşekkür ederiz. Ama bu CycloneIII için fazla oluyor galiba.
Yaşasın Open Source!

MC_Skywalker

150K LUT olan Xilinx Spartan FPGA da çalışıyor. Yanlış hatırlamıyorsam Verilog ile Tanımlanmış (yazılmış). diğer FPGA larda kolayca aktarılır.  Test bemch vb. dahil toplamda ~500Mb lik iki dosya.

speak48

o büyüklükteki bir işlemciyi tek başına analiz edebilecek insanı tanımak isterdim.

ArifAhmet

CycloneIII'te 15bin var.
Yaşasın Open Source!