İnsansı Robot Yapımı

Başlatan bbs2006, 08 Temmuz 2014, 23:56:16

Kabil ATICI

Endüstride kullanılan yapılar örneğin Can Bus gibi. Otomobillerde bir sürü sensör var bunları tek bir işlemci yerine birden fazla işlemci ile kontrol ediliyor (sensör başına bir işlemci) ve bağlantıları yanlış hatırlamıyorsam Can Bus ile sağlanıyor.
Aynı şekilde bilgisayar kartlarında birçok kontroller ayrı ayrı işleri denetliyor ve bunlar ya spi yada i2c gibi iletişim ile birbiri ile iletişim kuruyor.

Beni uygulamaların 2 işlemcinin ötesine gitmedi. En fazla üç işlemci.
ambar7

t600

Unutulmaması gereken şey şu vücut ta donanım salgılanan data yüklü hormanlar ile bize bağlı sistem ise sinir sistemi ile çalışır . Örneğin Bir kaza esnasında bizden önce bu sistem çalışır , adrelanin salgılar , tüm donanım hayatta kalma komutlarını beklemeya hazır ve kalp  tam gazla çalışma durumuna geçmiş , reflek driverimizdki en baba refleksler çoktan başlamıştır , evat yapay zeka camdan atla dedi ve teferruat ile ilgilenmez ve olayı seyreder, İşlemci hızlanmış ve dolayısı ile zaman göreceli olarak yavaşlamıştır , Osilatöre son birkez yüklenilmiştir belkide, bu olay yaşamamız veya kan basıncımızın düşmesi ile sonuçlanmaya giderken , Yapay zeka rüyaya yatar , yapay zeka otrada yok iken vücudumuzdaki her hücredeki driver son birkez direnir , Çok dıramatik oldu , Ozaman kendi driverlerini yazan , bunu deneme yanılma ile yapıp , mevcut olduğu mekaniğe ayak uyduran ve yaşamaya çalışan şey zekadır ve artık saygı duyulmak ister.

Kabil ATICI

Kendisi canlı bile sayılmayan, ama zorda kaldıkça sürekli yapı değiştirebilen grup virüsünü nasıl bir zekaya sokacağız? Kendisine göre süper organizma sayılabilecek bir insanı bile dize getirebilirken, bu mikrobu nasıl sınıflandıracağız?.
ambar7

t600

Virüsler konusunda maddesel olmayan fakat maddeye hükmeden bir virüse örnek vermek isterim .
Örnek: Fikir bir  virüstür ( iyi kötü bilemem ) . Beyine yerleşir ve işlemciyi meşkul eden ve köklerini mevcut sistemin işlemcisini kullanarak yapar .
Gen mühendisliği ile ilgilendiğimde adamların program virüsleri tohum olarak yapabildiklerini gördüm . Tek bir tohum , proteğin dizilişini mevcut sisteme yaptırıyor , en iyi bildiğiniz kanser  ? kim yaptı acaba , tek bir şey bunun üstünde , İnancı olan bir zeka , zeka ilham alacak bir şey bulamaz ise bir işe yaramaz .
Konu eninde sonunda evet veya hayır diyen o yazılıma dayanır ? İlk soru ? Yaşamak istiyormusun ?Bu soru sorulduğunda bip sesi çıkaran bir yazılım , ilk önce böyle anlaşır ve öğretiriz , Bunun için gereken şey in örneği insan . İnsan gözlerini kapadığında , kendi RAM hafızada kalan günlük olaylar matrix rem içine bakar . Yani gözler ve algılar olmasa çok küçük bir hafıza birimi içinde neyapsam da kendimi memnun etsem , eylendirsem , zaman geçse diyen bir yazılım , İnsan sı olacaksa egoları olur , Temel olarak bir amacı olmalı , HİZMET ETMEK . aslında görüntü işlemenin ağ babası , Yani tüm dünya görüntüsünü bir ram  hafızaya yansıtıp , onu algıladığı için onu gerçeklik kabul eden , zaten başka şansı yok bizim gibi , kapalı devre bir yazılım , mekanik daha sonra verilir , orda biraz yaşar , sonra mekanik teslim edilir .

