win7 yi hizlandirmanin sirlari

Başlatan Karamel, 13 Temmuz 2014, 20:05:43

Karamel

Selamin aleykum. altium konusunda bahsetmistim. Packard bell lm98 bilgisayarim var. pc de altium, solidworks, visual studio, matlab, mikroc lerin hepsi, mplab, keil, photoshop, corel draw, ISE Design Suite 14.1, CoIDE, Corel VideoStudio Pro X6, EmBlocks 2.00, office ve birkac tane daha bilgisayari agirlastiran yazilimlar kurulu. bunlardan vazgecemiyorum ama pc artik cok agirlasti. bunu hissediyorum. bilgisayarlar konsunda pek bilgi sahibi degilim. bilgisayarimin performansini arttirmak icin yazilimsal olarak neler yapabilirim?

Salih

Bu konuda çeşitli programlar var. Onları kullanabilirsin.
Benim denediklerim.

tuneup utilities,
advanced systemcare

OG

ccleaner ile temizlik iyi gelir,

Temizlikten sonra Vopt ile hdd birleştirme rahatlatır.

Bir de yaz aylarının genel problemi ısı. Cihazın altına fan koyun.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

metaltrrocker

Laptobu Dengeli modda kullan. Yaz aylarında, yüksek performans modu,  işlemciyi boost etmek isterken daha da aşırı ısınıp takılmasına hatta kapanmasına sebebiyet vermektedir.

baran123

Ben hep aynı taktikte giderim p'im yavaslayınca WİN7 Format > driver güncelle > ccleaner temizliği yap > kıvır zıvır yukle > her pc yı kaparken ccleaner ile tarat > masüstünde fazla boyutlu dosya bırakma > programlar c ye kıvır zıvır  d ye yukle MSE virüs programını kullan :)

Edit : dizüstü ise arada bir işlemci macunu değiştir ve komple ciaza kompresorle hava bas fan kısmına cok faydası oluyor :)

Kabil ATICI

@Karamel
Muhtemeler bu programlar bilgisayarın için ağır. Programların illede son sürümlerini kullanmak  zorunda değilsin!. Şu anda bilgisayarındaki programlar  bilgisayarın çıktıktan sonra  yazılmış programlardır.

Bilgisayarını ağırlaştıran programlar değil, programların arkaplanda çalışan eklentileri. Bunları sadece program çalıştırıldığı zaman çalışacak şekilde ayarlamanız gerekebilir. Hatta hiç kullanmayacağınız eklentiler bile var olabilir.

Dizüstü bilgisayarların performansına o kadar güvenmeyin. Temizlik istiyor bile olabilir.

Disk parçalanması ve nasıl giderileceği konusunu inceleyin. Gerçi yazmamışsınız, sisteminiz 32/64 bit olayı bakın. Birçok program (bilgisayarınız desteklerse) 64 bit  üzerinde çalışacak (özellikle belirttiğiniz programların çoğu) şekilde tasarlanmakta. Bunun sebebi daha yüksek RAM  kullanabilmek için. Bilgisayarınız destekliyorsa 64 bite geçebilirsiniz.

Bilgisayar konusunda bilgi sahibi olmadığınızı belirtmişsiniz, en azından kendi ihtiyaçlarınızı  görecek kadar bilmelisiniz ve öğrenmelisiniz. Yada paranız varsa bir yerden servis alabilirsiniz.

Kimbilir, bilgisayarınızda virüs bile olabilir. ANtivirüs programı edinebilirsiniz. Bu da bilgisayarınızı yavaşlatır!
ambar7

Karamel

ambar pc basta iken hizli ama tabiki ilk gunku gibi deigl. mesela altium u acinca altium da agirlasmalar oluyor. bende pc mi format atmadan ilk gunku kivamina yada su anki halinden biraz daha iyi bir duruma getirebilirsem daha az takilmalar yasarim diye dusundum. birde pc hakkinda pek bilgim yok derken mutevazi olmaya calistim. yani 2000 li yillardan beri pc kullaniyorum. win98, xp, vista, win7 kullandim ama bilgisayar kurduda deilim hani.

Elektroemre

Hocam ayırabileceğiniz bütçeniz varsa sabit diski 256GB bir SSD ile değiştirin.
Hız ve performansa inanamazsınız.

Karamel

bunu bende dusunuyorumda biraz daha ucuzlamalarini bekliyorum. zira 256gb alsam bu yazilimlar yine %90 ini dolduracaklar. suan 500gb hdd var. 300 gb i c surucusu ve 20gb bos yer gozukuyor. http://www.vatanbilgisayar.com/240gb-extreme-ii-sata-30-ssd-okuma-550mb-_-yazma-510mb.html?srt=UP bu fiyata 500gb liklari ciktiginda hemen alacagim.

