HDD'de silinmis verilere ulasmayi engellemek

Başlatan z, 13 Temmuz 2014, 18:22:01

fatih6167

Alıntı yapılan: z - 14 Temmuz 2014, 20:00:57
sistemi uçurmak istemiyorum ki. Programlar vs dursun.

Yalnız dosya silmek dosya oluşturmaktan ssanki daha çok zaman alıyor gibi. Mantığa ters ama ....

Sabahtan beri 1GB ancak silinmiş. 250 bin tane dosya.
Hocam bu aşırı yavaş. Dediğim gibi komut satırı ile güvenli mod açıp şu iki komuttan birini uygun parametre ile girerseniz en azından yazma hızına ulaşmanız gerekir.
https://www.microsoft.com/resources/documentation/windows/xp/all/proddocs/en-us/del.mspx?mfr=true
https://www.microsoft.com/resources/documentation/windows/xp/all/proddocs/en-us/rmdir.mspx?mfr=true

z

Guvenli modda ve Command prompta hala cok yavas.

Makineyi calisir durumda biraktim. Dosya silmekle mesgul.

Yavaslik dosyalari alfabedik sirayla siliyor olmasindan kaynaklaniyor. Halbuki yaratilis sirasina gore silse hiz bayagi artar.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OG

Bu iş direk sektorlere komut vererek yapılamazmı.
Baştan sona kaç sektor varsa uzerinden gecmek daha hızlı olur sanıyorum.
Sektorlere direk ulaşılabiliniyormu bilmeden yazdım bunları.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

HDD deki isletim sistemi ve kurulu diger programlar silinmemeli. Yoksa low level format simdiye kadar cokdan bitmis olurdu.

Gerci dusunuyorum da cuma gununden bu yana hddyi formatlar windowsu ve programlari kurar hatta bir de pantalon bile dikerdim.

Benim en buyuk hatam 4K gibi kucuk dosyalar uretmem oldu.

mehmet

Komple imaj (iso) alıp bir iso editörü ile editlennebilir. İlgili dosyalar
iso editörü ile silinir. HDD ye low level format atıldıktan sonra
kalan imaj dosyası geri yazılabilirdi.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

fatih6167

@z hocam, baktınız mı bilmiyorum ama dle komutuyla ilgili bir link vermiştim. Orada yazan bir parametre var /q şeklinde. q-> Quiet yani sessiz mod anlamında. Dosyaların yavaş silinmesi alfabetik vs. den değil  de her dosya isminin konsolda gösterilmesinden sanırım. /q parametresi ile dosya isimlerini göstermeden silmeyi bir dener misiniz? Hızın epey bir artması lazım..

ErsinErce

CClenaer içinde boştaki alanı güvenli sil diye bir seçenek var
sadece kullanılmayan alandaki verileri sıfırlıyor (x pass)

ilk cevap olarak verilmiş

muhendisbey

Alıntı yapılan: z - 15 Temmuz 2014, 03:15:53
HDD deki isletim sistemi ve kurulu diger programlar silinmemeli. Yoksa low level format simdiye kadar cokdan bitmis olurdu.

Gerci dusunuyorum da cuma gununden bu yana hddyi formatlar windowsu ve programlari kurar hatta bir de pantalon bile dikerdim.

Benim en buyuk hatam 4K gibi kucuk dosyalar uretmem oldu.

http://pcsupport.about.com/od/toolsofthetrade/tp/free-data-destruction-software.htm
44 adet program ismi verilmiş. Bunlardan active kill diski kullandım. Ancak diski tamamen siliyor.

Lavasoft File Shredder ise sadece sileceğiniz dosyaları tamamen diskten kaldırıyor.
Bir de wipe yazılımları var. HDD üzerindeki boş sektörlere yazıp silerek verilerin okunmasını bir nebze engelliyor. Ancak verilerin tamamen silinmesi için diskin yok edilmesi gerekli. Yoksa veri kurtarma merkezlerinde kısmen de olsa kurtarılabilir. En etkili metot Gutmann metodu. Diskteki her bir sektöre 32 kere sil-yaz yapılıyor.

http://www.snapfiles.com/freeware/security/fwerase.html
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Şu ana kadar 13GB veri silinmiş.