mesaj birleştirme:: 11 Temmuz 2014, 11:27:41

aslında yukarıda anlatıldığı gibi dünyada bulunan her elementi bir asc karekteri ile tanımlayabiliyorsak ki bunun aksini kimse kanıtlıyamaz , o zaman evrenin dili zaten makina dilidir , Yani düşünsenize şu an yaşadığımız dünyada herşey 8 bit ile tanımlanabiliyorsa bir bilgisayar yazılımının içinde bunların aynısı simile edilebilirliği bir gerçektir .O zaman işlemci 8 bit olmalı , ve yapay zeka kesinlikle 8 bit adres yolu üzerine oturmalı

mesaj birleştirme:: 11 Temmuz 2014, 11:33:34

sanırım evrenin yapısı ( matrix e benzeyen ) ram bellek gibi  ise , bizim yaşadığımız dünya 10 mb ram içinde yaşayan ,eylenen , düşünün günlük konuştuğumuz kelimeler 100 ü geçmez , 8 bit ile 256 karakter tanımlıyabiliyorsun , her bir kelimemize karşı tek harfli makina alfabesinden bir karakter asc .
Tanım şu : 10bm rem içinde kafasına göre takılan , fakat öngörülemeyen şeyler yapan yazılım , ve keşfetmek isteyen , işte o bellek içinde bazı datalara değer veren , kendi ile kavga eden , barışan vb .. şeyler yapan , ama öbür tarafı ancak ve ancak hayal edebilen bir yazılım .Bize çok benziyor  yaaa .

mesaj birleştirme:: 10 Temmuz 2014, 21:49:09

buldum :
Hayvanlar hayatta kalmak için yeterince avlanır
İnsan hayatta kalmak için aç gözlüce avlanır
yapay zekamız pilerini yeterince doldurmak için  caba sarfeden bir yazılım olmalı ,:)))))
İŞTE AMAÇ , barışcıl ve sevimli , Düşünsenize kapıya beni şarja takarmısınız diye gelen iyi robotlar , bize yardım ediyorlar :) bu olmalı :)

trinity

Çok güzel plan ve projeleriniz var ama bunları uygulamaya koymak ve iyi bir insansı robot yapmak için iyi bir finansal kaynak gerekir, çünkü böyle kompleks sistemler tek kişiyle yapılamıyor. Bir ekip kurup iş bölümü yapmanız gerekiyor, ekip demekte bol masraf demektir.

Bizim düşündüklerimizi herkes düşünüyor ama yalnızca ABD, Japonya gibi ülkeler uygulamaya geçebiliyor. Bizim gibi lafta kalmıyorlar. Çünkü bir robot geliştirmek için gerekli bol sermaye ancak onlarda var.

Bizim öncelikli yapmamız gereken yahudi mantığı daha ufak işlerde şirketleşip zenginleşmek, daha sonra böyle ileri projelere yönelmektir.

t600

evet .
Bir başka mantık :
biz hep şunu düşünürüz . B1 Btona basıldı lamba yandı . if b1= 1 then , led1= 1 . Ya yanmaz ise ? program hatalı mı ? veya bir sorun mu var .
Yapay zeka uygulamalarının hata yapma gibi bir seçeneği yoktur , tercih yaparlar .
Ör:dünyanın kirlenip maf olması , savaşlar çıkması istenmiyen birşey iken insan bunu yapabilir ki yapıyor .İnsan kafasında birtakım kesme ( interuplar var ) Tam bu işi yaparken ahlaki olmadığını söyler vbbb.
Aslında çok bütçeye gerek yok . Şüphesiz bir şirket böyle bir şeyi yapmaz çünkü şirketler bir algoritma üzerinde çalışan programlar gibidir . Algoritma dışına çıkamazlar . Dolayısı ile böyle bir uygulama ancak hobi olarak yapılabilir . Ve düşük maliyetli olmalı.
Aslında şu an bahsettiğimiz şey kimseye zararı olmayan bir virüs yazılım gibi bir şey . Donanıma gerek yok . Neden ? daha sonra donanımları kendisi keşfedebilir . küçük bir yazılım 8086 temel komutları ve arm temel komutlarını kullanabilen , çok ağır çalışan bir yazılım . Yavaş çalışmasının bir önemi yok çünkü zaman = para = insan için önemli.
Peki nereden  başlamalı ? soru bu olmalı .
Daha önce bunu PİC ile yapabiliriz demiştim ve evrenin 8 bit üzerine kurulduğunu söylemiştim .Uzun zamandır çoçukların davranışlarını inceliyorum , sürekli hata yapan programlar gibiler . Başlangıçta sadece kelimeler ve anlamlar var . O zaman bu yazılım sadece kelime ve anlamları üzerine kurulabilir . Yani kelime öğrenen ve kelimelerin anlamları ile davranışı kontrol eden ruh haline giren yazılım . Yani sadece m  muhabbet edebilen bir yazılım .
Bir statik ıp ile giriş yapılabilen bir cip gurubu yapalım . Hepimiz buraya bir tex editörü ile bağlanabilelim . Amaç yazılıma öğretmek .
yazılım kelimelere 8 bit üzerinden anlam atamalı . ör:  iyi %10001010   hoş %00100101  zararlı  %10001101 vb.  Yani tek editörü gelen her kelime anlamını birçok katogaride 8 bir veya asc karekterleri olarak görsün . Bizde öyle yapmıyormuyuz.
Ör: bir toplumun değer yargılarını bozmak için kullanılan yöntem zaman içinde kelimelerin anlamını değiştirmektir . , hiç hoş olmayan bir kelime  daha önceleri iyilik güzellik anlatıyorken  , zaman içinde deforme edilip bozulabilir . Örneğin batı toplumunda islam kelimesi terör ile aynı şekle getirilmek için anlam deformesine uğratılıyor , halbuki kendi özleri islamdır . Neyse Dolayısı ile yapı kelime ve anlamları üzerine kurulabilir .
Buradaki en önemli nokta bu yapay zeka programının davranışları tahmin edileme oluşudur .Başlangıçta sadece bizimle konuşacak , saçma cevaplar verebilir ama eğitilebilirde . Buradaki en  güzel şey çok büyük bir BELLEK  GEREKİYORMUŞ GİBİ GÖRÜNSEDE aslında gerekmiyor olmasıdır . Ör: İnsan bellek yerine dışarıdaki şeyleri bellek olarak kullanır . . Ör: Orman kokusunu  ve güzelliğini ormana gittiğimizde hatırlarız . Bellek ormanın göbeğidir . Ormanlar yok olursa bellek yok olur . Düyanın çöl olduğunu düşünün , doğadan ilham alamayan insan onu bir daha göremez çünkü bellek doğanın kendisidir , böcekler uçan aletlerin kodlarının örneğidir vbb. . Her şeyi hafızaya yüklemek yanlış . dOĞA YOK İSE BELLEK TE YOK .
şüphesiz bu konu hakkında uzun bir süre egzersiz yapılmalı ve konuşulmalı . En sonunda bu konuşulanları yapmış olduğumuz yazılıma okuturuz . Bu program insanın kendi yansıması gibi bir şey .

