HDD'de silinmis verilere ulasmayi engellemek

Başlatan z, 13 Temmuz 2014, 18:22:01

ahmets

Google'a sordum.
Diski güvenli silmek için ATA ANSI standartı içinde özel bir komut varmış.
"Federally-approved (NIST 800-88) Secure Erase command"

http://cmrr.ucsd.edu/people/Hughes/secure-erase.html
Bu adreste bilgi ve HDDerase diye bir program var. Program diske silme komutunu gönderiyor, disk kendini siliyor.

Normal üzerine yazma yöntemlerinin eksik yönü bad sector bölümleri atlanıyormuş.

mehmet

Verilerin önemine göre değişir. Ancak
çekiç kesin yöntemdir. Zira direk hdd
kafasına erişebilirseniz. Format İmalat
zamanından itibaren neredeyse her şeyi
kurtarabilmek mümkün...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

z

Alıntı YapCuma gunu ogle saatlerinde programi baslattigimda HDD'de 20GB bos yer vardi. Cumartesi gunu kontrol ettigimde 8GB yer kalmis.
Pazartesi gittigimde HDD full dolmus olacak. Muhtemelen hata mesaji ile karsilasacagim.

Bugün Pazartesi ve makine hala işlem yapıyor. 1.5GB boş yer var.

Demekki bilgisayardaki dosya sayısı artınca makinenin performansı düşüyor.

Şu anda makine yerlerde sürünüyor. My computerde diskleri ekrana getirmesi, bir klasörün içine girmek inanılmaz derecede yavaş.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

dosya sistemi fat32 olabilir mi? belki de fat16 ?

Benzer durumu tek klasörde 10 bin adet dosya oluşturulduğunda görmüştüm. Dosya sayısı da önemli oluyor.

kralsam

Alıntı yapılan: z - 14 Temmuz 2014, 12:07:31
Bugün Pazartesi ve makine hala işlem yapıyor. 1.5GB boş yer var.

Demekki bilgisayardaki dosya sayısı artınca makinenin performansı düşüyor.

Şu anda makine yerlerde sürünüyor. My computerde diskleri ekrana getirmesi, bir klasörün içine girmek inanılmaz derecede yavaş.
Hocam merak ettim PC işlemcisi nedir ve HDD kaç RPM? Aynı yapıda bir uygulamayı üniversitede ilk programlama dersi gördüğümde yapmıştım. Oldukça hızlı dolmuştu.

mesaj birleştirme:: 14 Temmuz 2014, 12:29:43

Ama klasör açıksa yavaş çalışıyordu.

z

Intel Core2 işlemci 2 GB ram HDD si SATA dediklerinden devir sayısını bilmiyorum.

Bir klasörde yüzbinlerce dosya oluştu. Programın bir kaç kopyasını farklı klasörlerde çalıştırıyorum.

Makinenin daha çok detayını söylemek isterdim ama şu an itibariyle sistem tıkandı. Restart etmeye korkuyorum.

Edit:

Makineyi restart ettim ve açıldı. Ama inanılmaz geç açıldı. Bu durumda yavaş çalışan makinelerde işe yaramaz dosyaları sildirmek gerçekten işe yarayacak.

Benim hatam 4KB gibi küçük dosyalar oluşturmam. Yüksek boyutta dosya oluştursaydım şimdiye çokdan biterdi.

Yüzbinlerce hatta milyonlarca dosyadan oluşan klasöre girmeye kalktığımda makine giremiyor. Takılıp kalıyor.

İki klasör açmıştım. 16 GB yaklaşık 24 saatte üretildi.
Her biri 8 GB dosya içerse her bir klasörde 2 milyon tane dosya var demektir.

kralsam

Hocam bilgiler yeterli ben 1.7Ghz P4 de denemiştim.Dediğinden hızlıydı. Aynı anda 1 adet çalıştırmıştım. klasöre girmediğim sürece çalışmıştı.  Sonra kendi exe'sini kopyalatmayı denedim. Biraz çalıştı sonra antivirüs programım worm uyarısı verdi ve exeyi sildi. :D

Neyse kolay gelsin. Ama diğer arkadaşların da dediği gibi, 1 den çok kez benzer işlem uygulanmalı. Ben bir ara askeri amaçlılarda 10 defa yapılıyor ardından diskler kırılıp yakılıyor diye duymutum. :)

muhittin_kaplan

FORMAT C: /U
/U parameter performs an UNCONDITIONAL format, which DESTROYS every byte of
data on a disk by overwriting it with with blank spaces

t2

Bir klasörde 100 bin adet dosya oluşturalım.  Boyut önemli değil. adeti 100 bin olsun. Windows acayip ağırlaşır.
Klasörü tıkladığımızda içeriğin listelenmesi çok uzun sürer.

fat32 ve ntfs sistemlerinde klasördeki 100 bin adet dosyanın listelenmesi kaç saniye sürüyor?

Makinenin eski veya son model olması diskin %kaçının boş olduğu? etkili midir? hangi makinede kaç saniye sürer?

Aslında fat32 yi denemeye gerek yok. kesin daha uzundur.

z

Nihayet HDD doldu ve windows hata verdi.

İyi de bu klasörleri silmek de ölüm. Bence bir iki gün sürecek sanki.

t2

klasörün dışına çıkalım. Dos ile silelim

del klasor1

bu sayede klasörün içi boşalacaktır.

C:\klasor1\*, Emin misiniz (E/H)? e

fatih6167

@z hocam bilgisayarı "Komut İstemi ile Güvenli Mod"da açın. Karşınıza sadece bir dos penceresi çıkacak. Buradan gerekli komutları girerek (@t2 hocam vermiş, isterseniz del /? yaparak diğer seçenekleri görürsünüz) dosyaların bulunduğu klasörü silebilirsiniz. Daha hızlı ve donma-takılma olmadan çözersiniz...

z

Zaten baktım windowsdan iş acaip uzuyor cmd ile çıkıp komut bazında del komutu ile silmeye başladım ama çok yavaş.

Her biri yaklaşık 8 GB olduğunu söylediğim klasörde dir komutu bile beklenmiyor ekran akıyor da akıyor en sonunda ctrl c ile kesiyorum.

@Fatih6167, bir de senin dediğin şekilde açıp deneyeyim.

muhittin_kaplan

z

sistemi uçurmak istemiyorum ki. Programlar vs dursun.

Yalnız dosya silmek dosya oluşturmaktan ssanki daha çok zaman alıyor gibi. Mantığa ters ama ....

Sabahtan beri 1GB ancak silinmiş. 250 bin tane dosya.