Windows 7 için çanlar çalmaya başladı

Başlatan एक होना, 16 Temmuz 2014, 01:20:36

Mucit23

uygun fiyatlı windows 8.1 nerden alırız. Kaçak winsdows 8 kurduğum sıfır bilgisayarlar hergün bir sorun çıkarıyor. En son bilgisayarın sesi gitti. Artık Windows'la ilgili olduğunu düşünüyorum.

Windows 8.1 için bunduğum en ucuz fiyat 350 civarıydı.

vitruvius

Alıntı yapılan: Mucit23 - 16 Temmuz 2014, 12:26:21
uygun fiyatlı windows 8.1 nerden alırız. Kaçak winsdows 8 kurduğum sıfır bilgisayarlar hergün bir sorun çıkarıyor. En son bilgisayarın sesi gitti. Artık Windows'la ilgili olduğunu düşünüyorum.

Son güncellemeden sonra benim de ses gitti, windows orijinal,. Hatta güncellemeyi geri aldım sorun yok, tekrar güncelleme yapınca yine gitti. Aç kapa yapmam gerekiyor bir iki kere sesin olması için. Dün windows'un forumuna sordum, moderatör 8.1'i yükle dedi. Öyle yapacağım artık.

DEno_12

Alıntı yapılan: t2 - 16 Temmuz 2014, 10:40:37
Kaspersky kullanılır. Böylece Windows guncellemesinden güvenlik umulmaz.

Hocam sanırım güvenlik açığı ile virüs kavramını karıştırıyorsunuz. Kaspersky bir antivirüs programıdır ve herhangi bir yolla bilgisayarınızın sabit diskine yerleşen ya da yerleşmeye çalışan zararlı uygulamaları engeller. Eğer bu uygulamayla daha önce karşılaşmışsa ve veritabanında imza deseni mevcutsa başarılı olur. Güvenlik açığı ise bambaşka bir kavramdır. Bir uygulamadaki ya da işletim sistemindeki buglardan yararlanarak sisteme ya da uygulamaya sızmaya yarar. Firmalar bu açıkları sürekli tespit etmeye çalışır ya da başkalarının tespit ettiği açıkları sürekli olarak yamarlar ve sisteminizi güncelleştirmenizi isterler. Yani siz kasperskyla mutlu mesut yaşarken birileri arkadan sizin sisteme admin ya da root yetkileriyle düşerek virüs programınızın ruhu duymadan dosyalarınızı kopyalayabilir, ekran görüntünüzü edinebilir, bilgisayarınıza zarar verebilir.Gibi gibi daha bir sürü şey sayılabilir.

Yani sözün özü güncelleştirmeleri bırakın kapatmayı arada bir yapılıp yapılmadığını kontrol etmekte büyük fayda vardır.

Windows 8.1 de KMSpico kullanıyorum. 1 yıldır sıkıntı yaşamadım.

t2

Alıntı yapılan: DEno_12 - 16 Temmuz 2014, 13:12:13
Yani siz kasperskyla mutlu mesut yaşarken birileri arkadan sizin sisteme admin ya da root yetkileriyle düşerek virüs programınızın ruhu duymadan dosyalarınızı kopyalayabilir, ekran görüntünüzü edinebilir, bilgisayarınıza zarar verebilir.Gibi gibi daha bir sürü şey sayılabilir.
Tüm portlar kapalı, internet tarayıcı ve güvenilir bir kaç program dışında internet erişimi kapalı.

Yani yeni bir program çıksa bile internete erişmesi  veya dışarıdan girip bir şeyler yapabilmesi pek mümkün görünmüyor. IP adresimi bilen birisi bu durumda nasıl saldırıda bulunacak. içeride bilgisayarımda buna yardımcı olacak bir program gerekli değil mi? o program her ne ise henüz yazılmamış bile olsa internet erişimi kapalı.

mesaj birleştirme:: 16 Temmuz 2014, 13:40:41

ek not. kullanılan kaspersky antivirüs değil
kaspersky  internet security.

Mucit23

Alıntı yapılan: vitruvius - 16 Temmuz 2014, 13:03:21
Son güncellemeden sonra benim de ses gitti, windows orijinal,. Hatta güncellemeyi geri aldım sorun yok, tekrar güncelleme yapınca yine gitti. Aç kapa yapmam gerekiyor bir iki kere sesin olması için. Dün windows'un forumuna sordum, moderatör 8.1'i yükle dedi. Öyle yapacağım artık.

Ben güncellemeleri kapatmıştım. Sesin düzelmesi için bir kere sistem geri yükleme yaptım. Düzeldi fakat kapatım açınca aynısı oldu.

Daha eski bir tarihe yükleyeceğim.

DEno_12

Alıntı yapılan: t2 - 16 Temmuz 2014, 13:37:30
Tüm portlar kapalı, internet tarayıcı ve güvenilir bir kaç program dışında internet erişimi kapalı.