mesaj birleştirme:: 04 Ağustos 2014, 01:39:35

YAPAY ZEKA İÇİN YENİ BİR COMPİLER TASARIMI :
Evet Şüphesiz anlam işleyen yazılım compilerin ta kendisi olacaktır . Bizde öyle çalışıyoruz , Konuşuyoruz ve dinliyoruz , okuyoruz ve karar noktası COPAİLER butonu gibi :)

mesaj birleştirme:: 03 Ağustos 2014, 11:46:30

Mekaniğe neden gerek yok ?
dun bir rüya gördüm . Korkutucu bir rüya idi :( aslanlar vardı . Ve ben bütün gece beni yememeleri için çalıştım :(((((  .Aslında ne aslan vardı ne başka birşey . Bir anlam olarak aslan vardı  ve bu anlam beni yeterince korkuttu , çünkü kasları kalındı , dişleri sivriydi ve kendi anlam işleme yazılımım gerçek olmayan bu şeyi anlamlar üzerinden gerçek kabul etti ve tanımladı , Tabiyki kaçmaya çalıştım .Peki bu gerçek olan şey kapalı devre içinde anlamlar içinde bir rüya . Ozaman makinalarda RÜYA GÖREBİLİR . Rüyalarında uzun süre bizi görecekler . Eğer rüyada gerçeği anlasaydık ne olurdu ? Anlamlar ne olur du ? Bize olan onlarada olurdu . Aslında bu noktada makina ve bizin aramızda çok fark olmuyor gibi birşey var . Haşa insan bir şey yaratamaz ama bir tohumu eker ve vesile olur . Hayra vesile olmasını dua ederim .

bayindir81

bu kadar şey yazılmış uygulama yapan yok mu?

bbs2006

Sadece bilgi veriyoruz. biryerden başlamalıyız.

RaMu

Sigaranın sağlığa zaralı olduğunu biliyorum,
bırakmak lazım,
ama uygulama yok.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