MC_Skywalker

öncelikle ısınma problemine karşın fan temizliği yapmanız faydalı.  kullanmayı düşünmediğiniz programları mutlaka kaldırın.

windows'un tam bir RAM canavarı olduğunu unutmayın.  task manager i açıp ram tüketimini kontrol edin mantıksız kullanımı olan programları kaldırın. FireFox kullanıyorsanız RAM tüketimi fazladır ve ~700mb civarında tüketim yapmaya başladığında sıkıntı çıkartır. FireFox un addonlarını kullanıyorsanız kapatın.

sisteminizin desteklediği RAM clock hızını oğrenin ve RAM modüllerizin bu hızda olup olmadığını kontrol edin. HP marka laptopta rastladım makina 666mhz RAM clock hızını desteklerken adamlar 533 Mhz lik ucuz RAM takmışlardı.

Karamel

firefox u kullanmiyorkende ramden yermi? bu arada ram im: http://forum.donanimhaber.com/m_45318851/tm.htm yani :

Hafıza (Ram) Kapasitesi   4 GB
Hafıza (RAM) Tipi   DDR3
Hafıza Bus Hızı   1333 MHz

Kabil ATICI

O belirttiğin programların çoğu  temp özelliklidir. Yani sabit disk üzerinde geçici dosyalar açar ve onun üzerinde işlem yapar. Hatta windows'un kendisi bile.(geri al , yeniden yap işlemlerin gerçekleştirebilmeleri için) Sabit diskinizdeki yavaşlık aynen programınıza yansır. Diskinize bakım yapmanız gerekir.

Bu arada bilgisayarı ilk aldığınız zamana göre yavaşladığını belirtmişsiniz, bu göreceli bir durumda olabilir, sizin sonradan eklediğiniz dosyalardan da kaynaklanabilir, bilgisayarınızın soğutma sistemi yeteri kadar iyi çalışmadığı içinde olabilir.

Bilgisayarın pil ile çalışırken ki performansı pil ile çalıştığından farklıdır.

Tabii en önemlisi siz bilgisayarın hızına alıştınız ve kabullendiniz. Buda size bilgisayarın yavaşladığı sonucunu veriyor da olabilir. Ne de olsa zaman göreceli bir kavramdır.
ambar7

ayhani

Alıntı yapılan: Karamel - 14 Temmuz 2014, 03:33:13
bunu bende dusunuyorumda biraz daha ucuzlamalarini bekliyorum. zira 256gb alsam bu yazilimlar yine %90 ini dolduracaklar. suan 500gb hdd var. 300 gb i c surucusu ve 20gb bos yer gozukuyor. http://www.vatanbilgisayar.com/240gb-extreme-ii-sata-30-ssd-okuma-550mb-_-yazma-510mb.html?srt=UP bu fiyata 500gb liklari ciktiginda hemen alacagim.

Hocam sorunu sen kendin belirtmişsin zaten 500 gb hdd'de  C sürücüsü için 20 gb çok az. Advanced system care ile sıkı bir temizlik yapın.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

RaMu

Ben ssd hard disk taktım, 4 senelik pc ama şuan gayet performans arttı,
hard diskle performans ne alaka demeyin, tüm işlemler harddiskten bilgi alma verme üzerine.
Isınma sorunu varsa fan ve soğutucudaki tozu kiri temizleyin problem kalmaz.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Karamel

ambar c yi mahveden altiummus. history diye her projenin gecmisini 3-5 gb seklinde tutuyor. onlarin hepsini temizledim. suan c de 40gb yer acildi. pc yi hic pille calistirmiyorum. agirlastigini hissetme konusuna gelince kesinlikle psikolojik degil. xilinx in yazilimi kurulunca bilgisayar gozle gorulur sekilde yavasliyor. insan bunu gorebiliyor.

ayhani onerdigin yazilim cok iyimis.

suan pc nin durumu eskisinden cok ama cok daha iyi. bu yukarida yazdigim gibi yine psikolojik degil. oncelikle diskleri birlestirdim. ccleaner ile guzel bir temizlik yaptim. microsoft security ile tarama yaptirdim. 2 trojan varmis. onlar gitti. windowsu update yaptim. ekran kartinin yazilimini guncelledim. sonra altium un c yi 20 gb civarinda fazladan kullanma sorununu hallettim. advantaced system care ile herseyi temizledim. bu yazilim cok iyimis gercekten. en son diski yeniden birlestirdim. restart yaptim. suan durumu gercekten iyi. daha farkli yapabilecegim birsey varsa onlarida yapabilirim.