Yani yeni bir program çıksa bile internete erişmesi  veya dışarıdan girip bir şeyler yapabilmesi pek mümkün görünmüyor. IP adresimi bilen birisi bu durumda nasıl saldırıda bulunacak. içeride bilgisayarımda buna yardımcı olacak bir program gerekli değil mi? o program her ne ise henüz yazılmamış bile olsa internet erişimi kapalı.

mesaj birleştirme:: 17 Temmuz 2014, 03:40:41

ek not. kullanılan kaspersky antivirüs değil
kaspersky  internet security.

İşte söylemek istediğim de zaten bu. İçerde bilgisayarınızda saldıran kişiye yardımcı olacak bir program olmasına gerek yok. Ona yardımcı olacak şey ya işletim sisteminin bir açığı ya da internet tarayıcı çalıştırıyorum demişsiniz ya tarayıcınızın bir açığı. Mesela RDP(Remote Desktop Protokol) bir windows servisi ve bugüne kadar çıkmış çok sayıda açığı mevcut. Saldıran kişi bilgisayarınızın yönetimini en basiti bu şekilde ele geçirebilir. Kaspersky internet security de işe yaramaz. Basit bir güvenlik duvarı vardır, yüksek ihtimal sıkıntı çıkarmaz, çıkarırsa da kolaylıkla bypass edilir. Artık günümüzde binlerce dolarlık donanımsal güvenlik duvarları bile rahatlıkla bypass edilebiliyor. Windows servis açıklarını araştırabilirsiniz. Birçoğu herkesin yapabileceği kadar basit düzeydedir.

demircan

Alıntı yapılan: t2 - 16 Temmuz 2014, 01:24:58
Windows için zaten destek aldığımız yok. Dolayısıyla fark etnez.

evet aynen öyle biz elektronikçiler her türlü kullanırız Windows 7 yi hem bizim türkler onada bir çözüm yolu bulur merak etmeyin... :) 
Direnç kızarsa kondansatörün tepesi atarmiş..

Mr_YAMYAM

Windows işletim sistemlerindeki güvenlik açıkları kurulduğu yıllardan beri vardır.
Bu sebepledir ki yeni bir işletim sistemi bile alınmış olsa en azından 1 sene sonunda bir dünya güncelleme gerekmektedir.
Vista işletim sisteminde yapılan çift yönlü protokol denetimi ile büyük oranda güvenlik açıkları kapatılmış olsa da aşırı kaynak tükettiği gerekçesi ile bu işletim sistemi kısa sürede tarihe gömülmüştür. Akabinde çıkartılan windows7 işletim sisteminin artık çoğu sorunlara çare olacağı ve artık son nokta olarak gösterilmesinden kısa bir süre sonra windows7 nin de güvenlik sorunları rahatlıkla geçilmiş, windows 8 e doğru yol alınmıştır. Ama windows8 in daha BETA aşamasında iken ortaya çıkan bazı sorunlarından dolayı ve mikrosoft firmasının artık servis paketi çıkartmayacağı duyurusundan dolayı windows8 de AYVAYI YEMİŞ durumdadır. ;D
Tüm dünyada windows işletim sistemlerinin GÜVENİLMEZ olduğu bilinmektedir. Bu sebeple çoğu server istasyonlarında Linux tabanlı işletim sistemleri kullanılmaktadır.
Ancak bir gerçeği de gözardı etmemek gerekmektedir.
Windows işletim sistemleri lisansı oldukça fahiş fiyatlar ile satılmaktadır. Tarihte windows işletim sistemlerinin bu kapitalist tavrı defalarca mahkemelerce DAVA KONUSU edilmiştir.
Günümüzdeki DESTEK KESİLMESİ gibi dedikodular, bana göre aslında gerçek bir desteğin sunulmadığı, sadece yeni pazar paylarının körüklenmesi amacıyla yapılmış bir ALDATMACA olmaktan öteye gitmemektedir.
2001 yılında almış olduğum XP işletim sistemini hala kullanmaktayım. Varsın desteği olmasın :D
[IMG]http://i.imgur.com/1SeQzga.jpg[/img]
Resimde 1998 yılından beri SATIN ALMIŞ OLDUĞUM işletim sistemlerinin görüntüleridir.
En üzüldüğüm nokta ise 2000 li yıllarda 600$ ücret ile temin etmiş olduğum Windows NT işletim sisteminin 2 sene içerisinde ÇÖP olmasıdır.

RaMu

Forumda birkaçgün önce bir konu vardı
öğrencilere microsofttan ücretsiz windows8 diye,
öğrenciysen bir bak.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

DEno_12

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Temmuz 2014, 16:45:46

Tüm dünyada windows işletim sistemlerinin GÜVENİLMEZ olduğu bilinmektedir. Bu sebeple çoğu server istasyonlarında Linux tabanlı işletim sistemleri kullanılmaktadır.