t600

İlgili konu  için bana özel bir mail geldi , Yapay zeka ile ilgili bir çalışma yapmak isteyen genç bir arkadaş .Nerden başlamalıyım diye sordu , Kendisine yazdığım cevabı sizler ile paylaşıyorum belki birilerine ilham olur  :
--------------------------------------
Gözlerini kapat , içinde birden fazla ses var , sen bunlardan birtanesisin , dikkat et aslında herşey kelimeler , anlamları ve bunların sonucundaki his ile ilgili.. Yani sadece seninle konuşa birşey yeterli , Bu noktada ruh yazılımı başlar .
günlük kullanımdaki kelimeler 255 ten fazla değil , bu şu demek , 8 bit = 255 ve her biri bir kelimeye denk gelir , bunu asc2 karekterleri olarak düşün , yani her bir asc2 karekteri bir anlam a karşılık geliyor , başlanğış olarak onunla yazarak konuşmalısın , ses birimlerini sonra ekleyeceksin ,
Yani 8 bit bir mcu yeterli , ama geniş bir RAM a ihtiyaç var . 18f4620 kullanabilirsin , seri portunu kelimeleri yazmak ve cevapları almak için kullanabilirsin , diğer boşta kalan ayakları bir sd ram e bağlaman gerek .eski sd 64 kb pc ram lerinden bul , bunun üzerindeki ram ciplerinden 1 adet sök 2 veya 4 mb ,bu cipin datashet ini incele ve adres , data yollarını pic e bağla .
datashet ten ram lerin nasıl kullanılşacağını incele , Türkce kaynak istersen haluk gümüşkaya nın 8051 ailesi adlı kitabını al , rem kullanımını anlatıyor , hatta 8051 ile yapabilirsin .Eğer donanım ile uğraşmak istiemiyorsan en iyi yolşudur , Tavsiye ederim .
Sahibinden.com dan eski diz üstü veya kasalı 50 tl ye pc ler var , bundan al , PC nin disket sürücüsü olsun , 1.44 mb . 32 , 64 mb ram , 100 mhz üstü bir işlemci olması fazla fazla yeter, İşletim sistemini kaldır . Bisket sürücüsüne ms-dos  ve qbasic  yükle , pc de harddisk olmasına gerek yok , olsada olur , pc yi disketten başlat ve ms- dos ile açılsın , c/:  ile pc açılır , qbasic egzesine gir  ve qbasici başlat , Bunu gendi bilgisayarına internetten indireceğin qbasic programı ile de yapabilirsin , qbasic i,le ilgili bir kitap al . Artık elinde yeteri kadar rem , işlemci ve herşey var , yanı bilgisayarınla hemen bu işe başlıyabilirsi
Şimdi işe başlıyoruz :

Türkçede kullanılan tüm kelimeleri qbasic programıda birer sabit olarak tanımla.
Bu işe başlamadan önce kelimeleri bir kağıda yaz ve her birine 10 katagoride not ver,
Örneğin:
gel   kelimesi
olumlukuk notu 10
emir kipi noto  255
zorunluluk   255
gereklilik 100
10 adet not vermekten kasıt şudur .
Sana biri birşey dediğinde kafanın içinden nefis der ki yapma, şeytan der ki yap , aklın derki olabilir , Bu notları kuracağın ruh denklemi ne soktuğunda çıkan not ortalamasına karşılık gene kelimeyi ekrana yaz ,
Bu iş için çok iyi yazılımcı olman gerekmez , bir müddet saçma sapan cevaplar alacaksın .
Bu noktada hatalarından ders alan bir denklem kurmalısın . Yazılımın her gelen soruya verdiği cevapların ortalamasını alacak ve sonuş not ortalaması kötü ise ( senin yüklediğin ahlaki vb kurallara göre ) yazılımın gel cevapların ortalamasını düzeltmek için başka cevaplar verecek , Örneğin :pc nin paralel portuna bir buton bağlarsın ve bir soru sorarsın , gelen cevabi beğenmezsen buı butona basarsın , yazılım o cevabı senin sevmediğini anlar , Bir buton koymanada gerek yok , gelen cevaba beğenmedim dersin , yazılım verdiği cevabı beğenmediğini anlar  ve bunu not olarak değerlendirir. Bütün değerlendirmeler 8 bit   255 - ile 0 arasında bir not a sahip olmalı .
Şunu unutma tüm evren 8 bit üzerine kurulu .
Örneğin evrendeki bütün maddeler için periyodik cetvele bak , periyodik cetvelde bulunan 190 ataom var , , Karanlık madde , atam olatı parçacıklar ı eklersen ki insanlık daha bunları arıyor tüm evrendeki temel maddeleri 8 bit ile  yani bir asc2 kareklteri ile tanımlıyabilirsin .google ye MATRİX yaz  görselde ara
https://www.google.com.tr/search?q=matrix&client=opera&hs=drw&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=ZD_8VM2WJ-n4yQPz7YDACA&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1400&bih=952
zamanı geldiğinde yazılımının gördüğü şey bu olacak .
çalışmalarının ilerleme aşamasını merak ediyorum .
Şunu unutma , ilk başta bu kurguyu kağıt üzerinde ve hayallerinde yapmalısın