Bir daha mı HDD'de milyonlarca dosya oluşturmak mı tövbeler olsun.

एक होना

Alıntı yapılan: z - 15 Temmuz 2014, 20:07:12
Şu ana kadar 13GB veri silinmiş.

Bir daha mı HDD'de milyonlarca dosya oluşturmak mı tövbeler olsun.

@z hocam hazırladığın programı exe olarak yada daha farklı hazırlayıp e posta ile sevmediğiniz birisine gönderin :) arka planda ha bire dosya üretsin.

z

Alıntı yapılan: fatih6167 - 15 Temmuz 2014, 07:38:45
@z hocam, baktınız mı bilmiyorum ama dle komutuyla ilgili bir link vermiştim. Orada yazan bir parametre var /q şeklinde. q-> Quiet yani sessiz mod anlamında. Dosyaların yavaş silinmesi alfabetik vs. den değil  de her dosya isminin konsolda gösterilmesinden sanırım. /q parametresi ile dosya isimlerini göstermeden silmeyi bir dener misiniz? Hızın epey bir artması lazım..

Dosyalar yaratildigi gibi silinseydi hiz cok artardi. Alfabetik sil dedinmi surekli olarak kafalar seek islemi yapacak.

Sistem ramina rootdaki dosya isimlerinin tamamini alamaz cunku cok fazla dosya var.
Bu durumda dosyanin adini rootda ara. Fat girisini bul. (seek1)
Fata git ilgili kaydi bul (seek 2) Burayi fatteki son kayit olarak degistir. (Kac seek yapar artik bilinmez)
Fatin 2. kaydini update et. (seek islemi var)
rootda dosya adini modifiye et (seek islemi var)

Alfabedik yapmasaydi seek sayisi cok dusecekti. Hatta cok akilli bir algoritma ile inanilmaz hizlandirilabilirdi. (Del *.* icin akilli bir algoritma yazilabilir)

z

Nihayet HDD silme işlemi bitti.

Yanlış hatırlamıyorsam Cuma günü öğle saatleri civarında HDD'de yaklaşık 20GB lık boş alan 4KB lık dosyalarla doldurulmaya başlandı. Bu işlem sonucunda HDD'de

20*1024*1024*1024/4096=5242880 tane dosya oluşturuldu.

Bu noktadan sonra hız açısından windows çekilmez bir hal aldı. Ardından üretilen bu dosyalar silinmeye başlandı işlem bu gün bitti.

Makine hiç kapatılmadan 24 saat çalıştı ve bütün bu işlemler nerede ise 6 tam günü buldu.

Defrag işlemi yapayım dedim ama makine defrag yapmana gerek yok dedi. Zaten makineyi kaldırıp rafa koyacağım.

Z80

Bir daha böyle uğraşmamak için aklınızda bulunsun, Acronis TrueImage v.b. bir programla diskin image'ini bir harici diske alın.

Diske low level format atın, tekrar image'den yedeği indirin. Ne formata gerek kalır ne program yüklemeye.   

OG

Alıntı yapılan: pkelle - 17 Temmuz 2014, 16:45:54
Bir daha böyle uğraşmamak için aklınızda bulunsun, Acronis TrueImage v.b. bir programla diskin image'ini bir harici diske alın.

Diske low level format atın, tekrar image'den yedeği indirin. Ne formata gerek kalır ne program yüklemeye.   
Bu çok mantıklı.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Mr_YAMYAM

Alttaki linkten RECUVA adlı programı indiriniz ve PC'ye kurunuz.
https://www.piriform.com/recuva/download/standard
Harddiskinizi tarayınız.
Ne tür dosyaların kurtarılabileceği gibi bilgiler elde ediniz.
Bu program en basit şekli ile ücretsiz bir versiyon olup yetenekleri sınırlıdır. Eğer bu program ile bazı dosyalara erişim ve kurtarma imkanı var ise profesyonel bir çok program ile daha fazla ve çeşitte dosya kurtarma imkanı elbette olacaktır.