Bu ifade bayağı yanlış olmuş. Birçok güvenlik uzmanı windows u tercih eder. Gerekli düzenlemeler yapılıp, yeterli dikkat sağlandığında açık kaynak linux tabanlı bir sistemden çok daha güvenli olur. Zaten tercih etmiyor olsa microsoft çoktan batardı. O bahsettiğiniz fahiş fiyatlar kapalı ve sürekli desteği olan bir sistem olmasının bedelidir. Linux ücretsiz olduğu için ya da kendi kurgusuna göre çekirdek derlemesiyle özelleştirme yapılabileceği için tercih edilebilir. Ama komple açık kaynak olduğu için büyük risk altındasınızdır. Ayrıca windows kadar desteği yoktur. Kendi açığınızı kendiniz kapattığınız durumlar çok daha fazladır.

Mucit23

Alıntı yapılan: RaMu - 16 Temmuz 2014, 18:32:57
Forumda birkaçgün önce bir konu vardı
öğrencilere microsofttan ücretsiz windows8 diye,
öğrenciysen bir bak.
Evet evet öğrenciyim. Araştırayım bu konuyu.

Erol YILMAZ

Linux te bir çekirdek var.
Güncel ihtiyaca gore geliştiriliyor.
Uzun soluklu bir ortam...
Ben okula basladigimda olan çekirdek çok ciddi değişim göstermedi. Ama okulda çikan windowlarin desteği çoktan bitti :)

O günkü cekirdeği bugün derle, cortex a8 de kullan.
Windows bizi dolandiriyor :))

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: DEno_12 - 16 Temmuz 2014, 19:33:00
Bu ifade bayağı yanlış olmuş. Birçok güvenlik uzmanı windows u tercih eder. Gerekli düzenlemeler yapılıp, yeterli dikkat sağlandığında açık kaynak linux tabanlı bir sistemden çok daha güvenli olur. Zaten tercih etmiyor olsa microsoft çoktan batardı. O bahsettiğiniz fahiş fiyatlar kapalı ve sürekli desteği olan bir sistem olmasının bedelidir. Linux ücretsiz olduğu için ya da kendi kurgusuna göre çekirdek derlemesiyle özelleştirme yapılabileceği için tercih edilebilir. Ama komple açık kaynak olduğu için büyük risk altındasınızdır. Ayrıca windows kadar desteği yoktur. Kendi açığınızı kendiniz kapattığınız durumlar çok daha fazladır.
İfadelerinizin doğruluğunu araştırmak için Amerika ve APPLE kullanımını araştırınız.
Amerikada büyük çoğunluk APPLE kullanmaktadırlar. APPLE işletim sistemleri ise malümdür. Mikrosoft firmasının bile kendi sistemlerinde windows kullanmadığı konusunda biryerlerde dedikodular vardı :D

Genel kullanımda, sadece OYUN için bile destek sunulsaydı şu anda dünyanın %80'i linux tabanlı sistemler kullanıyor olurdu :D
Özel programların kullanım oranını zaten saymıyorum :D Sadece ADOBE firması bile ürünlerinde linux desteği sunmuş olsaydı acaba kaç kişi windows altında bu ürünleri kullanırdı.

Windows işletim sistemleri TİCARİ bir ürün olup O kadar fiyat ile satılmasına rağmen güvenliği konusunda asla garanti vermemektedir. Bu konu ile ilgili olarak yıllar önce Windows NT işletim sistemini kullanırken, olan sorunlar için yapmış olduğum resmi başvuru sonucunda microsoft ilgililerinden şu nasihati almıştım.
''GÜVENLİK YAZILIMLARI KULLANMALISINIZ''
Halbuki bahsetmiş olduğunuz güvenlik uzmanları neden windows'u tercih ettiğini bir türlü açıklamazlar.
ÇÜNKÜ:
Bir windows işletim sistemi için ortalama 250TL ödediğimizi düşünelim.
Bir ürünün genel kullanım ömrü olan 10 yıl boyunca bu ürünü kullandığımızı varsayalım.
10 yıl boyunca güvenlik yazlımlarımıza ödeyeceğimiz para, satın alınan işletim sistemi bedelinden çok çok daha fazla olacaktır :D
ORTADA BİR GERÇEKLİK BULUNMAKTADIR.
Windows işletim sistemleri ticari bir üründür ve pazar payında dünyada TEKEL olmuştur. Kapitalist toplumlar öyle ya da böyle ürünlerinden para kazanmak istiyorlarsa windows tabanına göre ürün çıkartmaktadırlar. Bu ürünü kullanmak isteyen herhangi bir kuruluş veya bireysel kullanıcı da MECBUREN windows işletim sistemini tercih etmek zorunda kalmak zorundadır.
Bir ürünün mecburi kullanımı o ürünün EN GÜVENLİ olduğunu kanıtlamaz.
Keza linux gibi açık kaynaklı ve veya I-OS işletim sistemleri gibi işletim sistemlerinin de güvenilirliğini ispat etmez.
Linux tabanında kendi güvenliğini kendin yaratabilir ve dilediğin şekilde konfigüre edebilirsin. (Eğer biliyorsan) :D

Tesla.25

Her 4-5 yılda bir sıfır araba alıyor musunuz?

t2

Her yıl sıfır cep telefonu alıyoruz.